ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Mar 26, 2019 5:13 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Program de masa
MesajScris: Mar Ian 08, 2013 9:15 am 
Neconectat

Buna ziua! :) Vroiam sa intreb daca akitei vostrii au program de masa si daca da cam cum arata :) ..pana acum Yuki nu are si cred ca ne-ar trebui unul ca parca incepem sa ne dolofanim si fiind si catel de apartament nu avem parte de miscare foarte multa ca sa ne mentinem in forma mai usor... Pana acum ii lasam bolul mereu plin si ii mai dadeam uneori si din ce mancam si noi( asta doar daca are voie si el)...doar se uita prea frumos :lol:

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Program de masa
MesajScris: Mar Ian 08, 2013 5:17 pm 
Neconectat

eu nu i-am lasat niciodata bolul cu mancare la discretie. apa in schimb are tot timpul.
acum Aky al meu mananca doua mese pe zi, una dimineata pe la ora 8 si una seara pe la ora 19, aprox.

Sus

MesajScris: Mar Ian 08, 2013 8:41 pm 
Neconectat

corina_yuki scrie:
Buna ziua! :) Vroiam sa intreb daca akitei vostrii au program de masa si daca da cam cum arata :) ..pana acum Yuki nu are si cred ca ne-ar trebui unul ca parca incepem sa ne dolofanim si fiind si catel de apartament nu avem parte de miscare foarte multa ca sa ne mentinem in forma mai usor... Pana acum ii lasam bolul mereu plin si ii mai dadeam uneori si din ce mancam si noi( asta doar daca are voie si el)...doar se uita prea frumos :lol:

Noi ii dam o singura masa pe zi lui Yuuki si asta seara dar trebuie tinut cont si de varsta cainelui.
Apa nu-i mai lasam la discretie afara de cand a venit frigul fiindca de la ea a tras o raceala asta-toamna si tusea ca un mos :), dar in schimb o are in casa.

Sus

MesajScris: Mar Ian 08, 2013 9:16 pm 
Neconectat

Ahaa.. cred ca o sa ii dam de acum doar doua mese :) ...si daca e mai schimbam dupa... apa are si el mereu ...dar oricum bea numai cand ii este sete sau oboseste dupa joaca :lol:
@ully si yuki a racit putin iarna asta :?.. si nu stiam de ce face asa ca scotea sunete ciudate (asta era tusea pe care o avea pentru prima data ) :o .. aveti noroc de curte..noi de cand a venit frigul nu mai facem plimbari chiar asa lungi cu el ca sa isi consume energia si trebuie alergat prin casa :lol: ...la ce gheata este si la cum derapeaza si trage de fericire pe afara iti e si frica sa nu il scapi :lol:

Sus

MesajScris: Joi Ian 10, 2013 10:19 pm 
Neconectat
Moderator

La noi cainii s-au reglat singuri la numarul de mese. Intre 3 luni si 6 luni au primit 3 mese, dupa aceea 2 si ulterior pe la doi ani toti au trecut la o masa. Daca vezi ca dimineata sau seara nu mai mananca portia toata atunci e momentul sa reduci o masa. Apa trebuie sa aiba la dispozitie tot timpul, dar mancarea se lasa doar o jumatate de ora, dupa care se ridica.

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 10:28 am 
Neconectat

Aha...am inceput sa ii dam doua mese pe zi una dimineata si una seara..dar e disperaaaat dupa mancare:lol:..sa nu mai zic ca nu mananca in general direct din bol si isi ia mancarea si o duce pe un covoras din bucatarie si dupa abia incepe sa o pape :lol:..asa a fost mereu..ar manca non-stop daca se poate :lol: ..oricum nu mai este mic mic ca sa ii dam mancare cand vrea el...si apa are mereu..dar oricum nu face exces ...bea doar cand ii trebuie..

Sus

MesajScris: Vin Ian 18, 2013 1:52 pm 
Neconectat

Akiro pana la 3 luni a primit 4 mese pe zi ... dimineata la 8 granule la 12 mancare gatita la 16 mancare gatita la 20 granule. Dupa ce am fost atentionat ca il hranesc de multe ori am scazut numarul meselor la 3 pe zi pana la 6 luni.

Sus

MesajScris: Joi Mar 21, 2013 9:31 am 
Neconectat

Sasha are 2 mese pe zi, dimineata la 8 o conserva Animonda GranCarno Junior Pui si Iepure 400g, iar apoi seara la 9.30 Acana Wild Prairie aprox 400 g.
Pana la 9 luni in loc de Acana a mancat Orijen Puppy Large.

Mancare gatita nu a primit niciodata si nu ne pare rau pentru ca nu cerseste deloc daca mancam afara in prezenta ei (in casa nu intra deloc, sta doar in curte).

Sus

MesajScris: Lun Mar 25, 2013 7:53 pm 
Neconectat

Kenzo are momentan 3 mese pe zi..la 8:00 la 14:00 si la 20:00, mai mult de 3 mese nu ar manca sigur :lol: ..are doar 4 luni...avea perioade cand nu manca la pranz decat jumatate din cantitate....asta nu inseamna ca recupera cumva la masa de seara...oricum mancare nu o are la discretie...daca nu manaca ii luam castronul..astepata pana la urmatoarea masa....Consider ca stiu ei cat trebuie sa manace..nu insist cu mancarea daca nu vrea...nu am nici o intentie de al indopa.

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 8:44 am 
Neconectat

Eu ii dau lui Thor la 7:00 ; 13:00 si 19:00 :) dar la el nu se pune problema sa nu manance tot, din potriva, in primele 30 secunde aspira (cred ca asta este cuvantul portivit) tot ce e in troaca si apoi se aseaza in fund si se uita la sac :))
Pai inseamna ca masa de la 14:00 o cam decalezi sambata, avand in vedere ca suntem in parc pe la ora aia :P
Acum din pacate mananca Royal Canin Giant Puppy, pt ca in urma unei discutii cu tata, fara sa ii spun, a luat Giant in loc de Maxi ... asa ca acum pana termina sacul de 4Kg, asta o sa manance si apoi cred ca o sa ii schimb cu totul mancarea pentru ca am auzit si de la Dan si de pe forum ca nu e asa de buna cum credeam :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]