ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Ian 16, 2019 3:07 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Babesioza
MesajScris: Joi Mar 21, 2013 11:20 pm 
Neconectat

Voi incerca sa explic in cele ce urmeaza, pe intelesul tuturor, cele mai importante aspecte legate de aceasta boala deosebit de grava.

Babesioza(Piroplasmoza)este o boala deosebit de grava transmisa de capuse si produsa de parazitii din genul Babesia, paraziti care se hranesc cu globulele rosii din sange!

In teorie se spune ca trebuie ca o capusa sa ramana infipta 24 de ore ca sa se transmita boala.
Perioada de incubatie a bolii, adica perioada care trebuie sa treaca de la transmiterea de catre capusa a parazitului in sangele cainelui, este de 7-14 zile.
Perioada "de varf" a aparitiei bolii este in lunile februarie-aprilie, asta si din cauza faptului ca proprietarii intarzie cu aplicarea antiparazitantelor (pipete, zgarzi, spray-uri) pe motiv ca inca nu este suficient de cald.Insa, trebuie sa stiti ca odata ce temperatura mediului este peste 0 grade, deja exista pericolul de infestare cu capuse si implicit cu babesii.

Principalele simptome in babesioza(in cazurile atipice simtomele de mai jos pot nu sa apara):
-febra mare(peste 39,5) ajungand chiar si aproape de 41 (febra nu scade nici chiar sub efectul medicamentelor antipiretice)
-apatie
-lipsa poftei de mancare
-urina colorata de la portocaliu la brun ( culoarea Coca-Cola)
-mucoase foarte palide(albe) la debutul bolii, putand sa devina galbene in stadiu mai avansat (sindrom de icter)
-voma, diaree

In stadiul mai avansat al bolii pot interveni complicatii renale, hepatice sau chiar nervoase, iar in asemenea cazuri prognosticul este foarte rezervat.

Este foarte, foarte important sa va prezentati la medic inca la primele simptome de boala!!!

Diagnosticul se pune pe baza:

-simtomelor clinice
-hemoleucogramei (analiza hematologica a sangelui)
-examenului microscopic al sangelui

In functie de stadiul bolii hemoleucograma poate evidentia scaderi mai mici sau mai mari ale hematocritului (volumul de celule rosii raportat la intregul volum de sange), hemoglobinei, celulelor rosii si trombocitelor

In urma stabilirii diagnosticului de certitudine se poate opta pentru una dintre cele doua variante de tratament:

-administrarea injectabila a unei substante antiparazitare care are rol de a anihila parazitul, in doza unica sau cu repetare la 14 zile.Folosirea uneia dintre substantele injectabile a devenit din ce in ce mai discutabila, din cauza efectelor adverse care pot fi deosebit de grave asupra organismului cainelui.
-administrarea pe cale orala a unui anumit antibiotic ce actioneaza eficient asupra Babesiei.Acest antibiotic se administreaza pe termen lung (3 saptamani)

Pe langa administrarea unuia dintre tratamentele expuse mai sus, se recomanda sustinerea generala a organismului timp de cateva zile, astfel incat vindecarea sa fie cat mai rapida si sa aiba sanse mai mari de reusita.
ATENTIE!!!!! A nu se face perfuzii intravenoase in Babesioza pentru ca sangele este si asa diluat!!!! Administarea altor lichide in vena nu vor face altceva decat sa dilueze si mai mult sangele!!!!

In cazul oricarei boli este recomandabila preventia, astfel incat, tinand cont ca sunt necesare 24 de ore ca o capusa infipta in pielea cainelui, sa transmita babesii in sangele acestuia, este indicat ca
dupa fiecare venire de la plimbare sa controlati cu atentie cainii pentru a descoperi la timp o eventuala infestatie cu capuse!!!In cazul in care gasiti o capusa, pentru a o extrage usor fara sa riscati sa-i ramana capul infipt puneti ceva gras la baza ei(crema, ulei) si asteptati 1-2 minute inainte de a o extrage.In acest timp de 1-2 minute capusa se sufoca si va putea fi extrasa foarte usor!Dezinfectati apoi zona cu alcool medicinal!

Va doresc din suflet sa nu va confruntati cu aceasta boala, asa ca atentie la deparazitarea externa!!!!
Daca locuiti la curte folositi pentru stropire diferite substante eficiente impotriva capuselor, astfel incat mediul in care sta cainele sa fie unul cat mai sigur!!!

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Babesioza
MesajScris: Vin Mar 22, 2013 7:32 pm 
Neconectat

Foarte bine scris Monica!! Ai punctat tot ce trebuia si chiar pe intelesul tuturor! Pacientii tai sunt foarte norocosi sa aibe asa un medic! SUPER!

Sus

MesajScris: Vin Mar 22, 2013 10:48 pm 
Neconectat

Bejan Daniel scrie:
Foarte bine scris Monica!! Ai punctat tot ce trebuia si chiar pe intelesul tuturor! Pacientii tai sunt foarte norocosi sa aibe asa un medic! SUPER!

