ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Mar 20, 2019 8:02 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Greutate Sayto
MesajScris: Joi Ian 30, 2014 10:56 am 
Neconectat

Buna ziua tuturor,

Sayto nu mai ia deloc in greutate. Are aproape 1 an si 10 luni si a ramas tot la 30 kg. Este foarte fitos la mancare, pana si carnea de vita o mananca greu, de boabe nu mai zic. I-am dat suplimente nutritive, m-am gandit ca poate ii fac pofta de mancare, dar degeaba. Mananca destul de putin si isi face nevoile foarte des. Ce imi recomandati?

O zi buna! :)

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Greutate Sayto
MesajScris: Dum Feb 02, 2014 7:51 pm 
Neconectat

buna! iti faci griji ca nu mai ia in greutate? poate are perioada de platou, sau poate inexistenta poftei de mancare se datoreaza vre-unei catele in calduri care e aproape de voi. Dar cel mai bine e sa vezi cu crescatorul lui, ce greutate are tatal lui Sayto la maturitate. S-ar putea ca asta sa fie greutatea lui de adult... poate iti faci griji degeaba! sper ca totul sa fie ok!

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 8:52 am 
Neconectat

Buna Valentina! Nu ia deloc in greutate, ai dreptate de sarbatori a fost catelusa mea cea mica in calduri si slabise 2 kg si pe urma le-a pus la loc, acum este cateaua unui vecin. Am vorbit cu Daniel (Sachi fiind tatal lui Sayto) si mi-a spus ca abea acum la 3 ani are 35 kg. Mersi mult! :)

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 7:55 pm 
Neconectat

Mofturos la mancare...imi suna atat de cunoscut :))..Kenzo de la 11 luni tot la 40 kg e , adica de 3 luni nu a mai pus in gram..si manaca destul de bine normal cu insistente si stat langa el sa manace:D...nu ii place sa serveasca masa fara companie:))...si noi ne gandim sa mergem cu el la un control poate nu asimileaza totusi...tinand cont ca mananca carne de vita sau pui 1kg pe zi plus boabe...poate si lui sayto ar trebui sa ii faci o set de analize. Multa bafta Andreea!

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 9:28 pm 
Neconectat

In mod normal, ai nostri mananca cam 6-700 grame de boabe pe zi, fiecare, in functie de sezon, iar cam o data pe saptamana 1 kg de gaturi de pui crude inlocuieste o masa. Daca se da si carne, zilnic, atunci ar fi bine sa fie pana in 400 grame de carne plus boabe cam 400 grame. E drept, cantitatea de boabe difera in functie de marca, dar in general cam asa sta situatia.

Daca nu mananca inseamna ca e tot timpul satul, iar lucrul acesta se poate verifica foarte simplu prin metoda, 24 de ore nu mananca nimic, absolut nimic, si apoi primeste o portie normala. Daca o mananca ceva mai repede si fara mofturi, se lamureste situatia :D

Sus

MesajScris: Mar Feb 04, 2014 8:43 am 
Neconectat

I-am facut analize peste analize si este sanatos. Are doar fite si cred ca din cauza mea, deoarece ii las la discretie boabele. Mananca doar seara din ele un castron mare intreg, carne nu ii dau decat in weekend deoarece imi este frica sa nu se strice la stomac si sa nu fiu eu acasa sa vad ce are. Asa in weekend este supravegheat non stop. Pe urma daca ii dau carne zilnic nu mai mananca deloc boabe. Este atat de fitos... Ii fac toate poftele, nu ii plac lui niste boabe i le schimb, nu vrea carne de pui ii dau de vita si tot asa. E un rasfat si cred ca stie si d-aia face asa.

Sus

MesajScris: Mar Feb 04, 2014 11:27 am 
Neconectat

Daca ii lasi boabele la discretie, cred ca stii deja de ce este fitos :lol:

Pentru a te recunoaste drept stapan si pentru a "vaporiza" fitele, mancarea se ia dupa maxim 5 min daca nu a mancat iar suplimentar poti sa incerci sa nu-i dai de mancare 24 de ore. Nu stiu de ce, dar cred ca lasa fitele instant. ;)

Sus

MesajScris: Mar Feb 04, 2014 3:38 pm 
Neconectat

Multumesc de raspuns, am sa incerc si revin cu vesti proaspete :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]