ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Aug 04, 2020 10:41 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat achizitie
MesajScris: Dum Oct 21, 2012 2:50 pm 
Neconectat

As dori si eu niste sfaturi legate de Akita American. La anul imi voi finaliza o casa in nordul Bucurestiului(un cartier de vile mai exact). Am o curte cu 500mp liberi, gard de 2.30m si toata dorinta de a creste un caine.
Aproape in permanenta va sta cineva acasa, am de gand sa-i construiesc un padoc pentru zilele ploioase/zapada, pentru mancare practic un loc doar al lui. Mentionez ca vreau sa stea tot timpul liber.
Nu stiu cat latra aceasta rasa, intrucat in 2-3 ani voi avea vecini si n-as vrea sa trezeasca tot cartierul:).
Ma gandesc sa iau un dresor cu ajutorul caruia sa-l invat cateva comenzi elementare.
Credeti ca este potrivit pentru aceasta curte/temperaturi?
La sfarsit de saptamana il voi scoate in parc la socializare cu alti catei si oameni:).

P.S. De curiozitate intreb: daca sta la curte credeti ca-l pot invata sa faca intr-un loc sau afara? Il voi scoate zilnic prin cartier mai ales ca in jur casele sunt neterminate si drumurile la fel deci am pe unde ma plimba cu el. Poza e cu o parte din curte.
Am mai pus aceasta intrebare si pe un alt site fiindca inca nu m-am hotarat la o rasa anume cu toate ca Akita American ar fi ideal.

Fişiere ataşate:
IMAG0093.jpg
IMAG0093.jpg [ 151.9 KiB | Vizualizat de 13346 ori ]
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie
MesajScris: Dum Oct 21, 2012 3:08 pm 
Neconectat
Site Admin

Bine ai venit Sorin!
Sunt sigur ca vei primi pareri si sfaturi de la prietenii nostri cu Akita American, sunt destui pe aici.
Si nu numai de la ei... :)

PS Dupa ce vei avea un Akita, termenul "achizitie" iti va suna si tie... "inappropiate" , desi recunosc ca ar fi greu de gasit alt cuvant. :)

Sus

MesajScris: Dum Oct 21, 2012 3:16 pm 
Neconectat

robert scrie:
Bine ai venit Sorin!
Sunt sigur ca vei primi pareri si sfaturi de la prietenii nostri cu Akita American, sunt destui pe aici.
Si nu numai de la ei... :)

PS Dupa ce vei avea un Akita, termenul "achizitie" iti va suna si tie... "inappropiate" , desi recunosc ca ar fi greu de gasit alt cuvant. :)

Suna aiurea stiu, ca nu poti spune achizitionez un prieten:)).

Sus

MesajScris: Dum Oct 21, 2012 4:14 pm 
Neconectat

Depinde de caine, fosta mea americanca latra, aceasta nu prea, am auzito in 4 luni doar de 3-4 ori latrand scurt.
Vara atata timp cat au un loc cu umbra si apa la discretie nici o problema, iar iarna pe gerul cel mai greu va fi lumea lor deci nu e nici o problema.
Daca sta la curte cu siguranta il poti invata, de obicei ei prefera locuri ferite si cu iarba (cel putin americanca mea.)

Sus

MesajScris: Dum Oct 21, 2012 4:25 pm 
Neconectat

Ceva sfaturi pregatitoare?:) Canisa pentru American am inteles ca e numai in Bucuresti, Wolf Point. Tu de unde ti i-ai luat?:) Ceva poze?:D

Sus

MesajScris: Dum Oct 21, 2012 4:34 pm 
Neconectat

gasesti poze in postul cu americani.
Da si Sara mea e de la Wolf Point, de la Gusti Ionescu, nu o sa-ti para rau daca iei de la el.
Sfaturi: multa rabdare, dar crede-ma difera, + socializare de mici, sunt caini care nu se prea inteleg cu alti caini daca nu ii socializezi la timp.
Sunt teritoriali: pe afara la plimbare nu aveam nici o problema pe langa oameni sau altceva, dar cand era in curte nu garantam nimic daca intra un strain fara voie.
Siteul lui gusti: http://www.wolf-point.ro

Sus

MesajScris: Dum Oct 21, 2012 4:40 pm 
Neconectat

Mersi mult de ajutor. Ai idee la cat ajunge un mascul? Orientativ asa:p. Tu i-ai facut dresaj cu un dresor sau te-ai descurcat singur?:)

Sus

MesajScris: Dum Oct 21, 2012 4:44 pm 
Neconectat

M-am descurcat singur, daca ai timp de el sunt foarte destepti.
Preturile difera: un puiut de show ajunge pana la 800 de euro. Daca vorbesti cu Gusti si vrei caine de companie/casa o sa scada la vre-o 500 cred (nu sunt sigur) , da macar stii ce o sa iei si nu o sa iei un caine bolnav sau cu probleme sau cu provienenta indoilenica.

Sus

MesajScris: Dum Oct 21, 2012 4:51 pm 
Neconectat

Sincer nu prea am timp de expo. Eu vreau un prieten si un paznic de nadejde. Cum am spus o sa-l scot zilnic din curte si la sfarsit de saptamana in parc in Herastrau la "socializare":) ca am inteles ca au nevoie de asa ceva foarte intens.

Sus

MesajScris: Lun Oct 22, 2012 10:37 am 
Neconectat

Bine ai venit printre noi !

Legat de galagie nu trebuie sa-ti faci griji. Akita nu latra fara motiv si asta este un plus al rasei. Legat de temperaturi, daca il tii la curte trebuie sa te preocupe mai mult sa aiba un loc ferit de caldura pe perioada verii. Frigul cu siguranta nu va fi o problema ptr. el ! ;)

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]