ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Mar 20, 2019 8:00 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nu prea mananca
MesajScris: Mar Mai 26, 2015 8:36 pm 
Neconectat

Hello,

Catelul meu are 5 luni, l-am adus duminica acasa. Dar desi e foarte activ si explorator si bea apa destula, nu prea vrea sa manance. In sensul ca in ultimele 24 de ore a mancat cam 300 de grame de mancare. Doua persoane mi-au spus ca cel mai probabil e legat de acomodare, insa vreau sa o aud si din gura voastra :D

Nu vrea sa manance nici mancarea ce i-am adus-o de la stapan pentru acomodare si nici ce i-am cumparat eu. Si anume, mie mi s-a parut ok aceasta: http://www.petkult.ro/maxi-junior-miel-si-orez-senzitiv Ce parere aveti? Mananca, in schimb, foarte fericit si lingandu-se pe bot bucatelele de salam de sibiu pe care i le-am dat ca reinforcement cat am exersat azi mersul in lesa fara sa traga (which is not working great, by the way).

Multumesc anticipat pentru opinii si sfaturi.

Alex

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Nu prea mananca
MesajScris: Mie Mai 27, 2015 5:22 am 
Neconectat
Site Admin

La 5 luni sa nu te astepti sa manance foarte mult. Pana la maturitate (1 an, 1 an si ceva) mai bine sa fie putin sub greutate decat peste. E adevarat si cu acomodarea. Si mai e si caldura, ei mananca mai mult in anotimpul rece. Salamul de Sibiu scoate-l din meniu. Pentru recompensa poti incerca cu mici bucatele de cascaval. Rabdare cu el, va invata sa nu mai traga in lesa, acum e inca copil (bucura-te cat mai poti de perioada asta :D ).
De unde ai cainele?

Sus

MesajScris: Mie Mai 27, 2015 2:06 pm 
Neconectat

Salut Robert, multumesc pentru sfaturi.

Eu sunt Alex, am mai vorbit la telefon. Eu am luat catelul in luna februarie, cand avea doua luni. Insa am fost nevoit sa-l duc inapoi din cauza ca s-a dovedit ca sunt alergic la animale :D

Desi toti fratii lui si-au gasit de mult familie, pe baiatu' meu nu l-a luat nimeni. Poate din cauza ca era "second hand". Asa ca m-am hotarat sa-l iau eu inapoi. I-am construit un tarc de 6 m2 afara. Eu il scot la plimbare cam o ora jumate, maica-mea il mai scoate si ea cam o ora pe zi. Si am mai "angajat" un baiat care il plimba si el o ora jumate pe zi.

Acum 3 luni nu m-am indurat sa-l las afara ca erau grade cu minus si el nu avea decat doua luni... Plus ca "casa" lui e la 500 de m de unde locuiesc eu. Dar in timpul zilei e mereu activitate pe acolo pt ca tinem un depozit de materiale de constructii si construim o pensiune.

Desi, de duminica de cand l-am adus, gatul mi-e tot timpul iritat dar sper sa pot tine alergia asta cat de cat sub control.

Cand apuc sa-i fac doua poze, I will properly introduce him :)

Sus

MesajScris: Joi Mai 28, 2015 5:15 am 
Neconectat
Site Admin

Salut Alex.
Ma bucur ca pana la urma ti-ai luat cainele inapoi, se pare ca sunteti sortiti unul altuia :D
Si nu exista Akita "second hand". Cine a stat cu un Akita de mai mult de 5-6 luni stie despre ce vorbesc :D
Ai grija cu alergia.
Robert

Sus

MesajScris: Sâm Mai 30, 2015 9:49 am 
Neconectat

Multumesc Robert :)

Asa se pare, ne a fost destinat sa fim impreuna.

Mie nu mi vine sa cred ca si acum, la 5 luni, se comporta atat matur. Copiii bat mingea, tipa, cainii de pe toata strada il latra, el sta mandru si impasibil de cele mai multe ori. E un fel de Clint Eastwood din regnul animal :))

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]