ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Mar 19, 2019 11:02 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Akita apartament
MesajScris: Joi Iun 26, 2014 5:55 pm 
Neconectat

Salut, am si eu o intrebare...cat ii ia unui akita sa se acomodeze cu "noul" stapan? L-am luat de o saptamana si ceva si nu e prea ascultator, nici la nume nu prea raspunde si mereu are tendinta de a roade cate ceva sau sa faca ce nu are voie

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Akita apartament
MesajScris: Vin Iun 27, 2014 7:40 am 
Neconectat

Cred ca trebuie sa te "acomodezi" tu cu el. :lol: :lol: De ros va roade cel putin pana isi va schimba dantura, iar ascultator nu va fi niciodata. Ascultator ca un malinois ma refer, adica sa astepte sa-i dai o comanda ca sa poata sa o execute.

Al meu singura comanda care o face cu placere e "LIBER", in rest se face ca nu stie, nu aude, etc, desi stie exact ce i-am spus sa faca :lol:

In rest bine ai venit in club si incet, cu rabdare si fermitate o sa te bucuri de el !

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

MesajScris: Vin Iun 27, 2014 8:00 am 
Neconectat

Al meu e cuminte doar cand doarme sau il cert putin si tot incerc sa-l dezvat sa ma muste si nu pot :? :lol:

Sus

MesajScris: Mie Iul 02, 2014 6:04 pm 
Neconectat

akita e ptr multa rabdare si tenascitate , daca nu ai avut nici un caine pana acum , ca prim catel si pui nu prea e indicat , tre safii un caracter alfa si cu bataie acest caine nu se educa, ca de altfel nici un caine nu se educa cu asa ceva

bine ai venit in comunitate .

tre sa ai timp de el ...sa nu il lasi singur cu orele , roada posibil pana pe la 5 ..6 luni , ca orice alt pui tre sa stai de el pana pe la 10 luni cand cat de cat incpe sa mai stie de una alta daca vrea si daca stii sa il motivezi.

cate luni are ?

Sus

MesajScris: Sâm Iul 05, 2014 4:47 pm 
Neconectat

Nu am dat niciodata in el si nici nu o sa dau, are aproape 3 luni, acum a inceput sa se cuminteasca, petrec aproape toata ziua cu el, l-am si dresat putin dar mai avem mult de lucrat la comportament

Sus

MesajScris: Sâm Iul 12, 2014 9:15 pm 
Neconectat

Incarcate cu radare...
Si nu il mai certa din orice ca el se simta bagat in seama atunci si o va face din nou ....mai bine il ignori cand face prostii ;)

Bun venit :))

Sus

MesajScris: Dum Iul 13, 2014 9:28 pm 
Neconectat

ptr inceput ai putea citi postarile lui Gabiel Cocu din Fb

In viata fiecarui caine exista un nr. de perioade critice de dezvoltare ....perioade in care ,expunerile sau lipsa expunerilor la anumite trairi ...situatii...interactiuni stabilesc o linie comportamentala greu de modificat mai tarziu .

Prima perioada care pare sa aiba o influenta mai mare asupra comportamentului puiului ...si care din pacate nu este adusa la cunostinta viitorilor posesori /proprietari de cainieste - Prima perioada de imprimare a fricii .
Aceasta se instaleaza in perioada 8-10 saptamani de viata si
orice experienta dura,traumatica,inspaimantatoare,dureroasa,are asupra cainelui un impact puternic si o influenta pe termen lung cu dese cazuri in care frica dobandita a ramas permanenta Adica ...este posibil sa ramana un caine fricos. Evita orice situatie care poate deveni traumatizanta pentru pui.Fii foarte atent, deoarece situatii pe care le consideri comune pot fi percepute ca fiind dezastroase de catre cainele tau .
Pastreaza o atitudine pozitiva ...initiaza jocuri in care puiul sa iasa invingator ...ai grija sa nu il calci in timp ce il incurajezi sa prinda mingea ...carpa...sau saculetul de antrenament .O durere asociata cu aceste exercitii il va face sa refuze ...ba chiar sa arate teama mai tarziu cand vei incerca sa initiezi aceleasi tipuri de exercitii .Iar asta va fi o problema ...pentru ca initial dresajul se incepe cu hrana ca recompensa ...dar de indata ce puiul arata ca a inteles exercitiul ...se trece la executarea acestuia pentru minge ...sau obtinerea unei posesii sau muscaturi . Vei fi blocat intr-o faza tranzitorie a lucrului ...fara posibilitatea de a o depasii .

