ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Mar 26, 2019 4:14 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bosch Junior Maxi
MesajScris: Joi Ian 10, 2013 10:58 am 
Neconectat

Eu folosesc acest brand si sunt foarte multumit de el. Pana la 2 luni a fost hranit cu RC dar in urma unor discutii despre raportul calitate-pret am ajuns la concluzia ca nu merita.
Catelul are aproape 3 luni ... il hranesc de 4 ori pe zi ... dimineata si seara primeste granule iar in cursul zilei de 2 ori mancare gatita.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Bosch Junior Maxi
MesajScris: Joi Ian 10, 2013 11:57 am 
Neconectat
Site Admin

Eu cred ca trebuie sa reduci din mese. Rasa are o crestere exploziva, iar sistemul osos nu are acelasi ritm. Riscati sa faca o displazie. Oricum, in primul an trebuie ajutat cu suplimente pentru articulatii, exact din motivul de mai sus. Mergeti la un veterinar care stie rasa si va va spune ce si cum. Dar in primul rand consultati crescatorul. In toate problemele, mai ales acum, la inceput.

Sus

MesajScris: Joi Ian 10, 2013 12:52 pm 
Neconectat

Arisa a rescut in primul an cu Advace Max Puppy - 3 mese pe zi - dimineata si seara granule, la pranz mancare gatita- orez cu morcovi si inima de vita. :) A crescut foarte fumos. Din August am trecut pe Junior, tot de la Advance.
Neaparat consulta un medic apropos de duplimentele de calciu si vitamine, sunt necesare!

Sus

MesajScris: Joi Ian 10, 2013 5:10 pm 
Neconectat

I-am zis medicului veterinar despre cum il hranesc si a zis ca e ok pana la 6 luni, apoi pana la 1 an 3 mese, apoi reducem la 2 mese pe zi (acum nu sunt convins ca stie despre cum se hraneste un akita ci despre catei de talia lui). Ii dau si vitamine ...a luat un complex 10 zile apoi pauza ... acum ia calciu 10 zile apoi pauza si revin la complexul de vitamine. Sper sa fie bine!

Sus

MesajScris: Joi Ian 10, 2013 10:22 pm 
Neconectat
Moderator

Mai importante sunt suplimentele pentru articulatii decat calciul, acesta se da numai daca e nevoie. Mancarea trebuie sa fie echilibrata proteic, noi recomandam evitarea mancarii speciale de juniori care da un push major de crestere si poate crea probleme la articulatii. Poti folosi cu incredere taste of the wild care este pentru toate varstele si toate taliile. Combinatia mancare gatita/boabe nu este cea mai fericita deoarece au timpi diferiti de digestie.

Sus

MesajScris: Lun Ian 14, 2013 10:58 pm 
Neconectat

Eu folosesc bosch, de la 2 luni pana acum doar bosch a mancat, acum mananca bosch adult miel si orez, dar le mai schimb sa schimbe gustul, foarte bune, ii dau cantitatea indicata pe sac plus ceva vitamine, pet phos ca si k9 complete motion, 10 zile mancare + vitamine, 10 zile pauza de la vitamine.
Acum trebuie sa-mi aduca cineva happydog profi line sa vad cum merge, dar bosch iti recomand cu incredere

Sus

MesajScris: Mar Ian 15, 2013 8:02 am 
Neconectat

MasterAki scrie:
I-am zis medicului veterinar despre cum il hranesc si a zis ca e ok pana la 6 luni, apoi pana la 1 an 3 mese, apoi reducem la 2 mese pe zi (acum nu sunt convins ca stie despre cum se hraneste un akita ci despre catei de talia lui). Ii dau si vitamine ...a luat un complex 10 zile apoi pauza ... acum ia calciu 10 zile apoi pauza si revin la complexul de vitamine. Sper sa fie bine!

Bine ar fi sa te consulti de acum inainte cu un medic care cunoaste rasa.
Akita sunt diferiti, incepand cu faptul ca le este potrivita o alta schema de vaccinare, si pana la faptul ca nu le sunt recomandate toate acelasi tipuri de mancare ca altor caini (cele cu multe proteine, de exemplu, nu sunt recomandate), sau ca pot fi alergici la unele produse antiparazitare. Gasesti pe aici tot felul de discutii pe temele astea.. :)

Sus

MesajScris: Mar Ian 15, 2013 1:04 pm 
Neconectat

Irina A scrie:
MasterAki scrie:

Bine ar fi sa te consulti de acum inainte cu un medic care cunoaste rasa.
Akita sunt diferiti, incepand cu faptul ca le este potrivita o alta schema de vaccinare, si pana la faptul ca nu le sunt recomandate toate acelasi tipuri de mancare ca altor caini (cele cu multe proteine, de exemplu, nu sunt recomandate), sau ca pot fi alergici la unele produse antiparazitare. Gasesti pe aici tot felul de discutii pe temele astea.. :)

Cu cea mai am placere, dar in oras la mine nu prea sunt ... daca imi puteti recomnda din Bacau, Piatra Neamt, Iasi pe cineva ar fi minunat. Eu sunt din Roman si am ales pe cel mai recomandat doctor din oras.

Sus

MesajScris: Mar Ian 15, 2013 9:49 pm 
Neconectat

Vorbeste cu Deea, ea este din Iasi :)

viewtopic.php?f=5&t=47 asta este topicul lui Suki, americanca ei :).

Sus

MesajScris: Mie Ian 16, 2013 10:06 am 
Neconectat
Moderator

Stiu ca nu era deloc incantata de veterinarii din Iasi... Dar macar ai inside information

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]