ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Ian 17, 2019 6:28 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Necesarul nutritiv al puilor
MesajScris: Lun Apr 01, 2013 2:24 pm 
Neconectat

Din cate am vazut la Maxi Pet nu are decat acana pt adulti ...o sa ma interesen de unde ii luam noi mancare lui Kenzo daca poate aduce acana puppy...noi de cate ori avem nevoie de ceva ii spunem si ne face comanda. Sa inteleg ca te-ai decis sa il dai Acana lui yaki?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Lun Apr 01, 2013 7:29 pm 
Neconectat

Din cate am inteles pana in 10 aprilie importatorul Acana/Orijen nu are stoc pt mancarea puppy, fiind o problema de livrare din Canada. Situatia se va ameliora dupa aceasta data.

Sus

MesajScris: Lun Apr 01, 2013 9:39 pm 
Neconectat

Cred ca gasesti undeva pe Panduri (dinspre Razoare spre 13 Septembrie, pe partea dreapta). S-ar putea sa fie totusi departe de tine.

La http://www.petshop4you.ro/ ai incercat?

Sus

MesajScris: Mar Apr 02, 2013 10:25 am 
Neconectat

Multumesc pentru informatii. o sa incerc sa caut pe Panduri si apoi o sa incerc si on-line pe site-ul respectiv pe care il gasisem si eu (vroiam sa vad totusi "marfa" inainte de a o comanda si on-line) .

la Maxi Pet in Militari Shopping Center nu am vazut deloc Acana.

ma gandesc insa si la varianta propusa de d-na Monica Rusu, de a da hrana de adult in loc de puppy. o sa incerc si direct la importator/partenerii lui sa vad ce gasesc

PS: Dan - oscilam intre Purina Pro Plan (cu somon si orez) si Acana (cu mar si miel) ; as fi preferat varianta cu somon si orez, tinand cont de originele japoneze ale lui Akita insa nu prea imi place porumbul si sfecla adaugate si de asta ma gandesc destul de mult la varianta Acana cu mar si miel; mai au si varianta Pacifica cu peste dar are mult prea multe proteine

zi buna,

Sus

MesajScris: Mar Apr 02, 2013 11:05 am 
Neconectat

Stiam ca te vei duce sambata la Dr Monica...cu siguranta iti va spune ce este mai bun pt un puiut sanatos . Noi schimbam hrana...ii vom da taste of the wild.

Sus

MesajScris: Mar Apr 02, 2013 2:24 pm 
Neconectat

Si eu am inceput sa ii dau taste of the wild si asa cum ma asteptam , le aspira :))
Am inceput sa ii dau masa in 3 reprize pentru ca mananca prea repede si apoi varsa :( Daca ii dau cu pauze mici intre reprizele de aspirat, vad ca nu mai are probleme :D

Sus

MesajScris: Mar Apr 02, 2013 2:45 pm 
Neconectat

Thor mancaciosul...:d..noi nu avem problem cu kenzo..din contra el manaca f incet...meste de 50 de ori pana inghite(un lucru bun de altfel menajeaza stomacul)..Speram sa manace bine taste of de wild pt ca bosch-ul nu il mai manaca.

Sus

MesajScris: Mar Apr 02, 2013 4:50 pm 
Neconectat

Yaki scrie:
Multumesc pentru informatii. o sa incerc sa caut pe Panduri si apoi o sa incerc si on-line pe site-ul respectiv pe care il gasisem si eu (vroiam sa vad totusi "marfa" inainte de a o comanda si on-line) .

la Maxi Pet in Militari Shopping Center nu am vazut deloc Acana.

ma gandesc insa si la varianta propusa de d-na Monica Rusu, de a da hrana de adult in loc de puppy. o sa incerc si direct la importator/partenerii lui sa vad ce gasesc

PS: Dan - oscilam intre Purina Pro Plan (cu somon si orez) si Acana (cu mar si miel) ; as fi preferat varianta cu somon si orez, tinand cont de originele japoneze ale lui Akita insa nu prea imi place porumbul si sfecla adaugate si de asta ma gandesc destul de mult la varianta Acana cu mar si miel; mai au si varianta Pacifica cu peste dar are mult prea multe proteine

zi buna,

Din punctul meu de vedere singurul sortiment de Acana pe care il recomand in cazul puilor este Acana Miel cu Mar care are un procent decent de proteine (26%).Sortimentul Puppy Large Breed are 32% proteine, iar varianta cu peste (Acana Pacifica) care e pentru adulti are de asemenea foarte mula proteina(33%).

