ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Apr 23, 2019 12:08 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Babesioza
MesajScris: Joi Apr 04, 2013 7:13 pm 
Neconectat

Monica a scris in primul post ca "teoretic" capusa ar trebui sa stea infipta 24 de ore ca sa transmita parazitul mic si scarbos la catel. Eu stiu cazuri in care si cateva ore au fost suficiente. Unul din cazuri a fost al unui pui de la mine, in varsta de 4 luni . I s-a adminstrat fiola de Advantix, la o saptamana stapana a gasit o capusa exact in acel loc ( zona de aplicare a pipetei) , capusa care nu era acolo inainte de iesirea afara din acea dimineatza. I-am spus sa urmareasca piticul si la 7 zile au aparut primele semne ( febra, apatie, lipsa poftei de mancare). La clinica unde a mers s-a facut frotiu si s-a evidentiat babesia. DIn pacate tratamentul s-a facut cu Imizol, catelul a ramas cu o sensibilitate hepatica , dar bine ca a scapat.

Eu anul trecut am comandat aproximativ 30 de dispozitive Skudo pentru cateii mei, pentru care vin la mine la toaletat sau pentru puii de la mine ( practic le-am dat oricui a dorit sa incerce) , nici unul nu a avut probleme cu capusele, majoritatea m-au sunat si anul acesta sa le mai comand....

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Apr 04, 2013 8:55 pm 
Neconectat

Si Cristina a folosit cu succes Skudo, si eu.. temporar, pana a "omorat" Arisa doua (le-a bagat in galeata cu apa!).

Din mesajul tau, Bulina, deduc 2 lucruri:
1. se confirma ineficienta Advantix
2. Skudo intr-adevar sunt eficiente si merita luate. (Plus ca sunt dragute! :D ) Am vazut un studiu care sugera ca cel mai bine functioneaza concomitent cu alte produse antiparazitare. Era vorba ina de un studiu facut intr-un mediu cu un grad mare de infestare.

Ai reusit sa le gasesti undeva la un pret mai bun decat 160 de lei? :D

Sus

MesajScris: Joi Apr 04, 2013 9:24 pm 
Neconectat

bulina scrie:
Monica a scris in primul post ca "teoretic" capusa ar trebui sa stea infipta 24 de ore ca sa transmita parazitul mic si scarbos la catel. Eu stiu cazuri in care si cateva ore au fost suficiente. Unul din cazuri a fost al unui pui de la mine, in varsta de 4 luni . I s-a adminstrat fiola de Advantix, la o saptamana stapana a gasit o capusa exact in acel loc ( zona de aplicare a pipetei) , capusa care nu era acolo inainte de iesirea afara din acea dimineatza. I-am spus sa urmareasca piticul si la 7 zile au aparut primele semne ( febra, apatie, lipsa poftei de mancare). La clinica unde a mers s-a facut frotiu si s-a evidentiat babesia. DIn pacate tratamentul s-a facut cu Imizol, catelul a ramas cu o sensibilitate hepatica , dar bine ca a scapat.

Eu anul trecut am comandat aproximativ 30 de dispozitive Skudo pentru cateii mei, pentru care vin la mine la toaletat sau pentru puii de la mine ( practic le-am dat oricui a dorit sa incerce) , nici unul nu a avut probleme cu capusele, majoritatea m-au sunat si anul acesta sa le mai comand....

Da, asa am scris pentru ca asa reiese din studiile care au fost facute cu privire la modul de transmitere al Babesiilor de la capusa in sangele cainelui.Acum nu pot baga mana in foc ca asa e.De aceea am pus acolo cuvantul "teoretic".

In privinta puiului tau, nu poti avea garantia ca aceea a fost capusa care a transmis Babesiile in sangele cainelui.Este la fel de posibil ca inainte de acea capusa sa mai fi fost si alta pe care proprietara sa nu o fi observat-o.Este foarte complicat sa stii cu siguranta care a fost capusa care a provocat probleme.

Oricum, mie imi este clar ca Advantixul e cam apa de ploaie, asa ca de mult nu-l mai recomand.

