ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Ian 17, 2019 9:51 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Necesarul nutritiv al puilor
MesajScris: Dum Mar 24, 2013 1:10 am 
Neconectat

Voi incerca si de aceasta data ca materialul legat de nutritia cat mai potrivita a unui pui de caine care apartine unei rase de talie mare, sa fie cat mai pe intelesul proprietarilor si sa-i ajute in a face o alegere optima, astfel incat atunci cand cainele ajunge la varsta adulta sa aiba o dezvoltare armonioasa si corecta.
Ceea ce voi scrie mai jos este o foarte mica parte din ce s-ar putea scrie pe acest subiect, dar timpul nu-mi permite sa fac mai mult.Pentru aprofundare puteti gasi pe net o multime de articole care va pot ajuta sa intelegeti si mai bine cum sta treaba cu nutritia puiului de caine dintr-o rasa de talie mare.

Cainii din rasele Akita si Akita American sunt caini de talie mare, ceea ce inseamna ca vor avea tendinta unei dezvoltari foarte rapide si asta in destul de scurt timp.Perioada “critica” a cresterii si dezvoltarii este aceea a varstei cuprinse intre 3-4 luni si 8-9 luni.
Pentru a intelege mai bine care ar fi nevoile nutritive astfel incat cresterea sa fie una cat mai corecta este necesar sa povestesc macar pe scurt cate ceva despre cei mai importanti factorii legati de nutritie cu implicatii majore in perioada de crestere

Proteinele sunt practic caramizile nutritiei cainelui, reprezentand unul dintre cei mai importanti nutrienti in alimentatie.Proteinele au un rol deosebit in crestere si dezvoltare (a se avea in special in vedere sistemul musculo-scheletal), dar si in conturarea si maturizarea sistemului imunitar.Ele sunt cele care ajuta la cresterea noilor tesuturi si de aceea necesarul de proteina este mai mare la pui decat la adulti.Cu toate aceastea trebuie avut in vedere a se mentine un echilibru optim intre nivelul de proteina si aportul caloric si de asemenea trebuie avut in vedere ca excesul de proteina poate dauna in mod dramatic in ceea ce priveste dezvoltarea musculo-scheletala a puiului.

Caloriile (energia) reprezinta un alt factor important in crestere si de care trebuie tinut cont.In functie de varsta puiului, necesarul caloric poate fi de 2-3 ori si apoi de 1,5-2 ori mai mare decat cel al cainelui adult.Deoarece caloriile reprezinta practic “combustibilul” cresterii este foarte important sa le dozam corect, astfel incat cresterea sa nu prinda o “viteza” prea mare care sa duca apoi la accidente.

Calciul este o substanta minerala de care puiutii in crestere au nevoie, dar in niciun caz nu trebuie sa fie in exces pentru ca va produce modificari dramatice ale sistemului musculo-scheletal, cu deformari osoase ireversibile, dar se poate si depune sub forma de calculi in rinichi, vezica urinara sau chiar in alte organe.

Bineinteles ca pe langa proteine, calorii si calciu mai sunt multi alti factori implicat in cresterea armonioasa, insa acestia sunt cei mai importanti de care trebuie tinut cont in perioada de dezvoltare a unui pui apartinand raselor de talie mare.
Acesti 3 factori pot avea o actiune daunatoare asupra cresterii in momentul in care se gasesc in exces in alimentatia puiului pentru ca pe langa faptul ca un pui apartinand unei rase de talie mare are o crestere rapida, acestia nu vor face altceva decat sa grabeasca si mai mult aceasta crestere intr-un moment in care organismul nu este pregatit.Efectul va fi acela a unei cresteri deosebit de explozive cu consecinte dramatice asupra sanatatii cainelui putandu-se ajunge la: displazie de sold, osteocondrita ( se poate intalni la nivelul articulatiei cotului, la nivelul femurului sau vertebrei spinale si se traduce printr-o crestere excesiva a cartilajului osos, cartilaj care nu mai ajunge sa se transforme asa cum ar trebui in tesut osos) si osteodistrofie hipertrofica (boala dureroasa a osului aparuta in timpul cresterii din cauza faptului ca osul nu mai este irigat cu sange si prin urmare osificarea nu se mai face in mod corespunzator putandu-se ajunge la necrozarea unei parti din os).
De asemenea cresterea prea rapida va duce la cresterea masei musculare si a greutatii cainelui mult mai repede decat trebuie.
Cu alte cuvinte, in aceasta perioada dificila din viata cainelui vostru trebuie sa aveti grija sa ii asigurati necesarul nutritiv, insa fara a face excese.
Dupa parerea mea, este foarte importanta relatia proprietarului cu un medic care sa cunoasca necesitatile nutritive ale unui pui apartinand unei rase de talie mare.Eu personal, atunci cand am de-a face cu un puiut apartinand unei rase de talie mare, am pretentia sa-l vad lunar astfel incat sa-i pot urmari cresterea, sa-i ajustez cantitatea de hrana si sa-mi dau seama de ce suplimente are nevoie.
Nu este suficient sa fie aleasa o hrana pe care scrie Puppy sau Junior pentru ca puiul sa creasca si sa se dezvolte armonios.Marturisesc ca de cele mai multe ori recomand o hrana destinata tuturor taliilor si varstelor sau chiar hrana destinata adultilor tocmai pentru ca nivelurile celor 3 factori expusi mai sus este unul care se potriveste cu modul de crestere al acestor pui.Orientativ, imi permit sa recomand ca nivelul de proteina din hrana unui pui in crestere sa se situeze in intervalul 25-28%.
Tot din considerentele expuse mai sus, desi sunt perfect de accord cu hrana de tip raw sau barf in hranirea cainilor, recomand ca alimentatia unui pui sa fie bazata in principal pe hrana de tip industrial in care elementele nutritive pot fi controlate si dozate mult mai usor.Este foarte greu sau poate imposibil pentru un proprietar care nu are cunostinte despre nutritie sa poata sa dozeze in mod optim cel putin cei 3 factori expusi mai sus, fiind sanse foarte mari ca dezvoltarea si cresterea puiului sa se faca dezechilibrat.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Necesarul nutritiv al puilor
MesajScris: Lun Mar 25, 2013 4:56 pm 
Neconectat
Moderator

