ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Iul 19, 2018 5:33 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfaturi achizitie Akita
MesajScris: Lun Dec 16, 2013 11:47 pm 
Neconectat

Salut tuturor!
Citind forumul animale.ro, acest forum si unele straine, am aflat cat e de importanta alegerea cainelui potrivit, conform cu standardul, dar mai ales sanatos, precum si alegerea unui crescator si a unui medic veterinar bun.
Doresc sa achizitionez un exemplar in viitor. Va multumesc anticipat pentru sfaturi legate de alegerea lui!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Sfaturi achizitie Akita
MesajScris: Mar Dec 17, 2013 4:42 pm 
Neconectat

Inainte detoate tre sa fii constient de pretul unui caine , acesta rasa nu este ieftina de loc

Apoi fiind un caine de protectie, de paza , mai tre sa stii ca nu prea acepta in casa alti caini , stie de un sigur stapan si tre sa ai ceva cunostinte serioase pe tema asta inainte de al achizitiona

Plus nu uita , un caine e precum un copil , are aceleasi nevoi, ba chiar putin mai mult si e permanent, tre sa stii foarte bine ce te asteapta !

Daca este primul tau caine , sunt multe chestii ce tre sa tii cont , daca ai mai avut catelusi in trecut , sa nu uiti ca aceasta rasa ( ca e american ca e japonez ) nu e deloc usor cu el /ei .

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mar Dec 17, 2013 7:46 pm 
Neconectat

Dar merita orice efort :) nu o sa-ti para rau.

Sus

MesajScris: Mar Dec 17, 2013 9:06 pm 
Neconectat

Bine punctat Ricardo :lol:

Sus

MesajScris: Mar Dec 17, 2013 10:54 pm 
Neconectat

RicardoBrown scrie:
Dar merita orice efort :) nu o sa-ti para rau.

De exemplu eu acum am probleme cu shrek , nu imi pasa ce si cum banii , prefer sa imi pun eu cainele pe picoare ( asta in conditiile in care eu am in total 3 caini ) si sunt ''singura ''

iubirea ptr akita este incomparabila faci sacrifii , dar nu numai ptr ca e akita, ptr animalul tau mergi pana la sacrificiu, de aceea am si spus un caine e precum un copil .

nu am masina ptr mers la dr dar daca doamne fereste e ceva, platesc pe cineva si ma duc cu masina de urgenta unde e nevoie , motiv ptr care anu care vine tre sa dau neaparat de carnet , nu imi place sa depind de altii.

Sus

MesajScris: Mar Dec 17, 2013 11:01 pm 
Neconectat

Poate nu ar fi rau sa iti raspunzi la cateva intrebari, cum ar fi:

- Ce fel de caine iti doresti, linistit sau mai activ?
- Cat timp poti acorda intr-o zi cainelui (minute, ore)?
- Ce buget lunar poti sa aloci cainelui, in special pentru mancare?
- Ce doresti de la cainele tau, mai precis vrei sa fie de paza, companie, etc?
- Cat spatiu va avea cainele in timpul zilei, cat esti/veti fi plecat/i (curte, apartament, camera, etc)?
- Cat de bine vei/veti tolera perioada naparlirii de doua ori pe an, cand se va aduna destula blana cazuta?
- Ce experienta ai in cresterea unei rase destul de incapatanate, ale caror exemplare au momente in care fac doar ce vor ei, situatii in care trebuie sa ai multa rabdare cu ei pentru a corecta eventuale comportamente nedorite?

Dupa ce ai raspunsurile la aceste intrebari poti decide daca vei achizitiona cainele de la canisa (pret ridicat), sau de la particulari care au pui cu pedigree, din monte recunoscute de Asociatiile Chinologice (pret mai rezonabil dar oricum mai ridicat decat la alte rase). Un veterinar bun si apropiat de tine poti gasi, sunt sigur, eventual mai intrebi pe forum/uri.

P.S. un mic offtopic, @cinezee, ce probleme are shrek?

Sus

MesajScris: Mar Dec 17, 2013 11:29 pm 
Neconectat

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Voi tine cont de ele!

Sus

MesajScris: Mie Dec 18, 2013 9:48 am 
Neconectat

Doresc sa amenajez spatiul pentru caine. Unde e mai bine sa stea, in casa sau afara intr-un tarc cu o casuta, sau ambele? Akita vostri unde stau?

Sus

MesajScris: Mie Dec 18, 2013 10:07 am 
Neconectat

Sara are tarc in curte, sta si in casa si prin curte dar are tarcul ei. Daca ai curte eu zic sa-i faci tarc in curte , o sa aiba mai mult loc.

Sus

MesajScris: Mie Dec 18, 2013 11:05 am 
Neconectat

Eu sunt de principiul ca atunci cand vorbim de rase mari cu strat sanatos de blana, statul afara nu are cum sa-i faca rau, ba chiar din contra le face mai bine. Cei doi americani ai nostri stau doar afara, nu au intrat niciodata in casa, si vreau sa iti spun ca sunt foarte fericiti, iar daca afara sunt sub 0 grade,atunci e lumea lor, dorm pe zapada fara nicio problema. Cusca nu le place, chiar daca sunt -20 de grade, cu exceptia momentului in care ploua, situatie in care se adapostesc. Nu au tarc in care sa stea permanent, doar in eventualitatea in care vine cineva strain in vizita.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]