Sus

MesajScris: Mie Feb 05, 2014 2:57 pm 
Neconectat

Buna ziua,

Duminica 1 februarie 2014 mi-a murit catelusa. Lety avea 9 ani a fost o prietena de suflet. Nu pot sa trec peste pierderea ei, ii vad privirea cand am lasat-o peste noapte la cabinetul veterinar. Caut raspunsuri cu disperare ca sa pot trece peste aceasta tragedie. Totul a inceput sambata cand nu am mai gasit-o pe Lety in curte. Am strigat-o si nimic. Am vazut-o chircita langa gardul vecinilor. Nu reactiona decat din privire. A luat-o si am fugut la medic. Acolo cum am intrat a facut pisu galben intens (fara sa fie rosu). Analizele si ecografie. Tegument alg-galben, Hemoglobina 4, temperatura 32 concluzie - Babesioza. I-au facut o injectie in muschi langa coloana si transfuzii de sange. Dupa aia perfuzie. Am asteptat langa ea am incalzit-o ca pungute si paturi calde. La un moment dat parca incepuse sa raspunda cand o strigam si chiar si-a lins labuta. Temperatura crescuse la 35.7. A venit doctorul si i-a facut o injectie cu un lichid alb subcutanat in 2 locuri. Atunci a cazut moale. Doamne acele clipe au fost de neimaginat. Au resuscitat-o. Si-a revenit. Am fost sfatuiti sa o lasam la clinica peste noapte. Si am lasat-o. A doua zi am louat-o intr-o punga de plastic. Totul s-a intamplat atata de brusc incat nu sunt sigura ca a fost diagnosticata corect sau daca i s-a administrat tratamentul corect. Va rog ajutati-ma cu raspunsuri!

Sus

MesajScris: Mie Feb 05, 2014 3:50 pm 
Neconectat

Imi pare foarte rau si stiu ca e greu sa gasesti consolare in aceste momente.

Noi am trecut prin aceste momente in vara anului trecut si nu doresc nimanui sa la le traiasca. Din fericire noi am reusit sa trecem cu bine peste acel episod. Probabil depinde si de la organism la organism, cum face fata infectiei, cum raspunde la tratament, varsta cainelui, etc. Nu sunt medic, nu am nici macar cunostinte medicale (chiar as putea spune ca sunt "pe langa" in acest domeniu), deci ia informatia ca atare si probabil un raspuns competent o sa primesti doar de la un medic veterinar. Hiro, al meu, a avut exact aceleasi simptome ca si Lety, doar ca era afebril, cu exceptia zilei in care l-am gasit, exact ca si tine, fara putinta de a se ridica de jos (practic pana nu m-a vazut pe mine nu s-a ridicat ptr. nimeni din familie si la mine s-a ridicat cu greutate, dupa care s-a prabusit la loc). Mucoasele din jurul ochilor, gingiile, erau aproape albe si in plus avea o splina foarte marita. L-au vazut trei doctori si niciunul nu a mai vazut la un caine o splina atat de mare. Hiro la inceput a urinat normal, apoi a luat o culoare galbuie si am ajuns chiar si la maroniu. Din cate am inteles babesioza (depinde si cu ce babesia a fost infectata) se trateaza in general cu antibotic (doxiciclina, clindamicina). Hiro a luat si o doza de Imizol (dar e un medicament foarte toxic ptr. organism si putini caini fac fata tratamentului).

Inca odata imi pare foarte rau si incercati sa va aduceti aminte doar de clipele placute petrecute alaturi de ea. Va fi un pic mai usor sa treceti peste acest moment.

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

MesajScris: Mie Feb 05, 2014 3:57 pm 
Neconectat

Traiesc cu senzatia ca nu am facut totul pentru ea, desi poate chiar am facut. :( Imi aduc aminte de toate clipele frumoase dar ziua de 1 februarie imi bantuie noptile. Privirea aceea nu o pot uita. Nu ma pot opri din plans si o vreau innapoi pe Lety a mea ce draga cu boticelul super moae. Offf

Sus

MesajScris: Mie Feb 05, 2014 8:39 pm 
Neconectat

Imi pare tare rau .
Un semnal de alarma pentru toti - babesioza pe gerul si zapada asta ?!?!

Sus

MesajScris: Joi Feb 06, 2014 7:04 am 
Neconectat

este f.trist ce s-a intamplat si ne pare sincer rau pentru pierderea suferita.

acum vreo 3-4 saptamani (inainte de a veni zapada), eram seara cu yaki la plimbarea obisnuita pe "coclauri/maidan", si la un moment dat am observat ca tot dadea cu laba peste bot; am apropiat lanterna sa vad ce era .... o ditamai capusa roscata se plimba in voie pe botul lui :evil: ; nu apucase sa se fixeze si sa muste.

tin sa precizez ca yaki era cu zgarda foresta la gat si dat cu frontline combo.

concluzia - raul e peste tot si tot timpul prezent.

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 7:44 pm 
Neconectat

Salutare,

Este primul meu post pe acest forum si m-am inregistrat in special sa va spun ca cel putin Advantix-ul care este foarte laudat in primele pagini este inutil.

Ne-am mutat de curand la curte, in zona Buftea si am inceput sa-i dam drumul lui Mao (Akita American, 2 ani) pe campuri pe-aici.