Cred ca am mai zis-o pe alocuri, dar e bine sa fie toata informatia la un loc. Din experienta noastra Akizoilor le merge bine pe proteina putina, tot ce a fost peste 26-27% a generat o crestere prea brusca si cu consecinte grave asupra dezvoltarii articulatiilor. Asta inseamna - NU Acana, NU Orijen, Da Taste of the Wild, DA Pro Plan. Dupa cum cred ca majoritatea dintre voi stiti, cainii nostri mananca RAW.

Sus

MesajScris: Lun Mar 25, 2013 5:39 pm 
Neconectat

patataj scrie:
Cred ca am mai zis-o pe alocuri, dar e bine sa fie toata informatia la un loc. Din experienta noastra Akizoilor le merge bine pe proteina putina, tot ce a fost peste 26-27% a generat o crestere prea brusca si cu consecinte grave asupra dezvoltarii articulatiilor. Asta inseamna - NU Acana, NU Orijen, Da Taste of the Wild, DA Pro Plan. Dupa cum cred ca majoritatea dintre voi stiti, cainii nostri mananca RAW.

Imi permit sa fac niste recomandari in ceea ce priveste marcile despre care ai vorbit(ma refer strict la pui si nu la adulti):

-Acana adult Miel cu Mar - a fost schimbata formula si s-a redus procentul de proteine (de la 27% la 25%) astfel ca poate fi folosita la puiuti
-Taste Of The Wild Puppy (28% proteine)- se va folosi in perioada de intarcare si se poate continua cu ea pana in jurul varstei de aprximativ 2 luni luni
-Taste Of The Wild variantele destinate tuturor taliilor si varstelor - pot fi folosite la pui incepand cu varsta de 2 luni
-Pro Plan - se vor alege variantele pentru Adult cu Miel sau cu Somon care au un continut de proteine de 26%.Variantele Puppy au mult prea multe proteine (Puppy Digestion are 30% proteine, iar Puppy Large Breed Athletic are 32% proteine)
-Orijen - NU

Sus

MesajScris: Lun Mar 25, 2013 6:38 pm 
Neconectat

In ceea ce priveste .. Bosch maxi junior..pt un akita american de 4 luni este ok acest tip de hrana?...boabele i le dam amestecate cu mancare(orez. morcov, inima de vita, arpacas)...

Sus

MesajScris: Lun Mar 25, 2013 10:10 pm 
Neconectat

Kenzo scrie:
In ceea ce priveste .. Bosch maxi junior..pt un akita american de 4 luni este ok acest tip de hrana?...boabele i le dam amestecate cu mancare(orez. morcov, inima de vita, arpacas)...

:) eu as scoate arpacasul din mancarea gatita.

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 11:55 am 
Neconectat

crezi ca nu e ok..oricum ii pun f putin...cam o 50 gr..in ultima perioada i-am facut mai multa zeama ...smekeritul asta mic nu mai manaca boabele goale...sia cand pun oase la fiert ii mai pun un morcov ras, o cana de orez ,jumatate de inima de vita taiata cubulete....toata povestea cu "nu imi plac boabele" si mofturile lui Kenzo au inceput cand a avut rosu in gat...akum trebuie sa il pacalim cumva sa le manace..pt ca nu veau sa il invat stict pe mancare gatita..

Alina

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 4:45 pm 
Neconectat

Se poate combina raw cu mancare superpremium? Daca da, in ce procentaj?

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 9:37 pm 
Neconectat

Irina A scrie:
Kenzo scrie:

:) eu as scoate arpacasul din mancarea gatita.

de ce ai face asta?

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 10:42 pm 
Neconectat
Moderator

Arpacasul are zero valoare nutritiva. Cainii nu au sistemul digestiv gandit astfel incat sa digere arpacas. Sau orice alta grana. Daca doresti o sursa buna de carbohidrati, ofera-i orez fiert. Asa are si bonus putin calciu.

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 11:51 am 
Neconectat

nanook scrie:
Se poate combina raw cu mancare superpremium? Daca da, in ce procentaj?

Eu nu a combinat niciodata. Suki a facut destul de urat cand am schimbat prea brusc hrana sau cand fac combinatii. Medicul nostru veterinar ne-a spus ca aparatul lor digestiv nu e tocmai ca al nostru, nu pot digera " cu bine" orice combinatie ( de fapt, nici omul nu poate, de aceea se tot spune sa nu combinam carbohidrati cu carne, sa nu mancam fructe dupa masa ci la minim o ora etc). Astfel, el mi-a recomandat cu caldura sa ii pastrez regimul monoton, in niciun caz boabe amestecate cu carne cruda sau o masa boabe una hrana cruda( Suki are 2 mese pe zi, uneori 3 deoarece are probleme gastrice). Nu stiu cata dreptate strict medical vorbind, dar si mie mi se pare mai normal sa mananca aceeasi hrana- eventual suplimentat ocazional.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]