ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Aug 21, 2019 9:54 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Akiro Go Hiroshi
MesajScris: Dum Noi 15, 2015 10:52 pm 
Neconectat

Buna seara!
Azi noapte, tarziu, m-am inregistrat pe forum si astazi am "purces" la cumpararea unui Akita Inu. Am gasit un mascul provenit dintr-un cuib de 5 pui, achizitionat din Ploiesti, avandu-i ca parinti pe Maya si Akita. Cu greu m-am orientat in privinta alegerii unui nume, asa ca am ales numele Akiro Go Hiroshi.
Nu am apucat sa ii fac poza de mai jos. E nascut pe 3.08.2015 si la aproape 14 sapatamani, cantareste 14 kg. Urmeaza sa facem al treilea vaccin insotit de microcipare.
Am insa, pentru inceput, cateva intrebari:
1. Ce marca de hrana imi recomandati?
2. Cam la ce varsta se ridica urechile!
3. Isi mai schimba, in timp, culoarea blanitei! (Mentionez ca ambii parinti sunt roscati, au si ei jurnale pe acest forum si bineinteles, i-am si vazut)

http://s1091.photobucket.com/user/mihai ... ml?filters[user]=112192290&filters[recent]=1&sort=1&o=0

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Akiro Go Hiroshi
MesajScris: Mar Noi 17, 2015 10:12 pm 
Neconectat

Azi, am inceput pentru o perioada de 15 zile urmata de o pauza de 30, administrarea de Pet Phos Grand Chien. La recomandarea veterinarului, raportat la greutatea corporala, luam 1 tableta/zi, fara nici o ezitare. Sper sa i se ridice urechile mai repede.
In ceea ce priveste hrana, continuam cu aceeasi reteta "ca la mama acasa". Trei mese pe zi,din care, doua compuse din Purina Friskies Junior si una din gaturi de pui fierte si orez.

Sus

MesajScris: Dum Noi 22, 2015 4:51 pm 
Neconectat

De azi, Akiro este si microcipat si a facut si cel de-al treilea vaccin. Nu vrea sa manance, e cam somnoros dar e de inteles pentru care motiv. In plus, si vremea de afara este cam urata si probabil ca trage la somn.
Tot de azi, incep sa ii schimb meniul introducand Addiction Dog Junior, o hrana superpremium.

Sus

MesajScris: Mie Noi 25, 2015 7:45 am 
Neconectat

Anunt cu regrete atat din partea mea cat si a copiilor, ca Akiro a murit in acesta noapte. Dupa microcipare, s-a simtit rau , nu a mancat 60 ore decat ceea a primit prin perfuzie. Tind sa cred ca un " binevoitor" a reusit sa arunce ceva in curte de care s-au legat si 3 pui de ciobanesc belgian pe care ii mai aveam si au murit, avand aceleasi simptome si manifestari ca Akiro. O sa il rog pe veterinar sa imi spuna adevarul pentru a stii de ce sau cine sa ma feresc in viitor.
Voi ramane activ pe forum, sperand sa gasesc cat mai repede un alt pui. Copiii au plans si cand au vazut "Hachiko" in urma cu aproximativ 3 luni. Va dati seama cum e sa linistesti 2 copii dupa o tragedie de acest gen?
Totodata, daca stiti de unde pot lua un alt catel, va rog nu ezitati sa ma anuntati.

Sus

MesajScris: Vin Noi 27, 2015 10:03 pm 
Neconectat

Doamne,imi pare super rau!Nu pot sa inteleg de ce exista asemenea bestii pe pamant :(

Sus

MesajScris: Mie Dec 02, 2015 10:19 pm 
Neconectat

Incredibil ca pot exista astfel de nenorociți intr-o lume care se consideră civilizata. Pentru astfel de creaturi as aplica pedepse din evul mediu.

Sincer, imi pare rau de tragedia care v-a lovit

Sus

MesajScris: Joi Dec 03, 2015 2:42 pm 
Neconectat
Moderator

Nu exista cuvinte. RIP

Sus

MesajScris: Vin Dec 18, 2015 11:36 am 
Neconectat

:( doamne, ce tragedie... nici nu vreau sa imi imaginez ce a fost in sufletul vostru..

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]