ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Dum Mai 19, 2019 2:21 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Akita Inu
MesajScris: Mar Oct 14, 2014 9:40 am 
Neconectat

Am cautat pe facebook am gasit destui crescatori , dar se pare ca majoritatea vand puiuti peste 800 de euro. cred ca singura mea varianta ramane sa iau un mascul long coat ca de altceva nu ma incadrez la 500 euro !

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mar Oct 14, 2014 10:51 am 
Neconectat

bofanel scrie:
Se pare ca nu exista nici o solutie sa achizitionez un akita la bugetul de 500 euro . Cred ca o sa renunt la ideea asta cu mari regrete ...

Frate nu dispera, se gasesc mai greu, dar pana la urma o te poti bucura de un akitoi.
Incearca la nr. tel. COSMOTE: 0766 716 614
Vodafone: 0728 533 111
Orange: 0753 354 920
Locatia este in Suceava, are cuib de 6 saptamani, 3 masculi si 1 fata. Culoarea portocaliu cu alb ca cel din film. Se dau din cuib, normal, la varsta de 8 saptamani; trebuie sa faci rezervare din timp, asa ca suna si vezi ce si cum
Sper ca am putut sa iti iu de folos.

Sus

MesajScris: Mar Oct 14, 2014 5:13 pm 
Neconectat

AKIRO _AKI scrie:
bofanel scrie:
Se pare ca nu exista nici o solutie sa achizitionez un akita la bugetul de 500 euro . Cred ca o sa renunt la ideea asta cu mari regrete ...

Frate nu dispera, se gasesc mai greu, dar pana la urma o te poti bucura de un akitoi.
Incearca la nr. tel. COSMOTE: 0766 716 614
Vodafone: 0728 533 111
Orange: 0753 354 920
Locatia este in Suceava, are cuib de 6 saptamani, 3 masculi si 1 fata. Culoarea portocaliu cu alb ca cel din film. Se dau din cuib, normal, la varsta de 8 saptamani; trebuie sa faci rezervare din timp, asa ca suna si vezi ce si cum
Sper ca am putut sa iti iu de folos.

Anuntul acesta l am gasit si eu pe tocmai olx ...daca suni in momentul de fata la fiecare nr din cele 3 sunt inchise ....si pe net scrie ca sunt din bucuresti nu suceava . Imi este sa nu fie tot samsari ....
Nu disper dar chiar as vrea un akita .. ma sperie faptul ca nu gasesc la banii astia doar la 800 1000 1200 1500 de euro ...

Sus

MesajScris: Mar Oct 14, 2014 9:33 pm 
Neconectat

ptr ca toti sunt cu pedigree asi nu este o rasa de rand, sunt crescatori specializati cu ani in spate de canise , normal ca costa , afara sunt si mai scumpi

Sus

MesajScris: Mar Oct 14, 2014 9:59 pm 
Neconectat

cinezee scrie:
ptr ca toti sunt cu pedigree asi nu este o rasa de rand, sunt crescatori specializati cu ani in spate de canise , normal ca costa , afara sunt si mai scumpi

Da am observat asta . Toti au niste exemplare superbe ! nu contest pretul ... Chestia e ca nu stiu cum sa procedez sa iau un frumusel la banii care i am ... :cry: :cry:

Sus

MesajScris: Mie Oct 15, 2014 6:08 am 
Neconectat

bofanel scrie:
cinezee scrie:

Da am observat asta . Toti au niste exemplare superbe ! nu contest pretul ... Chestia e ca nu stiu cum sa procedez sa iau un frumusel la banii care i am ... :cry: :cry:

Gandeste-te in felul urmator: daca preturile mentionate de tine ti se par mari, atunci costurile de intretinere ti se vor parea cu mult peste un buget normal. Un akita costa, mai ales cand este mic (de la vizitele dese pe care le vei face la vet, dresaj, accesorii, analize, suplimente articulare, vitamine, pana la mancarea de cea mai buna calitate pe care trebuie sa i-o asiguri in permanenta).

Sus

MesajScris: Mie Oct 15, 2014 9:19 am 
Neconectat

Jo Kenji scrie:
bofanel scrie:
cinezee scrie:

Gandeste-te in felul urmator: daca preturile mentionate de tine ti se par mari, atunci costurile de intretinere ti se vor parea cu mult peste un buget normal. Un akita costa, mai ales cand este mic (de la vizitele dese pe care le vei face la vet, dresaj, accesorii, analize, suplimente articulare, vitamine, pana la mancarea de cea mai buna calitate pe care trebuie sa i-o asiguri in permanenta).

Nu m-ai inteles eu nu vreau sa imi iau un akita sa fac din el campion pe judet sau sa merg la concursuri ... Pur si simplu sa fie prietenul meu ....nu o sa il duc la dresaj pt ca nu vreau ca sa "stea in cap sa mearga in 2 labe " chestile mici legate de dresaj o sa il invat si eu ca am destul de mult timp liber . Iar legat de costurile lunare din ce am inteles cu 2 3 milioane pe luna eu zic ca totusi se poate intretine un akita , totusi e un catel nu o ferma sa ma coste sute de euro pe luna ! stiu si ca at cand sunt mai mici sunt mai pretentiosi si mai costisitori ! Acuma ce sa zic daca mai vin inca 3 4 ca tine cu sfaturi de genu posibil sa renunt la ideea de a cumpara acest catelus !

