ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Lun Mai 20, 2019 12:50 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mere?
MesajScris: Joi Ian 05, 2012 11:34 pm 
Neconectat

Alina scrie:
Intreg bobul de strugure este toxic sau numai samburii sunt? E valabil si la pisici?

Strugurele este toxic prin partea lui carnoasa.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Vin Ian 06, 2012 7:25 pm 
Neconectat

Cu toata stima, Altamiravet, te rog sa imi dai detalii tehnice despre toxicitatea strugurilor, mai ales a partii carnoase a strugurilor. Daca vei considera ca plictisim asistenta, am rugamintea sa imi scrii pe privat. Sunt foarte interesata de acest subiect.

Sus

MesajScris: Vin Ian 06, 2012 8:34 pm 
Neconectat

Nu cred ca plictisiti asistenta. Din contra, as fi si eu interesata de amanunte, de ex. daca sunt toxici in cazul in care sunt consumati in cantitate mare de copii; banuiesc ca sunt toxici pt. toate animalele (si pisica mamei mele consuma la greu stafide - acum sunt interzise pt. el)

Sus

MesajScris: Vin Ian 06, 2012 9:48 pm 
Neconectat

Alina, ma bucur ca esti interesata, dar vreau sa precizez ca aici discutam NUMAI despre alimentele oferite cainilor. Nu putem face extrapolari la copii, la copiii de om :) Cainele are un cu totul altfel de metabolism. Nu se poate pune semnul egal intre cum hranim copiii si cum hranim cainii. Banuiesc ca esti de acord cu mine ca o cantitate mare de hamburger si coca-cola face rau copiilor :)

Sus

MesajScris: Vin Ian 06, 2012 10:05 pm 
Neconectat

Altamiravet,
as dori sa vorbim doar despre toxina din struguri la care faci referire, nu si despre faptul ca nu este bine sa oferim struguri sau stafide cainilor, pentru ca fac blocaj renal. Am vazut destule "marturii" pe internet, in care unii se jura cu mana pe inima ca din cauza consumului de struguri le-au murit cainii in varsta de 15 ani, dupa 7 zile de chinuri groaznice.

Sunt o multime de alimente interzise cainilor, oricat de mult i-am iubi! Cainii (si cu atat mai mult akita, care face parte din rasele primitive!) sunt niste lupi mai evoluati. Este adevarat ca de la prima lor domesticire si pana azi sistemul digestiv li s-a schimbat mult. Dar raman totusi carnivori. Cercetarile care arata ca trebuie sa le dam si legume si fructe, ca sa aiba o dieta echilibrata mie, personal, mi se par cam...comerciale. Din punctul meu de vedere sunt niste scuze pentru toate kkturile pe care le baga producatorii de hrana uscata in boabe, ca sa vanda mult si sa castige si mai mult.

Am vazut un meniu excelent propus de Patataj pe un alt forum si l-am incercat si eu cu Kimiotul. Nu vreau sa il hranesc cu tot felul de bonusuri ca sa ma asculte (bucatele de salam, cremvursti, biscuiti, stafide, etc.). Prefer un caine carnivor si neascultator, decat unul omnivor bolnav, sau mai rau, mort!

Cand pentru noi, oamenii, sunt sarbatori, nu trebuie sa uitam ca prietenul nostru patruped nu respecta acelasi calendar. Am avut grija cu sfintenie sa nu manance sarmale sau cozonac. Nu a primit cap de pastrav sau piele de somon. Nici macar carnati sau tort. Or...povestea aia cu vulpea care spune ca strugurii sunt acri, are si ea putin adevar. Sunt si eu curioasa unde este acesta!

O zi buna si te astept cu comentarii :)

Sus

MesajScris: Vin Ian 06, 2012 11:15 pm 
Neconectat

vonheizer scrie:
Altamiravet,
as dori sa vorbim doar despre toxina din struguri la care faci referire, nu si despre faptul ca nu este bine sa oferim struguri sau stafide cainilor, pentru ca fac blocaj renal. Am vazut destule "marturii" pe internet, in care unii se jura cu mana pe inima ca din cauza consumului de struguri le-au murit cainii in varsta de 15 ani, dupa 7 zile de chinuri groaznice.

Sunt o multime de alimente interzise cainilor, oricat de mult i-am iubi! Cainii (si cu atat mai mult akita, care face parte din rasele primitive!) sunt niste lupi mai evoluati. Este adevarat ca de la prima lor domesticire si pana azi sistemul digestiv li s-a schimbat mult. Dar raman totusi carnivori. Cercetarile care arata ca trebuie sa le dam si legume si fructe, ca sa aiba o dieta echilibrata mie, personal, mi se par cam...comerciale. Din punctul meu de vedere sunt niste scuze pentru toate kkturile pe care le baga producatorii de hrana uscata in boabe, ca sa vanda mult si sa castige si mai mult.

