ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Ian 17, 2019 6:27 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Program de masa
MesajScris: Mar Mar 26, 2013 10:53 am 
Neconectat

Eu ii dau la Sara la ora 7:00 si la 19:00, si e foarte hapsana :)
Trebuie sa-i iau un bol din ala special.
http://www.thegreenhead.com/imgs/xl/maze-dog-food-bowl-slows-rapid-eating-xl.jpg

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 11:37 am 
Neconectat

Vlad...probabil este bina da la alte rase...chiar vb aseara legat de royal canin...parinti lui Kenzo au mancat si manaca royal canin..primele boabe mancate de kenzo au fost roial canin(cand era in cuib)..facand o analiza la fiecare marca in parte..noi am optat pt bosch...nu vrem sa ii fortam cresterea si apoi sa avem probleme de alt gen...
da ai dreptate cand iesim in parc manaca pe la 12:30-13:00.. :lol: , dar nu e problema termina tot din castron de obicei...facea figuri cand ii dadeam doar boabe...acum ii prepar si mancarica si i le amestec...apropo ai tinut cont ce gramaj ii dai pe zi lui thor sa mance?

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 11:42 am 
Neconectat

RicardoBrown scrie:
Eu ii dau la Sara la ora 7:00 si la 19:00, si e foarte hapsana :)
Trebuie sa-i iau un bol din ala special.
http://www.thegreenhead.com/imgs/xl/maze-dog-food-bowl-slows-rapid-eating-xl.jpg

Kenzo manaca foarte incet...poate de asta nici nu e un grasutz..:))...daca i-as lua bolul acesta special sigur ar face el o smegherie sa rastoarne mancarea...asa face si acum cand termina de mancat..nu cred ca i s-ar parea ceva distractiv sa primesca mancarea asa ...
Ai auzit Vlad...cred ca lui Thor i-ar trebui sa ii ia macar 5 minute pana termina :D

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 11:36 pm 
Neconectat

Pai la o masa ii pun un castronel din ala de la Boabe, are vreo 150 g cred si pe langa , din cand in cand, ii mai dadeam cate un mar, morcov sau ceva branza nesarata sau niste pui fiert ... :D dar trebuie sa intre la regim ca am fost la control si e grasutz :P
Cred ca e o solutie, dar ii trebuie si niste butoane, ceva care sa il incurce serios la mancat, ca altfel cred ca pune botul la iesirea din labirint si aspira tare toate boabele :)) Si al meu isi ia bolul, mai ales cand e vreunul improvizat si plin cu apa :D

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 11:56 am 
Neconectat

La canisa unde am lasat-o pe Suki acum cativa ani ( canisa ce are si pensiune canina) era un labrador "aspirator". Proprietarii ii insirau boabele pe jos, astfel incat se chinuia putin sa manance si nu radea in 5 secunde tot. E vorba de oameni cu experienta si care stiu ce fac, eu am aplicat aceasta metoa la puiul de boxer ce l-am avut in vizita, aspirator si el. Pericolul torsiunii gastrice e foarte mare la aceasta rasa, indiferent de varsta, asa ca modul in care sunt hraniti e esential. De asemeni, odihna inainte si odihna dupa masa, mnim 30 minute.

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 9:44 pm 
Neconectat

odihna...noi stim..dar cum sa ii explici lui Kenzo ca trbuie sa stea linistit dupa ce mananca..:))...a terminat ultima boaba din castron si apoi incepe si sare pe Hugo..il musca..il cert pe cel mare sa intre in cusca ca piticu nu se potoleste...
Noi ti-am zis Vlad de cand ne-am cunoscut ca e cam grasutz , cand el avea 16 kg si kenzo 13kg ... azi a facut kenzo 4 luni si 20 kg...
M-am uitat pe net si am inteles ca ratia/zi este de 500 grame boabe pe care o impart la 3 mese...dar noi nu ii dam nimik intre mese cum faceti voi cu Thor...incearca sa il inveti de mic sa nu mai fie asa haplea...sper sa reusesti...si renunta la varianta intre mese...:D

Sus

MesajScris: Dum Apr 07, 2013 7:31 am 
Neconectat

Am si eu o problema!
Am o femela de akita inu, cu pedigee, in varsta de 5 luni, care refuza sa manance. Ii dau Royal Canin Maxi Junior(nu a mancat niciodata altceva) de doua ori pe zi si din cantitatea pe care o primeste mananca mai putin de jumatate, mult sub ce ar trebui sa mananace la varsta ei. Ii las mancarea doar o jumatate de ora. Am fost cu ea la veterinar si mi-a spus ca e perfect sanatoasa. Cum as putea rezolva problema?

Sus

MesajScris: Dum Apr 07, 2013 8:10 am 
Neconectat

luiza.nicolescu scrie:
Am si eu o problema!
Am o femela de akita inu, cu pedigee, in varsta de 5 luni, care refuza sa manance. Ii dau Royal Canin Maxi Junior(nu a mancat niciodata altceva) de doua ori pe zi si din cantitatea pe care o primeste mananca mai putin de jumatate, mult sub ce ar trebui sa mananace la varsta ei. Ii las mancarea doar o jumatate de ora. Am fost cu ea la veterinar si mi-a spus ca e perfect sanatoasa. Cum as putea rezolva problema?

Luiza, Arisa e cam la fel. Mereu a mancat mai putin decat m-as fi asteptat eu (ma refer aici la crochete). Mancarea gatita special pentru ea era alta poveste. ;)

Nu o forta sa manance mai mult decat simte ea nevoia, daca doctorul spune ca este ok. Iti recomand insa sa ii schimbi mancarea - vei gasi aici pe forum mai multe topicuri pe tema mancarii, a suplimentelor nutritive, cu tot felul de analize si recomandari :d.

Bun venit in club! Cand ne prezinti oficial fetita? Vrem poze!

Sus

MesajScris: Mie Dec 18, 2013 10:33 pm 
Neconectat

kito cand era mic manca imediat, era foarte hapsan la mancare.I-am dat royal canin,trei mese pe zi pana asta vara cand nu mai manca.Am schimbat cu eukanuba si l-am trecut la doua mese pe zi(dimineata si seara), primul sac a fost ok, a mancat dar al doilea pe care l-am cumparat de la magazin(primul de pe net) nu a mai mancat la fel.Am fost cu el la doctor crezand ca are ceva si vetu a zis sa-i dau akana ca e mai bun.L-am trecut pe akana dar probabil din cauza caldurii nu manca.I-am dat de mancare o data pe zi(seara) si a inceput sa manance.Cred ca majoritatea akitoilor sunt mancaciosi cand sunt mici dupa care mananca doar cat au nevoie.Apa a baut cand era mic de credeam ca vrea sa stinga un incendiu :))

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]