Sus

MesajScris: Mie Oct 15, 2014 9:36 am 
Neconectat

Faptul ca un caine are pedigree nu te obliga sa si iesi cu el in expo, actul in sine fiind o dovada ca ai un pui ce apartine rasei pe care o doresti, si ca nu e rezultatul unor monte necontrolate facute de dragul de" a se simti cainii bine" sau mai stiu eu ce alte tampenii. Cel putin cainii ce i-am vazut eu in imaginile postate anterior de tine, pe mine una nu m-ar imbia sa-mi iau un " produs " de-al lor. E mare diferenta intre un pui de la crescator ( vezi ca sunt si pe aici numeroase canise cu exemplare foarte frumoase) si un pui ce seamana cu rasa respectiva, dar care e mai ieftin si mai accesibil. Daca intr-adevar doresti akita, ia legatura cu crescatorii, informeaza-te mai bine, mai strange banuti si eventual inscrie-te pe o lista de asteptare. Tie ti se par costuri mari 6-700 euro pentru un pui cu pedigree? Iti spun eu ca un crescator serios nu face profit, chiar si la pretul asta, deoarece noi nu investim 2-300 lei pe luna intr-un caine, si nu ne permitem sa facem rabat la nimic din ce ar dauna patrupezilor nostri. Pentru crescator, pretul acesta e o garantie suplimentara ( desi sunt si exceptii ) ca puiului i se vor oferi atentia si ingrijirea necesara. Iar cu dresajul, in cazul unui akita nu e de ignorat, socializarea si comenzile de baza fiind obligatorii. Sunt multi cei care nu au experienta cu rasa in sine. Akita nu seamana cu ceilalti caini care fac orice pentru recompense, si, nelucrand cu ei corespunzator, te poti trezi ca ai un pericol public la capatul lesei ( asta daca vei folosi una, ca majoritatea traiesc cu impresia ca un caine liber in oras e un caine fericit, nu mai conteaza pericolele la care il expun sau ii expun pe altii ).

Sus

MesajScris: Mie Oct 15, 2014 11:10 am 
Neconectat

galia scrie:
Faptul ca un caine are pedigree nu te obliga sa si iesi cu el in expo, actul in sine fiind o dovada ca ai un pui ce apartine rasei pe care o doresti, si ca nu e rezultatul unor monte necontrolate facute de dragul de" a se simti cainii bine" sau mai stiu eu ce alte tampenii. Cel putin cainii ce i-am vazut eu in imaginile postate anterior de tine, pe mine una nu m-ar imbia sa-mi iau un " produs " de-al lor. E mare diferenta intre un pui de la crescator ( vezi ca sunt si pe aici numeroase canise cu exemplare foarte frumoase) si un pui ce seamana cu rasa respectiva, dar care e mai ieftin si mai accesibil. Daca intr-adevar doresti akita, ia legatura cu crescatorii, informeaza-te mai bine, mai strange banuti si eventual inscrie-te pe o lista de asteptare. Tie ti se par costuri mari 6-700 euro pentru un pui cu pedigree? Iti spun eu ca un crescator serios nu face profit, chiar si la pretul asta, deoarece noi nu investim 2-300 lei pe luna intr-un caine, si nu ne permitem sa facem rabat la nimic din ce ar dauna patrupezilor nostri. Pentru crescator, pretul acesta e o garantie suplimentara ( desi sunt si exceptii ) ca puiului i se vor oferi atentia si ingrijirea necesara. Iar cu dresajul, in cazul unui akita nu e de ignorat, socializarea si comenzile de baza fiind obligatorii. Sunt multi cei care nu au experienta cu rasa in sine. Akita nu seamana cu ceilalti caini care fac orice pentru recompense, si, nelucrand cu ei corespunzator, te poti trezi ca ai un pericol public la capatul lesei ( asta daca vei folosi una, ca majoritatea traiesc cu impresia ca un caine liber in oras e un caine fericit, nu mai conteaza pericolele la care il expun sau ii expun pe altii ).

Da in primul rand sunt incepator , oricum am renuntat in a suna samsarii de pe site uri gen olx tocmai si alte site uri care zic ca au 30 de rase ... am vb in ultimele zile numai cu crescatori ... Am inteles este foarte costisitor sa cresti un akita , m am gandit ca probabil cu un buget de 2 3 sute de lei pe luna poti sa cresti un akita dar daca este asa de costisitor nu am de unde sa cheltui cu el mai mult de atat nu sunt vreun bogatan ,daca as fi as cheltui si sute de euro cu el dar nu am de unde .... Am inteles ideea , dupa spusele voastre cred ca o sa renunt la cumpararea acestui caine . Oricum va multumesc tuturor de sfaturi ! o zi frumoasa sa aveti !

Sus

MesajScris: Joi Oct 16, 2014 10:51 am 
Neconectat
Site Admin

O decizie inteleapta sa nu-ti iei (inca) akita culoarea portocaliu cu alb, ca cel din film.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]