Multumesc mult pentru cuvintele de apreciere.Inseamna cu atat mai mult pentru mine cu cat vin din partea unui coleg de breasla :P

Si totusi, ceva important mi-a scapat in materialul de mai sus: pe parcursul perioadei de convalescenta, mai ales ca e o perioada cand cainele are un apetit capricios, recomand a i se da ca hrana carne rosie (vita, vanat, cal :P ) cruda sau foarte putin preparata (in sange).Carnea va ajuta foarte mult la refacerea celulelor rosii ale sangelui.Zeama de sfecla rosie de asemenea ajuta mult la refacerea celulelor rosii din sange.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 23, 2013 1:31 am 
Neconectat

Data fiind experienta mea nefericita cu capusele, am avut ocazia sa stau de vorba cu medici buni cunoscatori ai bolilor transmise de capuse si sa aflu ca practicile sufocarii capusei cu ulei, crema, alcool, acetona, petrol, benzina, datul foc capusei etc sunt depasite si periculoase. Determina capusa sa regurgiteze direct in intepatura si sa creasca si mai mult riscul de infectare.
De asemenea, mai jos e si parerea CDC:
http://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html

Sus

MesajScris: Sâm Mar 23, 2013 1:52 am 
Neconectat

Ami scrie:
Data fiind experienta mea nefericita cu capusele, am avut ocazia sa stau de vorba cu medici buni cunoscatori ai bolilor transmise de capuse si sa aflu ca practicile sufocarii capusei cu ulei, crema, alcool, acetona, petrol, benzina, datul foc capusei etc sunt depasite si periculoase. Determina capusa sa regurgiteze direct in intepatura si sa creasca si mai mult riscul de infectare.
De asemenea, mai jos e si parerea CDC:
http://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html

Amabila si saritoare ca intotdeauna :)
Stai linistita ca atunci cand am de-a face cu un caine infestat cu capuse folosesc metoda de extragere expusa la linkul recomandat de tine.Insa, atunci cand e vorba ca aceasta manopera sa fie facuta de proprietar acasa, de cele mai multe ori e realizata incorect si capul capusei ramane infipt acolo.
Prin urmare, prefer ca proprietarul cainelui sa extraga capusa intreaga acasa in cazul nu reuseste sa ajunga cu cainele la cabinet.
Nu toti proprietarii de caini sunt dispusi sa faca un drum la cabinet doar pentru extragerea uneia sau mai multor capuse.

Sus

MesajScris: Dum Mar 24, 2013 11:49 am 
Neconectat

Multumim pt sfat...sper sa nu ne confruntam cu acesta problema(babesioza)..ce putem administra pt deparazitare?...noi i-am dat lui Kenzo (akita american de 4 luni) pt prima data cu advantix..medicul veterinar la care mergem ne-a recomandat sa ii administram pipeta o data la 3 saptamani chiar daca pe ambalaz este precizat la interval de 1 luna urmatoare administrare :? ....ar fi indicat sa folisim zgarda antiparazitare si picaturi in acelasi timp? Fara a face nici o reclama care produse le considerati cele mai bune? :D

Sus

MesajScris: Dum Mar 24, 2013 12:04 pm 
Neconectat

E ok la 3 saptamani, iar o protectie suplimentara doar cand iese in zone cu risc. Atat timp cat curtea e deparazitata si restul plimbarilor se fac in zone de oras, nu cred ca e necesar sa folosesti mai multe produse.

Sus

MesajScris: Dum Mar 24, 2013 2:36 pm 
Neconectat

Kenzo scrie:
Multumim pt sfat...sper sa nu ne confruntam cu acesta problema(babesioza)..ce putem administra pt deparazitare?...noi i-am dat lui Kenzo (akita american de 4 luni) pt prima data cu advantix..medicul veterinar la care mergem ne-a recomandat sa ii administram pipeta o data la 3 saptamani chiar daca pe ambalaz este precizat la interval de 1 luna urmatoare administrare :? ....ar fi indicat sa folisim zgarda antiparazitare si picaturi in acelasi timp? Fara a face nici o reclama care produse le considerati cele mai bune? :D

Cu placere :P
Si eu recomand ca produsul Advantix sa fie administrat la un interval de 3 saptamani.
Produsele antiparazitare cu care am avut rezultate bune fiind aplicate la 4 saptamani sunt: Fiprex, Fypryst, Fiprodog.
Insa, in zone cu infestatie masiva nu a fost suficienta aplicatea pipetei si prin urmare am folosit combinatia pipeta-zgarda (Scalibor sau Foresto).Zgarda Scalibor este eficienta pentru o perioada de 4 luni, iar Foresto pentru 6 luni.
A se evita pipetele Certifect si Promeris!!!!!!!
Pipeta trebuie aplicata la minim 48 ore de la imbaierea cainelui, iar dupa aplicare cainele nu trebuie imbaiat 48-72 ore.
In cazul folosirii zgarzii, aceasta trebuie indepartata atunci cand se imbaiaza cainele cu sampon.Cainele se poate scalda in lac, rau cu zgarda la gat.Este necesar ca o data pe luna zgarda sa fie spalata cu apa simpla pentru a fi indepartat de pe suprafata ei stratul de mizerie, astfel incat zgarda sa-si pastreze eficienta.
Nu am o explicatie logica, dar in Bucuresti cea mai periculoasa zona din punct de vedere al infestatiei cu capuse este sectorul 4, in special Parcul Tineretului.

Sus

MesajScris: Dum Mar 24, 2013 8:09 pm 
Neconectat

Multumim pt. sfaturi :D

Despre Kiltix ce parere aveti ...este cel putin la fel de buna ca Scalibor ?

:?: :?: :?:

Sus

MesajScris: Dum Mar 24, 2013 9:27 pm 
Neconectat

Kenzo scrie:
Multumim pt. sfaturi :D

Despre Kiltix ce parere aveti ...este cel putin la fel de buna ca Scalibor ?

:?: :?: :?:

Trebuie sa recunosc ca am mai putina experienta cu zgarda Kiltix si asta din doua considerente: are un miros neplacut si destul de puternic la inceput si am avut cateva cazuri de reactie alergica la zgarda.
Din cauza acestei lipse de experienta nu cred ca pot sa ma pronunt obiectiv asupra eficacitatii ei.
Insa, astept si eu feed-back de la cei care au mai folosit-o ca sa-mi pot face o parere.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]