ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Iul 17, 2019 3:37 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Necesarul nutritiv al puilor
MesajScris: Mie Mar 27, 2013 2:27 pm 
Neconectat

Ok, am inteles. Tu pe ce mergi la ai tai? Raw sau boabe? (ma gandesc ca nu gatita, poate gresit)

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 4:07 pm 
Neconectat

patataj scrie:
Arpacasul are zero valoare nutritiva. Cainii nu au sistemul digestiv gandit astfel incat sa digere arpacas. Sau orice alta grana. Daca doresti o sursa buna de carbohidrati, ofera-i orez fiert. Asa are si bonus putin calciu.

Exact :). singurul acceptat este orezul.
Ca sugestie, se gaseste in magazine spartura de orez - este exact ce spune denumirea, fierbe mai repede si nici nu te omoara la buzunare :)

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 7:22 pm 
Neconectat

Daca sunteti de acord si nu va e cu suparare, as dori sa pastram acest topic cu discutii strict legate de alimentatia puilor, pentru ca vreau sa fie de ajutor celor care au puiuti, dar si noilor utilizatori posesori de puiuti care sunt in cautare de informatie cat mai completa si grupata intr-un singur loc.
Multumesc

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 7:28 pm 
Neconectat

Kenzo scrie:
crezi ca nu e ok..oricum ii pun f putin...cam o 50 gr..in ultima perioada i-am facut mai multa zeama ...smekeritul asta mic nu mai manaca boabele goale...sia cand pun oase la fiert ii mai pun un morcov ras, o cana de orez ,jumatate de inima de vita taiata cubulete....toata povestea cu "nu imi plac boabele" si mofturile lui Kenzo au inceput cand a avut rosu in gat...akum trebuie sa il pacalim cumva sa le manace..pt ca nu veau sa il invat stict pe mancare gatita..

Alina

Nu as spune ca arpacasul are valoare nutritiva zero, pentru ca el poate constitui o sursa de glucide necesare pentru furnizarea energiei, insa nu face parte din categoria cerealelor recomandate in hrana cainilor, mai ales daca este provenit din grau (se stie ca graul poate sta la baza aparitiei diferitelor alergii).El mai poate proveni din ovaz sau mei, cereale cu digestibilitate redusa pentru caini.
Prin urmare, subscriu si eu la sfatul de a inlocui arpacasul cu orezul.
S-ar putea sa fie o pura coincidenta faptul ca a fost racit cu aparitia mofturilor.Am observat ca de-a lungul cresterii foarte multi pui trec printr-o perioada de mofturi.Depinde 100% de proprietar cum va trece puiul peste aceasta perioada, adica daca se da pe brazda sau va ramane un mofturos.

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 7:36 pm 
Neconectat

Kenzo scrie:
In ceea ce priveste .. Bosch maxi junior..pt un akita american de 4 luni este ok acest tip de hrana?...boabele i le dam amestecate cu mancare(orez. morcov, inima de vita, arpacas)...

Nu e o hrana pe care sa o recomand in mod deosebit, insa nu e mai rea decat Purina Pro Plan pentru ca ambele hranuri contin cereale de proasta calitate, dar marele avantaj la Bosch este pretul (este la jumatate de pret fata de Pro Plan).
Nu stiu cand voi avea timp sa pot scrie un material legat de modul cum trebuie sa citim eticheta de pe sac, insa este clar ca nu e suficient sa ne uitam doar la procentele de proteine, grasimi, etc ca sa putem aprecia daca o hrana este una de calitate sau nu.
Este unanim recunoscut faptul ca perioada de crestere, mai ales in cazul unor caini din rasele de talie mare/gigant, este una deosebit de importanta si ca daca se fac greseli in aceasta perioada ele nu mai pot fi remediate mai tarziu.Timpul nu se poate da inapoi.
Din acest motiv, recomand celor care au pui sa faca efortul sa ii hraneasca cu o hrana de foarte buna calitate, fara sa faca compromisuri.Stiu ca factorul financiar conteaza, dar cred ca si buna dezvoltare si sanatatea cainelui conteaza.

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 7:39 pm 
Neconectat

nanook scrie:
Se poate combina raw cu mancare superpremium? Daca da, in ce procentaj?

Din punctul meu de vedere, da, dar daca am de ales prefer ca puii sa fie hraniti cu boabe.
La pui recomand o proportie de 2 sau 3 (boabe) la 1 ( raw)

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 1:52 pm 
Neconectat

altamiravet scrie:
Kenzo scrie:
crezi ca nu e ok..oricum ii pun f putin...cam o 50 gr..in ultima perioada i-am facut mai multa zeama ...smekeritul asta mic nu mai manaca boabele goale...sia cand pun oase la fiert ii mai pun un morcov ras, o cana de orez ,jumatate de inima de vita taiata cubulete....toata povestea cu "nu imi plac boabele" si mofturile lui Kenzo au inceput cand a avut rosu in gat...akum trebuie sa il pacalim cumva sa le manace..pt ca nu veau sa il invat stict pe mancare gatita..

