ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Mar 20, 2019 7:16 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Probleme cu mancarea Dalka
MesajScris: Mie Apr 24, 2013 11:59 am 
Neconectat

Buna,
Revin cu o problema!
Dalka, catelusa mea in varsta de 5 luni, este foarte incapatanata in privinta mancarii. Daca seara mananca portia toata( ora 17,00), dimineata refuza sa manance ( ora 07,00). I-am dat numai royal canin amestecat cu conserva sau cu orez fiert. La inceput o manca tot, iar dupa 2 saptamani au inceput mofturile. Ce sa mai fac, cum sa ma mai port cu ea?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Probleme cu mancarea Dalka
MesajScris: Mie Apr 24, 2013 12:46 pm 
Neconectat

sa-i mai aduci un caine...metoda e garantata 100% chiar daca e radicala...

Sus

MesajScris: Mie Apr 24, 2013 3:15 pm 
Neconectat
Moderator

:-)) Metoda lui Spirit este foarte eficienta! Totusi, inainte de a recurge la ceva atat de drastic, poate trebuie sa va uitati la cantitatea de mancare, poate ii dati prea mult :-)

Sus

MesajScris: Joi Apr 25, 2013 9:50 am 
Neconectat

De cand a inceput sa se incalzeasca nici kenzo nu mai manca f mult...dimineata la 8 nu mai manaca asa ca am mutat masa la 10...iar la 14:00 manaca dar cu rugaminti...seara la 20:00 putin mai bine...oricum de la 600 gr a ajuns la 400.. Noi mai avem un caine de 4 ani...Acela nu stiu daca a mancat 200 gr de boabe zilele astea...
La pui e intr-adevar problematic ca sunt in crestere dar nu trebuie sa il inveti mofturos...Noi lui kenzo I-am dat Bosch, apoi bosch anestecate cu mancare gatita ca altfel nu manca boabele...pana acum 2 saptamani cand I-am luat taste of the wild si I-am dat doar boabe...a inteles ca altceva nu va primi si trebuie sa manance.
Sfatul meu e sa nu incepi sa ii gatesti sa o faci mai mofturoasa decat e...schimbai boabele poate nu ii mai plac(atentie totusi nici schimbatul boabelor f des nu e ok)

Sus

MesajScris: Joi Apr 25, 2013 11:16 am 
Neconectat

Multumesc mult pentru sfaturi!
Cantitatea de mancare este exact gramajul necesar pentru varsta ei, impartit in cantitati egale. Am incercat sa-i amestec boabele putin, foarte putin, cu mancare gatita ( o galusca , o perisoara) si a mers.
Cred ca este o rasa foarte incapatanata pentru ca a vazut cat ne consumam atunci cand nu mananca( ne facem griji ca nu se va dezvolta asa cum trebuie) si parca ne face in ciuda.
Am aplicat chiar si o metoda mai drastica, cu toate ca mi-a fost foarte greu, in sensul ca daca nu a mancat dimineata, am tinut-o nemancata pana a doua zi de dimineata, cand a ras castronul.
Sigur mai avem multe de invatat si trebuie sa ne inarmam cu multa rabdare!

Sus

MesajScris: Joi Apr 25, 2013 12:46 pm 
Neconectat
Moderator

:-) Gramajul de pe sacul de mancare este orientativ, nu il priviti in termeni absoluti. Acesta trebuie crescut sau micsorat ca sa se potriveasca stilului de viata al puiului care il mananca, la anotimp etc. Cel mai sigur mod de a avea un caine mofturos e sa incepeti sa ii amestecati boabele cu "ceva bun".

Sus

MesajScris: Joi Apr 25, 2013 12:58 pm 
Neconectat

Asta am facut si noi...da il tineam in palpe pt ca era sub tratament (a avut babesioza)..acum gata cu rasfatul..manca ce I se pune in bol..nu manaca sa astepte la urmatoarea masa si sigur va manca de foame..
Da titand cont ca sa incalzit nu mai manca la fel de mult...are perioade...daca e sa ii mai fac un gratar o data pe saptamana...dar mancare gatitra nu va mai primi...abea l-am dezvatat de prostul obicei de a manca mancarea si boabele ramaneau in bol...cam asa incepuse domnul ...I se urcase la cap rasfatul...
Sper sa reusesti sa rezisti in fara mofturilor lui Dalka.... sa nu cedezi si sa incepi sa ii faci poftele gagigii...daca mananca seara ,cand e racoare, boabele si putin dimineata este ok..

Sus

MesajScris: Joi Apr 25, 2013 1:08 pm 
Neconectat

Inainte de a va impacienta, urmariti dezvoltarea ei. Asa cum spune si patataj, cantitatea de pe sac e orientativa. De cele mai multe ori fiintele isi adapteaza singure cantitatea optima de hrana, inca din primele zile de viata. Daca ea creste bine lasati-o sa manance cat vrea, atat timp cat mananca satisfacator. Surplusul de greutate e la fel de periculos.

Sus

MesajScris: Lun Feb 02, 2015 12:08 pm 
Neconectat

Incercati sa-i schimbati mancarea;poate este vorba de gusturi

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]