ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Sep 22, 2020 5:59 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noul membru al familiei Sayto
MesajScris: Lun Iun 18, 2012 9:34 am 
Neconectat

Buna ziua la toata lumea! Mi-am facut contul de o luna si un pic pana sa-l aduc pe noul membru acasa si am preferat sa nu scriu nimic pana nu am si ce sa va arat. Noul membru al familiei este un Akita Inu Japonez de 2 luni si il cheama Sayto. A venit acasa sambata la 2 dimineata. Este foarte civilizat! Vroiam sa va intreb daca este normal sa doarma mult si sa nu se bucure cand vii acasa. Ma gandesc ca nu s-a invatat inca cu noi fiind doar de 3 zile cu noi, in schimb cu catelusa mea, rasa shih-tzu se joaca si o musca, dar cum v-am spus oboseste foarte repede si se culca. Roade, trage totul dupa el. Azi de dimineata m-am trezit cu covorul de pe hol in dormitor rodea la el :D . Daca aveti sa-mi dati cateva sfaturi de inceput ar fi minunat. V-am atasat 2 poze! Va doresc o zi buna la toti!! :)

Fişiere ataşate:
252307_395716300466178_2095548637_n.jpg
252307_395716300466178_2095548637_n.jpg [ 66.74 KiB | Vizualizat de 10495 ori ]
581046_394827060555102_1611463959_n.jpg
581046_394827060555102_1611463959_n.jpg [ 69.81 KiB | Vizualizat de 10495 ori ]
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Noul membru al familiei Sayto
MesajScris: Lun Iun 18, 2012 9:52 am 
Neconectat

:D O pufosenie nouaaaa!
Akita Inu e numele folosit uzual pentru japonezi, ceilalti sunt Akita american.

Akita au personalitatea diferita de a altor caini. Trebuie sa se mai acomodeze cu voi, cred :). Peste vreo cateva luni o sa va doriti sa nu se mai bucure asa tare cand ajungeti acasa :D :D :D
Cat de mult doarme? E normal sa doarma mult, puiut fiind. Pe mine m-a speriat cantitatea de apa pe care o bea inca de pui mic, mi se parea ca bea mult prea multa.. insa este ok.

De unde l-ati luat? :)

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 11:27 am 
Neconectat

Da si al meu bea destul de multa apa, dar m-am gandit ca este normal avand in vedere ca este foarte cald afara. L-am luat din Timisoara, de la Adrian Conea. Abea astept sa creasca :D

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 11:36 am 
Neconectat

E normal sa bea multa apa, o sa bea apa si cand o sa fie rece.
Dormitul mult e perfect si ca nu se bucura cand veniti prima oara ar trebuii sa fie bine, ca e foarte greu sa-l dezveti :) , a mea cand ma aude incepe sa faca ca titirezu inainte sa ajung la ea , si dupa ce ajung sare pe mine trage de mine se bucura, de aceea trebuie sa o ignor cateva minute pana se linisteste , pentru ca acum e mica, dar o sa fie rau daca se obisnuieste asa cand e mare.
Cateva sfaturi care le-am observat eu.
Aveti grija la mancare, sunt foarte sensibili la stomac, nu va recomand acum un tip de mancare pentru ca nu stiu ce papa (dar feriti-va de pedigree), o sa trebuiasca sa vedeti ce mancare ii convine cel mai mult.
Daca mananca mancare uscata aveti grija sa aiba tot timpul apa la dispozitie.
Foarte bine ca-l socializati, e foarte important sa se inteleaga de mic cu alti caini pentru ca sunt o rasa care nu se prea inteleg cu cainii. Lasa-l sa muste pe shi-tzu, o sa il certe cand o sa muste prea tare si o sa aveti un caine care nu o sa prea capseze :)
O sa va tot treziti cu covoare, perini, plapume, draperi :) sunt foarte curiosi.
Gasitii o jucarie, o sa aveti un pic mai multa liniste, :)
In rest gasiti un Doctor bun , si cel mai important sa VA BUCURATI DE EL SI BUN VENIT :)