Daca doriti o hrana pe baza de peste, puteti sa va orientati catre sotimentul cu somon de la Taste Of The Wild (varianta pentru toate taliile si varstele), care are un procent de proteine de 25%.Este o mare diferenta de calitate intre Taste si Pro Plan, in favoarea celei dintai

E foarte adevarat ca a fost si inca mai este o lipsa pe piata la Acana pentru s-a schimbat filiera pe care vine hrana in Romania.Momentan degeaba as vrea sa ma aprovizionez cu Acana, pentru ca nu mai au nimic in depozit.Sper ca ceea ce mai am in pet-shop sa imi ajunga pana vine noul transport.

Sus

MesajScris: Mar Apr 02, 2013 11:13 pm 
Neconectat

Imagine

Probabil ca va veti intreba de ce am postat poza de mai sus in cadrul acestui topic unde vorbim despre hranire. Ei bine, am postat-o pentru ca afectiunea cainelui din imagine este in stransa legatura cu alimentatia.Este vorba de Sindromul de carp moale si apare cel mai frecvent la puii din rasele de talie mare/gigant in cazul in care primesc hrana si suplimente neadecvate in perioada de crestere.
Desi pentru un necunoscator situatia cainelui din fotografie pare dramatica, corectarea afectiunii se face foarte usor prin alegerea unui tip de hrana corespunzator perioadei de crestere si prin limitarea efortului.

Sus

MesajScris: Mie Apr 03, 2013 11:10 am 
Neconectat

altamiravet scrie:
[
Din punctul meu de vedere singurul sortiment de Acana pe care il recomand in cazul puilor este Acana Miel cu Mar care are un procent decent de proteine (26%).Sortimentul Puppy Large Breed are 32% proteine, iar varianta cu peste (Acana Pacifica) care e pentru adulti are de asemenea foarte mula proteina(33%).

Daca doriti o hrana pe baza de peste, puteti sa va orientati catre sotimentul cu somon de la Taste Of The Wild (varianta pentru toate taliile si varstele), care are un procent de proteine de 25%.Este o mare diferenta de calitate intre Taste si Pro Plan, in favoarea celei dintai

E foarte adevarat ca a fost si inca mai este o lipsa pe piata la Acana pentru s-a schimbat filiera pe care vine hrana in Romania.Momentan degeaba as vrea sa ma aprovizionez cu Acana, pentru ca nu mai au nimic in depozit.Sper ca ceea ce mai am in pet-shop sa imi ajunga pana vine noul transport.

Buna ziua,

momentan am cumparat ultimile 3,5 kg de Acana Miel & Mar pt adulti de la Regatul animalelor de pe Panduri (multumesc Valentina pentru pont :) ). sper sa imi ajunga pana la sf. lui aprilie, pe perioada de tranzitie de la Royal Canin si de asemenea sper sa nu aiba "scaun" moale, asa cum am mai citit pe ici pe colo. Am contactat si importatorul si imi zicea ca intr-adevar, pana la sf. lui aprilie o sa fie cam criza de Acana si ca ei nu mai au pe stoc, dar sper sa se remedieze problema; de asemenea, tot pers. respectiva spunea ca se poate folosi orientativ cantitatea recomandata la Puppy Large Breed pt a stabili cat din Acana Miel & Mar trebuie dat pe zi.

O zi frumoasa in continuare (chiar daca afara e urat)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]