ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Noi 26, 2020 9:30 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Suki
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 8:43 am 
Neconectat

Multumesc, Cristina! Mie imi este greu, mereu mi-a placut viata la bloc desi sunt constienta de avantajele unei case. Sper sa ma obisnuiesc, ma ajuta vremea frumoasa de afara.
Cu ce se deparaziteaza curtea? Romparasect sau exista si alte solutii? vreau sa fie sigure, chiar daca ar fi mai scumpe, adica eficiente dar fara risc pentru alte fiinte. Nu stiu cum e cu capusele in zona asta, in general Iasiul are probleme dar stiu de alte zone, poate aici nu e rau.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Dum Mar 25, 2012 9:51 pm 
Neconectat
Moderator

Sunt convinsa ca veti uita rapid statul la bloc :-) Ma bucur tare mult pentru voi, sa fiti fericiti acolo si sa o stapaniti sanatoasa! Asteptam poze!

Sus

MesajScris: Vin Apr 20, 2012 10:04 am 
Neconectat

deea112 scrie:
De doua zile Suki este caine de curte! Teroare maxima pe ea! Sta afara doar cu noi, ceea ce era de asteptat, dar uneori o dam cu forta afara ca nu iese nici batuta. Am adus si canapeaua ei, vroiam sa o aruncam dar e dependenta de ea.
Am emotii cu capusele si toate vietatile de care nu aveam parte la bloc, mai ales in centru. Evident, mi-e frica si pentru noi,mai ales pentru copil, la Suki s-ar rezolva mai usor cu deparazitari regulate. Daca aveti sfaturi in acest sens le astept cu interes. Curtea e micuta dar sunt multumita, inca nu am amenajat nimic, mai e de munca si multe sacrificii dar sper sa merite si sper ca Suki sa aiba o viata mai buna de acum.

Din punctul meu de vedere orice sacrificiu merita pt statul la curte!Eu am crescut si stat la bloc dar nu m-am mai muta la bloc pentru nimic in lume.De 8 ani stam la casa,mai avem de bagat in ea vreo 20 000 de euro ca sa fie la cheie :) dar ador casa :)
Sa va dea D-zeu sanatate sa puteti sa munciti ca restul se rezolva.

Sus

MesajScris: Vin Apr 20, 2012 10:28 am 
Neconectat

asa este....nu sufar de mania "casa pe pamant"...insa cand te gandesti ca scapi de certuri pe locul de parcare, manele la miezul noptii, copiii tampiti ai vecinilor care bat mingea in casa, ratatul cu valente de securist care a ajuns la apusul vietii sa conduca si el ceva- asociatia de proprietari, babutele "simpatice" care iti stiu viata sexuala mai bine decat tine....parca nu mai vrei sa te uiti inapoi spre bloc

Sus

MesajScris: Lun Apr 30, 2012 2:54 pm 
Neconectat

Eu cred ca sunt avantaje si dezavantaje in ambele situatii, depinde si de cum esti alcatuit, si de ceea ce doresti de la viata. Eu sunt mai comoda si practica, statul in oras, la bloc, ma avantaja mult. Pe alta parte imi place si ideea de curte, gradinita, loc de joaca pentru copil si caine. Eu mai am si niste probleme de natura anxioasa, mi-e cam frica sa stau singura in casa, noaptea am tot felul de ganduri. Imi placea la bloc ca orice zgomot il asociam cu "vecinu'" ,acum fac scenarii la cea mai mica pocnitura.
Vecini am si aici, unii cam bagaciosi din pacate. Noroc ca majoritatea sunt oameni civilizati, cu scoala, nu se pune problema de manele si gratare non-stop, cum am auzit ca se poarta in alte zone.
Una din probleme: vis-a-vis de noi( ne desparte o straduta ingusta) este o casa mare, cu o curte mare. Oamenii au doi caini de talie mare, 80% din timp stau inchisi intr-un tarc din spatele casei, chiar in fundul curtii. Tarcurile sunt la gardul dinspre noi. Problema este ca acesti caini isi fac nevoile in tarcuri si am impresia ca nu se face curat prompt si des, astfel incat te doboara mirosul cand treci pe strada. Acum, ca a venit caldura, vine si spre curtea noastra si e enervant. Pe ei nu ii derajneaza sigur fiindca nu ajung decat rar in zona tarcurilor, casa noastra e practic mai aproape decat casa lor. Nu cred ca am ce face, dar parca le-as zice vreo doua, sunt totusi oameni foarte instariti.

Suki s-a acomodat bine, e sefa in curte, nu sta afara decat cu noi ( asta era de asteptat) dar isi doreste sa iasa, latra la gard, inspecteaza tot, marcheaza. Ma bucur ca are o viata mai 'palpitanta".

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 11:15 am 
Neconectat

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 6:59 pm 
Neconectat

Nu am mai vazut tare demult poze cu Suki! Ce cadou primea ea? :D

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 8:16 pm 
Neconectat

Un desen artistic pe nas, avand in vedere ca aia e o imensa creta galbena :) Mai am o poza, facuta la cateva secunde, in care se stergea de zor, probabil bodoganind in sinea ei "of, copiii astia!".

Sus

MesajScris: Mie Mai 16, 2012 4:45 pm 
Neconectat

ce-a albit draga de Suki...dar tot blanda e, sunt sigura....

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 9:19 am 
Neconectat

Tot albeste de ceva timp, am inteles insa ca nu e obligatoriu semn de imbatranire, poate fi si o caracteristica ereditara. Important este ca totusi are un tonus bun, chiar mai inainte ne-am intors din curte, de la o joaca cu mingea. Este ea mai ursuza uneori, dar are momente cand zici ca-i pui. Ma bucur ca inca nu are problemele la care ma asteptam la varsta asta , mai ales tinand cont de conditia ei. Ma gandesc la Dodo al Simonei, avea 7 ani si deja insuficienta cardiaca, probleme respiratorii, un akita este batranel la 7ani. Ma asteptam si la probleme cu articulatiile dar vad ca nu o doare nimic, alearga, sper sa ramana asa mult timp.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]