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 12:44 pm 
Neconectat

BINE AI VENIT, ANDREEA si SAYTO!!
Este un Akita foarte frumos, unul din preferatii mei din acel cuib!
Trebuie sa mentionez si eu ca, taticul lui este baiatul nostru - Sachi (Aiko No Kayo Sachi Go)!
Ma bucur penteu pitic ca a ajuns pe maini bune si nu uita Andreea, in Bucuresti sunteti o comunitate destul de mare fata de restul tarii, stai aproape pe langa ei!
Sa va traiasca SAYTO!!

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 1:21 pm 
Neconectat

Multumim pentru primire!! Am dat toata casa cu spray antiros, dar tot a gasit el ceva sa roada :D. Ca mancare ii dau boabe de la Royal canin, conserve de la Scheiser sau Applaws(parca asa scrie pe ele) si ii mai dau si orez cu piept de pui si morcov, dar banditul imi mananca doar carnea. A fost stricat la stomac de cand l-am adus, ori de la vaccinul care l-a facut ori de la aer ca a schimbat aerul. Si ce am mai observat la el are o usoara scurgere verzuie la putulica :( l-am intrebat pe doctor si mi-a zis ca e normal pana la 10-11 luni sa faca asa. Am un doctor la care pot apela la orice ora, dar as vrea unul specializat mai mult pe aceasta rasa.

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 1:50 pm 
Neconectat
Moderator

Bun venit! Este foarte frumos! Monica Rusu de la Altamira Vet este veterinarul canisei si al mai multor akitzoi de pe aici.

Dupa ce se acomodeaza la voi acasa ar fi bine sa renuntati la Royal Canin sau macar sa il treceti pe RC adult.

Pentru burtica este un produs din ierburi, am uitat cum ii zice, homeopat. Sa luati de la veterinar sa ii dati pana se regleaza.

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 1:55 pm 
Neconectat

:) Avem pe forum un medic in care avem incredere deplina - viewtopic.php?f=30&t=45 gasesti aici detaliile, chiar pe forum.

Arisa mananca de la 6 saptamani de 3 ori pe zi, dimineata si seara la 7 Advance, iar la pranz inima de vita fiarta cu orez si morcovi. Si ca sa fim siguri ca nu alege carnea, o tocam, si morcovii la fel.
La bobite sa aveti grija sa fie superpremium, si neaparat pentru catei de talie mare.

Cat despre ros.... :D o sa fac o data o poza a gradinii noastre - am renuntat sa mai adunam "jucariile" ei - cu toate ca are o gramada de mingiute, sfori, animale de cauciuc cu sau fara chitaitoare, periodic isi "procura" unele noi. A ajuns sa aiba o colectie impresionanta de papuci si pantofi pe care si-i imprastie peste tot. Plus sticle de plastic goale, ghivece, bete (rupte tot de ea din plantele dn curte). pe langa astea, se mai adauga picioarele roase ale meselor si scaunelor, pliantele venite din posta si pe care le "citeste" cu o viteza fantastica...
Trebuie sa va faceti timp sa va jucati voi cu ea, daca vreti sa evitati pagubele prin casa. Catelusa pe care o aveti o sa aiba destul de multe de indurat, pe masura ce pufosul creste.

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 2:42 pm 
Neconectat

Parerea mea despre RC nu e tocmai buna pentru akita, eu ii dau Bosch, suplimentata cu vitamine, Pet-Phos CAlciu, si K9 complete motion, + la 2 zile un ou fiert, sau o pulpa sau branza de vaci.
Probabil a fost stricat la stomacel si din cauza daca a-ti schimbat mancarea prea brusc.
Da cu rosu e bai :)

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 3:18 pm 
Neconectat

Bine ati venit! Un exemplar frumos!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]