ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Dum Dec 08, 2019 3:17 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Iul 02, 2014 11:09 pm 
Neconectat

Salutari! Ma numesc Monica si va scriu pentru a va cere cateva sfaturi. As vrea sa devin un fericit parinte al unui akita mic si pufos, dar inainte de asta as avea nevoie de cateva informatii de la voi. Eu si sotul locuim in Danemarca unde este extrem de scump sa ai un animal de companie si de aceea am vrea sa stim ce costuri implica un Akita. Cam ce cantitate de mancare consuma un pui si adult pe zi? Este bine sa fie hranit doar hrana uscata, sau e ok sa adaugam in dieta si carne? De asemenea cat de frecvent trebuie sa visiteze medicul veterinar? Sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi pentru ca ne dorim foarte mult ca pana la finalul anului sa aducem unul acasa :D .
Va multumim anticipat si asteptam cu interes raspunsurile voastre!

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Iul 03, 2014 6:44 pm 
Neconectat

Monica
Costurile sunt, cred, direct proportionale cu afectiunea care ti-o poarta si pe care o simti fata de el .
La fel si vizitele la medicul veterinar.

Subiectul este bine dezbatut pe celelalte topice

Sus

MesajScris: Joi Iul 10, 2014 10:14 am 
Neconectat

Puiul de caine te musca de maini si de picioare ....te vaneaza prin casa ...maraie si isi arata coltii ....Daca te confrunti cu o situatie de acest gen , randurile urmatoare te vor ajuta sa intelegi de ce face asta si ce ai de facut sa scapi de acest comportament al cutzului ...

Primesc des telefoane din partea unor pesoane ce au cumparat cate un pui ...si la nici 3 saptamani de la achizitie sunt speriati pur si simplu de reactia puiului de caine care dintr-o data a devenit agresiv , musca de picioare pe cei ce se aventureaza prin casa ... iar daca sunt indepartati cu mana isi muta muscatura pe mana ....La varste mici puii au dintisorii ascutiti ca acele.... si muscatura lor poate fi cel putin suparatoare .
Pe cat de deranjant ...pe atat de justificat acest comportament .Puii trec printr-o perioada psihologica de stabilire a ierarhiei, ce incepe la aprox.10-12 saptamani si tine pana la 16 saptamani de viata .
In aceasta perioada puiul forteaza nota, incercand sa preia conducerea grupei,adica .... incepe sa muste mai tare,sa latre mai insistent,sa maraie,desfasurand un intreg arsenal pentru a se impune in fata dumneavoastra, pentru a domina.
Cand este adresat membrilor familiei , acest gen de comportament trebuie descurajat cu fermitate(prin fermitate ...ma refer la coborarea tonului vocii ...insotit de o scuturare usora de ceafa ...daca cumva aveti un pui mai insistent ).Imediat dupa ce puiul isi modifica comportamentul ...si stapanul trebuie sa devina prietenos ...dragastos chiar .
In familia de caini nici un membru nu este egal in drepturi cu alt membru ...asa ca o relatie de tip dominant -subordonata ...este imperios necesara pastrarii armoniei in familie .Iar daca ati decis sa va luati un caine ...comunicarea trebuie dusa la nivelulul lui de intelegere .
Cum pentru caine, stabilirea ierarhiei este foarte importanta, daca nimeni din noua sa familie nu va prelua controlul si conducerea, o va face cainele fara sa stea pe ganduri. Acest lucru este valabil pentru toti cainii, indiferent de talie si de rasa.
Cu cat puiul este mai dominant, cu atat mai ferm trebuie sa te impui in aceasta perioada.
Acum este timpul sa incepi educatia cainelui tau . Aceasta este perioada in care trebuie sa iti stabilesti ,tu si ceilalti membri ai familiei , pozitia fata de caine .

de la Gabriel Cocu citire si de luat aminte , valabil ptr orice caine la inceput de drum si stapan

Sus

MesajScris: Mie Iul 23, 2014 12:54 am 
Neconectat

Aveti foarte mare grija!!! Situatia in Danemarca privind cainii nu este chiar roz.
http://jurnalul.ro/stiri/observator/mod ... 52159.html
http://www.occupyforanimals.org/denmark ... ed-up.html
Pentru mai multe informatii cautati "Danish act on dogs".

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]