ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Lun Mai 20, 2019 1:31 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 30, 2015 11:06 pm 
Neconectat

Va cer sprijinul in a afla cantitatea zilnica de harna este necesara unui pui de American Akita. Stiu ca in mod normal exista tabele pe ambalajul in care soseste hrana, dar mie imi este greu sa inteleg ceea ce au scris cei de la Taste of he Wild pe sac. Intre 4 si 5 luni cantitatea recomandata de ei scade de la peste 500g la sub 400g pe zi, ceea ce nu mi se pare normal.

Athena a mancat aproximativ 360g/zi la varsta de 3 luni, 450g/zi la varsta de 4 luni si a ajuns la 510g/zi la varsta de 5 luni. Are acum 21 kg si 54 cm.

Am citit pe net ca puii ar trebui sa manance echivalentul a 10% din greutatea proprie pe zi (personal mi se pare cam mult), in timp ce adultul ar trebui sa manance aprox 3% din greutatea proprie pe zi. Vorbesc de hrana uscate - boabe.

Multuesc pentru anicipat pentru sfaturi

Fişiere ataşate:
Gramaje TOTW functi de varsta si greutate catel.doc [47.5 KiB]
Descărcat de 192 ori
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mie Apr 15, 2015 9:30 am 
Neconectat

Raspundem noi, sora Athenei :)
La varsta asta, puiutul mananca cam atat cat are nevoie. Anais manca acum 2 sapt in jur de 600 gr/ zi, de cand a venit caldura si-a micsorat singura portia la 2 mese pe zi de cate 200 gr/masa, deci 400 gr/zi. Sub nici o forma nu mai mananca masa de dimineata si nici celelalte doua mese asa, pe nerasuflate, cum manca inainte dar sunt convinsa ca ei se regleaza singuri la varsta asta. Ca sa nu ii facem mofturosi trebuie sa nu le dam prea multe "suplimente". Eu o las. Mananca, bine. Nu .....la fel de bine. Sus castronul si la masa cealalta recupereaza.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]