ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Mar 19, 2019 10:49 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Akita la plimbare!
MesajScris: Joi Feb 19, 2015 10:10 pm 
Neconectat

mi-e greu sa cred ca doi medici veterinari care vad sute sau poate chiar mii de rase de caini in decursul unui an nu stiu ce vorbesc!!!Practic cu asta se ocupa de dimineata pana seara...ma rog e punctul tau de vedere insa daca imi faci o recomandare e bine sa o si argumentezi!!!!

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Feb 19, 2015 10:27 pm 
Neconectat

Studiaza un pic standardul rasei viewtopic.php?f=47&t=272

La akita japonez nu sunt acceptate alte culori decat: rosu-portocaliu, susan, tigrat sau alb.

Probabil medicul a vazut 100 de caini, dar colegii de pe forum au vazut 100 de akita. Nu o lua ca o ofensa adusa puiului tau ptr. ca nu e cazul, insa consider ca e dreptul tau sa fii informat corect.

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

MesajScris: Joi Feb 19, 2015 10:48 pm 
Neconectat

comentariile voastre nu fac obiectul discutiei!!!topicul a fost deschis pe alta tema!!!Daca nu stiti sa raspundeti la ce am intrebat mai bine va abtineti!Cateii sunt toti niste suflete nu conteaza puritatea sau alte fite si figuri!!!

Sus

MesajScris: Joi Feb 19, 2015 10:49 pm 
Neconectat

cateii sunt toti niste suflete, nu conteaz esenta si puritatea rasei pt toata lumea decat pt ipocriti!!!

Sus

MesajScris: Joi Feb 19, 2015 10:51 pm 
Neconectat

Aici ai dreptate...un moderator poate sterge/muta postarile offtopic.

Imi cer scuze daca am jignit in vreun fel...nu asta era intentia mea. :(

Sus

MesajScris: Joi Feb 19, 2015 11:24 pm 
Neconectat

Catala1577 ce spui tu legat de catei este foarte corect si gandim la fel.Ai cerut un sfat si l-ai primit.Cu ocazia asta ai fost infomat de un lucru nou.Nu a fost cu rautate.Yuki nu este akita inu,e un akita american.E o diferenta.Problema este ca ai fost informat gresit atat de persoana de la care a fost luata cat si de cei doi medici veterinari.Considera-l un sfat.Iar pentru partea cu plimbarea ...singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este acela de a avea rabdare.Mai am 2 intrebari pentru tine:Yuki si-a terminat schema de vaccinare? iar a doua este legata de unde te-ai informat despre akita?

Sus

MesajScris: Vin Feb 20, 2015 1:07 am 
Neconectat
Site Admin

Catala1577 scrie:
cateii sunt toti niste suflete, nu conteaz esenta si puritatea rasei pt toata lumea decat pt ipocriti!!!

Stiu ca e tarziu acum, catelul e un suflet si merita iubit si ingrijit, dar intrebari mai importante decat cum trebuie plimbat in lesa trebuiau puse mai demult. Dupa parerea mea nu e nici american si sa-ti si argumentez: daca era american, acel crescator s-ar fi laudat cu asta, nimeni serios nu-ti da un american si-ti spune ca e japonez si invers, nimeni nu-ti da un japonez spunandu-ti ca e american. Numai cineva care vrea sa te insele face asta. Probabil e un metis intre japonez si american, dar e parerea mea si poti sa nu tii cont de ea. Chiar nimeni nu-si pune intrebarea de ce un crescator serios cere un pret pe un caine, pret de 2 ori mai mare decat la unul care vrea sa-ti vanda o zebra pe post de papagal? Din cauza ignorantei si a lipsei de informare vor prolifera acei inmultitori. Ma vei intreba care e problema mea. Problema mea e ca probabil in ceva vreme, vor fi atat de multi metisi vanduti ca Akita incat se vor intreba si arbitrii daca nu cumva au invatat ei gresit, si de fapt aia sunt Akita.
Iti dau exemplu niste poze de pe net, stapanii lor probabil sunt mandri nevoie mare ca au Akita:
http://puppydogweb.com/gallery/akitas/akita_reveles.jpg
http://puppydogweb.com/gallery/akitas/akita_tracy.jpg

Sus

MesajScris: Lun Feb 23, 2015 9:37 pm 
Neconectat

am o intrebare : oare la 3 ani se mai poate invata un akita sa sociazlizeze si cu alte rase in afara de cele cu care a crescut ?

Sus

MesajScris: Lun Feb 23, 2015 11:21 pm 
Neconectat

Eu consider ca nu se mai poate sau nu fara ajutor de specialitate. Nu cred ca se pune problema de a socializa doar cu anumite rase (desi Hiro nu suporta Golden Retriver, dar asta ptr. ca a mancat bataie cand era mic de la unul :D ), ci e vorba de temperamentul cainelui pe care il aduci nou in haita. Daca e un caine care accepta sa fie dominat sau il aduci de pui, e posibil sa fie totul in regula.

Sus

MesajScris: Mar Feb 24, 2015 5:13 pm 
Neconectat

Stau intr-o comuna , si ma gandeam sa incep sa il plimb , am noroc ca nu prea exista maidanezi in zona , stiu ca nu suporta cateii mici , si asta ptr ca pe ulita sunt 2 catelusi liberi , care il tot intarata prin gard

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]