Am vazut un meniu excelent propus de Patataj pe un alt forum si l-am incercat si eu cu Kimiotul. Nu vreau sa il hranesc cu tot felul de bonusuri ca sa ma asculte (bucatele de salam, cremvursti, biscuiti, stafide, etc.). Prefer un caine carnivor si neascultator, decat unul omnivor bolnav, sau mai rau, mort!

Cand pentru noi, oamenii, sunt sarbatori, nu trebuie sa uitam ca prietenul nostru patruped nu respecta acelasi calendar. Am avut grija cu sfintenie sa nu manance sarmale sau cozonac. Nu a primit cap de pastrav sau piele de somon. Nici macar carnati sau tort. Or...povestea aia cu vulpea care spune ca strugurii sunt acri, are si ea putin adevar. Sunt si eu curioasa unde este acesta!

O zi buna si te astept cu comentarii :)

Bun regasit, vonheizer!
Nu cred ca discutia tehnica despre struguri va plictisi pe cineva, asa ca voi scrie raspunsul meu aici si nu prin mesaj privat.
Marturisesc ca nu am facut un studiu practic pe cainii mei sau ai altora ca sa vad daca informatiile pe care le-am citit sunt adevarate sau nu si nici nu as avea curaj sa fac un asemenea demers, chiar daca as stii ca sunt sanse doar de 1% ca vreun caine sa pateasca ceva(ma refer la ceva grav).Din ceea ce am citit, inca nu e cunoscuta substanta din struguri implicata in declansarea insuficientei renale grave, insotita chiar de anurie(lipsa urinarii).Asa cum probabil ai citit si tu, doza de struguri estimata a fi periculoasa se pare ca e de 32 de grame/1 kg greutate vie.
Dupa parerea mea un site util si interesant este acesta(nu ma refer doar la subiectul struguri, ci la alimente toxice, plante toxice, etc): http://www.aspca.org/pet-care/poison-control/
Eu am un mascul care este innebunit dupa orice e de mancare, inclusiv dupa struguri si marturisesc ca ii mai scap si lui din cand in cand de pofta 2-3 boabe.
Parerea mea este ca daca nu se exagereaza cu cantitatea nu ar trebui sa fie probleme, insa imi e teama sa bag mana in foc pentru ca deocamdata nu sunt suficiente informatii, iar subiectul este inca de data recenta.
De acord cu tine ca prin anatomia tubului digestiv, incepand chiar cu dentitia, cainele este carnivor si cam asa ar trebui sa ramana, insa si la acest subiect sunt foarte multe de discutat.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 10:25 am 
Neconectat

vonheizer scrie:
Alina, ma bucur ca esti interesata, dar vreau sa precizez ca aici discutam NUMAI despre alimentele oferite cainilor. Nu putem face extrapolari la copii, la copiii de om :) Cainele are un cu totul altfel de metabolism. Nu se poate pune semnul egal intre cum hranim copiii si cum hranim cainii. Banuiesc ca esti de acord cu mine ca o cantitate mare de hamburger si coca-cola face rau copiilor :)

Imi cer scuze, nu voiam sa deschid o discutie despre copii si nu voiam o extrapolare. Am vrut doar sa spun ca daca se cunoaste ceva in detaliu despre toxina, daca exista vreun articol de genul "este toxica pt. animale, dar nu face nimic oamenilor" sau "in cantitate mare face rau si la om" etc, sa se posteze aici pe forum, nu pe privat. Eu, daca as avea cunostinta ca un lucru face rau cuiva, om sau animal (indiferent de specia animalului), si cineva m-ar intreba, i-as raspunde, indiferent unde as fi intrebata.

Ultima oară modificat de 4pets pe Sâm Ian 07, 2012 10:35 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 10:35 am 
Neconectat
Site Admin

Alina, deschide un topic la Discutii libere unde putem discuta cate in luna si in stele. Pe acest forum nimeni nu deranjea pe nimeni. Suntem putini, suntem la inceput, si va mai dura putin pana ne vom obisnui cu noua "locuinta". :)

Sus

MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 10:36 am 
Neconectat

Multumesc frumos Robert, asa voi face!

Sus

MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 10:45 am 
Neconectat

Imagine

Hrana uscata pentru caini, care la traducerea in limba romana ARE struguri, la ceea ce contine nu are si la aditivi are extract de seminte de struguri.

Sa ma ierte Dumnezeu, dar face cineva un control la aceste produse? Ca la cele de consum uman se zice ca se face!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]