Alina

Nu as spune ca arpacasul are valoare nutritiva zero, pentru ca el poate constitui o sursa de glucide necesare pentru furnizarea energiei, insa nu face parte din categoria cerealelor recomandate in hrana cainilor, mai ales daca este provenit din grau (se stie ca graul poate sta la baza aparitiei diferitelor alergii).El mai poate proveni din ovaz sau mei, cereale cu digestibilitate redusa pentru caini.
Prin urmare, subscriu si eu la sfatul de a inlocui arpacasul cu orezul.
S-ar putea sa fie o pura coincidenta faptul ca a fost racit cu aparitia mofturilor.Am observat ca de-a lungul cresterii foarte multi pui trec printr-o perioada de mofturi.Depinde 100% de proprietar cum va trece puiul peste aceasta perioada, adica daca se da pe brazda sau va ramane un mofturos.

Am renuntat total sa mai pui arpacas in mancare...
Iar mofturile la mancarea au inceput odata cu prima raceala...akum cu zapada asta a racit iar..si nu a mancat de 12 ore...ma vad dinnou nevoita sa ii dau mancare gatita pt a manca ceva...Stiu ca boabele este hrana care are in compozitie tot ce are nevoie un catel...dar nu pot nici sa il tin nemancat ... ce ma sfatuiti sa fac pt a nu avea un pui mofturos...princimapa sursa de hrana vreau sa fie boabele...

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 2:03 pm 
Neconectat

altamiravet scrie:
Kenzo scrie:
In ceea ce priveste .. Bosch maxi junior..pt un akita american de 4 luni este ok acest tip de hrana?...boabele i le dam amestecate cu mancare(orez. morcov, inima de vita, arpacas)...

Nu e o hrana pe care sa o recomand in mod deosebit, insa nu e mai rea decat Purina Pro Plan pentru ca ambele hranuri contin cereale de proasta calitate, dar marele avantaj la Bosch este pretul (este la jumatate de pret fata de Pro Plan).
Nu stiu cand voi avea timp sa pot scrie un material legat de modul cum trebuie sa citim eticheta de pe sac, insa este clar ca nu e suficient sa ne uitam doar la procentele de proteine, grasimi, etc ca sa putem aprecia daca o hrana este una de calitate sau nu.
Este unanim recunoscut faptul ca perioada de crestere, mai ales in cazul unor caini din rasele de talie mare/gigant, este una deosebit de importanta si ca daca se fac greseli in aceasta perioada ele nu mai pot fi remediate mai tarziu.Timpul nu se poate da inapoi.
Din acest motiv, recomand celor care au pui sa faca efortul sa ii hraneasca cu o hrana de foarte buna calitate, fara sa faca compromisuri.Stiu ca factorul financiar conteaza, dar cred ca si buna dezvoltare si sanatatea cainelui conteaza.

Normal ca sanatatea si dezvoltarea catelului conteaza, daca vrei un catel sanatos trebuie sa faci sacrificii financiare...
Rugamintea mea este urmatoarea... care ar fi hrana recomandata de dumneavoastra pt un puiut de 4 luni...

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 4:56 pm 
Neconectat
Site Admin

Kenzo scrie:
... ce ma sfatuiti sa fac pt a nu avea un pui mofturos...

Eu stiu ca pt a nu avea un caine mofturos, fie el pui sau adult, nu trebuie sa te panichezi si sa te rogi de el cu mancarea. Sfaturile pe care le-am primit eu sunt urmatoarele: 1. daca dupa 30 de min dupa ce i-ai pus mancarea in castron nu mananca, i-o ridici si asteapta urmatoarea masa (nu-i lasi mancarea la discretie). 2. Daca nu mananca chiar si 3-4 zile, inca nu e motiv de panica. Insa in acest caz trebuie urmarit daca este apatic, nu are chef de joaca... Atunci iti pui niste intrebari.

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 5:10 pm 
Neconectat

De exemplu acum este f apatic...nu are kef de nimik..nu a mancat nimik de ieri de la pranz..azi nu a baut nici apa...nu a vrut in casa a stat in cusca...ara asta nu mai are legatura cu mofturile ...eu sper sa fie doar o raceala usoara..si nu altceva mai grav...dar am precizat acest aspect in topicul acesta pt ca tot asa au inceputi si mofturile (acum o luna a racit prima data si nu mai manca boabe...probabil il deranja cand le inghitea..zic eu)...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]