1 - Am scos de pe el in fiecare seara, in medie, 2-3 capuse indiferent de temperatura de afara. De cele mai multe ori erau sub -5 grade afara.
2 - Am zis sa nu-l mai plimb pe unde erau buruieni inalte si uscate ci doar unde era iarba foarte scurta. N-a fost nicio diferenta, in loc sa-i iau capusele de pe spate sau gat i le luam de pe picioare si fata.
3 - I-am pus Advantix si la 4 zile distanta am gasit o capusa, infipta si umflata de sange, exact fix in locul in care turnasem cel mai mult din tub - intre omoplati. Si credeti-ma, din greseala, i-am pus asa mult acolo ca nu stiam ce sa facem ca nu se usca si incepuse sa se prelinga. Deci este total inutil - cel putin impotriva capuselor. Si inainte si dupa ce am pus Advantix, media capuselor era tot de 2-3 pe zi.

Acum are Scalibor la gat si pe ta'su (eu) care-l verifica cu degetele si cu pieptanul de capuse in fiecare seara.

Din cercetarile mele am aflat urmatoarele (imi cer scuze daca s-a mai vorbit despre acestea):

In loc de Advantix si alte solutii chimice aplicate multi folosesc Diatomaceous Earth sau in romaneste "Pamantel". Este de fapt Fitoplancton fosilizat. Total natural, este ca un praf mai fin decat faina, care se poate si manca/ingera fara nicio problema. Acesta se da pe blana cainelui si baga cat mai adanc in blana pana la piele prin masaj. Are proprietatea de a patrunde prin carapacea capuselor/paduchilor/paienjenilor/etc. si-i dezhidrateaza pana la moarte in scurt timp. Dezavantajul este ca la prima ploaie tratamentul s-a dus si trebuie reaplicat. L-am gasit in Anglia de cumparat de pe Amazon - http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias%3Daps&field-keywords=diatomaceous%20earth&sprefix=diatomaceous+earth%2Caps&rh=i%3Aaps%2Ck%3Adiatomaceous%20earth. Atentie numai cel pe care scrie "Food Grade" este safe.

Cam cel mai bun insecticid anti-capuse de aplicat in curti este Solfac.

Plantele anti-capuse ar fi: Citronella, Rozmarinul, Lavanda, Menta si Crizantemele (din crizanteme se fac majoritatea solutiilor gen Advantix). Anti-capuse in sensul ca le fac sa nu se apropie, nu ca le-ar dauna in vreun fel. Sunt bune de plantat la marginea curtii sau langa cusca cainelui pentru a le tine la distanta.

Exista plante prin Africa ce omoara la propriu toate capusele (atat adulte cat si larve) din zona lor insa n-am gasit nicio varianta sa fac rost de una si nici nu cred ca ar merge la noi.

Din disperare de cauza, cand am vazut cate capuse se plimba pe el am citit tot ce s-a putut pe netul asta despre capuse, inclusiv o tona de studii stiintifice cu teste de diverse plante si efectul lor asupra capuselor. Se pare ca e o lupta continua a cercetatorilor cu problema "capusa" deoarece apar constant specii noi din cauza incrucisarilor intre capuse dintr-o zona cu capuse din alte zone (gen Egipt + Europa).

Zona cu cele mai multe capuse va fi mereu zona cu capre. Caprele sunt imune la bolile transmise de capuse si 95% din capuse se dezvolta pe capre restul pe soareci, sobolani si pasari.

Cam atat ca v-am plictisit destul.

Multa sanatate!

Sus

MesajScris: Mie Mar 19, 2014 3:22 pm 
Neconectat

din pacate si noi ne-am potcovit cu babesia (gypsoni am inteles).

duminica trecuta am mers la doctor pentru a vedea cum se vindeca problemele de piele in zona testiculelor (de la o zgarietura probabil asta iarna, si din cauza vremii reci s-a vindecat greu); in dimineata aceea intamplator, la plimbare, am gasit o capusa care se urca bine-merci pe el si am dat-o jos si cand am ajuns acasa am mai gasit una moarta pe el, infipta (probabil de la Frontline / zgarda Foresta) asa ca dc tot am mers la medic, ni s-a recomandat sa faca si o analiza (frotiu) de sange pt ca avea pielea putin cam galbuie/mucoasa oculara cam alba/gingiile fiind negre nu se putea obs vreo modif., yaki neavand nicio alta manifestare in afara de faptul ca stramba din nas la manc. de dimineata.

si surpriza a venit luni - asa ca luni eara am mers la doftor din nou; a inceput cocktailul de Berenil / antibiotic / furosemid etc. (cinci injectii in total) si i-am mai facut si hemoleucograma (cateva analize nu au iesit tocmai OK, dar am inteles ca mai importante erau euzinofilele care arata infectia parazitara); aseara am fost din nou, de data asta doar 3 injectii - vedem deseara ce ne asteapta; oricum yaki e foarte curajos si nici macar nu misca cd i se face injectie / i se ia sange.

tin sa precizez ca nu a avut si nici nu are niciun simptom ciudat (doar ca se scarpina cam abitir la un picior) - fara temperatura (afebril); pipi e galben decolorat; mananca bine; se joaca, face nebunii prin gradina, etc si sper sa o tina tot asa.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]