ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Mai 23, 2019 2:01 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Maraie cand ii bag mana in mancare
MesajScris: Mie Ian 16, 2013 12:51 pm 
Neconectat

Si bineinteles odata cu varsta incep si obiceiurile proaste. Tot timpul pana acum i-am bagat mana in mancare exact pentru a preveni astfel de momente. Dar ”akita” din el vrea sa iasa afara. Ieri a inceput sa maraie prima oara cand am vrut sa-i pun mana in mancare si bineinteles tot de ieri am inceput sa indrept comportamentul. Interesant este ca maraie doar cand il hranesc cu mancare gatita care este bogata in carne si ii place foarte mult, iar la granule nici o reactie. Acum tot incerc cu diferite jucarii, locuri in care ii face lui placere sa stea (il mai las in pat si ma gandesc sa nu cumva sa maraie cand vreau sa-l dau jos).

In legatura cu bolul de mancare il iau, ii dau comanda sezi, il pun jos si ma pun in fata lui si nu il las sa manance. Apoi cand renunta iau putina mancare din bol si ii dau din mana apoi il las sa manance si tot asa (am urmarit cateva videoclipuri cu tehnici de ale lui Cezar :) ).

Ceva sfaturi?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mie Ian 16, 2013 12:56 pm 
Neconectat

Daca vrei sa ii iei bolul cu mancare din fata, da-i o recompensa.... daca face asa la mancare, stai sa-l vezi cum o sa faca cand o sa-i dai de ros un os... o sa fii cel mai mare dusman daca nu stii sa il recompensezi.

Watch out! corecteaza-l ori de cate ori te maraie, pentru ca altfel si-o ia in cap.

Sus

MesajScris: Mie Ian 16, 2013 4:57 pm 
Neconectat
Moderator

Ok, dar nici nu exagera, sa vezi cum as reactiona eu daca ai vrea sa imi bagi mana in farfurie, zau asa. Cu cat va stresati mai mult de unele chestii cu atat mai rau faceti. Stiu pentru ca si eu am facut la fel, pe Tenshi l-am stresat de nu se poate si acum isi apara castronul de zici ca are diamante in el, cu Hinu, Kito si Tsuki nu am facut absolut nimic si pot sa le iau oricand ceva din gura. Ba mai mult, vin ei cu osul la mine si mi-l aduc.

Daca vrei sa te simti bine ca esti stapanul mancarii poti sa tii castronul in manca in timp ce mananca, fara sa ii vorbesti sau sa il mangai in timpul asta. Pe principiul ce tie nu-ti place, nici altuia nu-i face, chiar daca e caine. Acesti caini m-au invatat mai bine decat oricine ca daca vrei respect, trebuie sa acorzi respect.

Ca principiu, sunt unele lucruri pe care cainii le aprecieaza in mod deosebit - ceva de mancare, o jucarie anume, etc. Cheia e joaca si echivalarea. Luati ce ii place timp de o secunda, dar dati-i ceva si mai bun in loc, iar dupa ce a rontait recompensa dati-i inapoi ce i-ati luat prima data. Asa nu asocieaza luatul cu ceva negativ, ci cu ceva pozitiv.

Sus

MesajScris: Vin Ian 18, 2013 1:59 pm 
Neconectat

Astazi nu a zis nici pas. Mai bine de atat cand am bagat mana in bol sa retras si s-a pus in sezi. A revenit doar cand i-am dat liber sa manace. Concluzia mea este ca a inteles ca bolul nu e al lui si e al meu si manaca doar cand ii dau eu voie. In schimb am chemat-o pe sora mea si nu a avut acelasi succes. A latrat chiar :)

Sus

MesajScris: Vin Ian 18, 2013 2:26 pm 
Neconectat

pentru ca doar unul e stapanul si are voie orice! atat! asa sunt akitoii. nu zic ca nu-l poti obisnui ca si sora ta sa se comporte ca si tine. incearca.

Sus

MesajScris: Vin Aug 14, 2015 11:43 am 
Neconectat

Eu de cand era mic ii luam mancarea din fata sau din gura si nu mai am nici o problema cu el. Ei trebuie sa stie cine este seful pentru ca altfel vor fi foarte independenti si vor face numai ce vor.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]