ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Sep 18, 2019 3:27 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Akita vs Cat
MesajScris: Joi Ian 05, 2012 12:39 pm 
Neconectat

patataj scrie:
Pisica mea il bate pe Tenshi de-i merg fulgii. Sa nu cumva sa ridicam vocea la el (fura papuci), ca imediat sare sa il bata.

Dar cand pleci de acasa, ii lasi singuri impreuna sau ii inchizi separat?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Vin Ian 06, 2012 12:35 am 
Neconectat

Taro a crescut de mic cu o familie de pisici(nu spunem numarul ca deja am fost intrabati de ce sare ca o caprita :)) ).Se intelege foarte bine cu ele.Unu din motivele importante pentru care am ales akita a fost faptul ca accepta si alte animale.Ele au devenit familia lui si chiar le protejeaza.

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 3:12 pm 
Neconectat

Suki iubeste puii, de orice specie ar fi, incepe sa baleasca puternic si plange si numai dupa pui umbla. Primul "imbaiat" a fost Kenzo, desi si Suki era puiuta atunci. Au urmat pisoi mici de pe strada, apoi pisicul din poze ( luat de pe strada, tinut o perioada, pana cand i-am gasit casuta), culminand cu fiica-mea.
Suki e cel mai pasnic catel, asadar iubeste pisicile dar seintimentul nu e reciproc. Si-a luat-o de la vreo cateva si acum ii e frica de ele, ma refer la cele adulte. Daca vreau sa ii fac o gluma proasta imi iau pisica, apoi voi pune poze cu caine de 50kg cocotat pe dulap.

Imagine

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 4:39 pm 
Neconectat

robert scrie:
Asa cum multi dintre voi stiu, am si o pisica. Si o papagalita cantatoare, dar ea nu se pune. :D
Relatia dintre cele doua progreseaza. Imi place mie sa cred. Problema e diferenta de greutate. Dar aici nu am ce sa fac. :lol: Cand mananca Akiko, Cleo (pisica), poate intra si in bolul ei de mancare, no problem. In schimb cand mananca Cleo, trebuie musai sa inchid usa de la balcon. :lol:
Voi posta si un filmulet la un moment dat...

Michaela
Felicitari ca ati reusit sa imprieteniti AKITA cu pisica.Si eu ca si Dvs am un Akita Inu:AKI,un motan birmanez MORO si 2 papagali(sper ca pereche primul fiind adus de AKI in bot)Mi-a fost imposibil sa-l imprietenesc pe Aki cu Moro!Probabil ca pisica fiind prima in casa (o am de 8 ani) nu a acceptat un alt"intrus"Bravo si sa va traiasca toate animalutele si papagalul!

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 6:11 pm 
Neconectat
Moderator

Alina, cand pleaca toata lumea de acasa Tenshi sta in cusca de expozitie. Avem un model mai mare si e ca o mini garsoniera. In restul timpului ei interactioneaza fara probleme, dar daca i se pare pisicii ca e ceva dubios sare sa il bata. Din pacate, mai orice face bietul caine e dubios pentru ea lol. Ce sa fac, a mai imbatranit Loulou si poate de aia e mai ciufuta. are aproape 8 ani.
Cainii care stau la curte lasa pisicile lor in pace, dar ataca orice pisica straina care intra pe teritoriul lor.

Sus

MesajScris: Joi Feb 09, 2012 9:34 pm 
Neconectat
Site Admin

Nu e tot timpul calmul acesta...

Fişiere ataşate:
DSCN1755.jpg
DSCN1755.jpg [ 653.97 KiB | Vizualizat de 8263 ori ]
Sus

MesajScris: Joi Feb 16, 2012 5:05 pm 
Neconectat

ce am gasit pe net

Sus

MesajScris: Vin Feb 17, 2012 9:01 am 
Neconectat

Sachi, pe cand avea in grija un pisicutz ranit.

Imagine
Imagine

Sus

MesajScris: Vin Feb 17, 2012 2:47 pm 
Neconectat

ce draguta este cea de-a doua poza....

Sus

MesajScris: Joi Ian 10, 2013 10:27 pm 
Neconectat

:( Din pacate prima intalnire a Arisei cu o isica s-a terminat tragic... pentru pisica..
Pentru ca nu are cum strica nimic iarna prin curtea in care gradinareste mama, si pentru ca am reusit in sfarst sa ingradim toata curtea, Arisa are acum o suprafata mult mai mare libera la patrulat..
Chiar inainte de craciun, intr-o seara am observat ca se comporta ciudat - statea la poarta dintre curtea din fata si cea din spate.. si se uita fix la ceva. A reactionat neobinsuit si cand a venit tata acasa - dupa crontaneala si calareala de "bun venit", a plecat repede si s-a dus in locul ala.
M-am dus sa vad ce face si mi s-au taiat picioarele... era un motan negru si frumos... :( Nu stiu cum a ajuns in curte, probabil s-a catarat pe o portiune de gard care a ramas din lemn..
Arisa era trista si statea la un metru de el, se uita la el, astepta - probabil sa se trezeasca si sa reia joaca. Ea nu avea nicio urma de lupta - am controlat-o sa vad daca are zgarieturi.. nimic. Nici nu am stit cum sa reactionez.. Am certat-o si am intrebat-o de ce a omorat pisica - expresia de pe moaca ei e de nedescris..
M-a necajit povestea asta. Imi pac pisicile, imi plac toate animalele de fapt. Imi pare rau ca nu am fost pe faza cand s-a intamplat, ma gandesc ca poate as fi salvat pisica aia.. sper din tot sufletul sa nu se mai intample asa ceva..

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]