O a 2-a perioada de oarecare dificultate este a doua perioada de imprimare a fricii iar acesta se poate manifesta undeva intre 6-14 luni de viata .
Perioada nu dureaza mult si este este marcata de o schimbare importanta in comporatmentul cainelui: dintr-odata incepe sa-i fie teama de obiecte sau de persoane care, pana mai ieri, ii erau familiare.
Am avut un Labrador la lucru ...care dintr-o data s-a speriat de lavoarul de la baie ...cu toate ca pana cu o zi inainte bea apa dintr-un castron pus langa piciorul lavoarului ...:)) S-a speriat ...de parca il vazuse pentru prima data ...si a inceput sa latre zdravan ...si nu a mai intrat in baie
Eu m-am comportat de parca nici nu il auzem latrand ....si am intrat in baie lasand usa deschisa ca de obicei ....Cainele ...parca inebunise ...si uita cand la mine cand la lavoar...si continua sa latre .M-am lasat pe covoras ....si am inceput sa bat o minge care stiam ca -i place tare ...Nu am plecat de acolo pana ce nu a intrat si el..INGROZIT ce -i drept ...dar in final s-a linistit ...
In astfel de situatii, cainele nu trebuie fortat sa aiba o confruntare deschisa cu obiectul sau persoana care-i provoaca frica, nici nu trebuie mangaiat cand isi manifesta teama. Incurarajeaza-l sa evalueze singur situatia, lasa-l sa descopere singur ca teama sa este neintemeiata. Greseala pe care o fac , desigur fara intentie ,majoritatea stapanilor/posesorilor/proprietarilor de caini .....este sa incerce sa linisteasca cainele ...prin mangaieri ....Situatie in care ...practic intaresti comportamentul aratat .....pentru ca desigur ...atingerea este prima si poate cea mai puternica forma de recompensare .

Sus

MesajScris: Mar Iul 15, 2014 7:56 pm 
Neconectat
Site Admin

Reamintesc ca vorbim despre Akita. Dupa parerea mea, ce scrie mai sus e valabil la alti caini. Minge, carpa, saculet de antrenament??? Despre ce vorbim? Omul a zis ca vrea Akita, nu Beagle, nu Labrador, nu Golden, si nu alti caini de munca... Frica de lavoar??? Pai cateaua mea de abia asteapta sa-i dau drumul intr-o haita de maidanezi... Cu oamenii e cel mai prietenos caine, dar lavoarul??? Haideti sa-i dam informatii despre rasa, nu altceva. Ca internetul e plin de orice.

Sus

MesajScris: Joi Iul 17, 2014 7:45 am 
Neconectat

Tot asa am o problema cand il plimb trage de lesa, cand eu vreau sa merg intr.o parte si el vrea in partea opusa, se intoarce cu spatele si se pune jos si nu am idee ce sa fac ca sa mearga mereu langa mine

Sus

MesajScris: Joi Iul 17, 2014 11:41 am 
Neconectat
Site Admin

Are 4 luni, e copil... :D
Procedeaza in felul urmator: daca vrea musai in partea opusa, fa cativa pasi cu el in directia aceea, apoi intoarce-l frumusel si mergi in directia ta. Dupa cativa pasi pe directia dorita de tine, spune-i "bravo", eventual il mangai putin, sa vada ca te bucuri si apreciezi ca te asculta. Mi se intampla si mie, acum cand are 3 ani, sa vrea in alta directie. Dar e o plimbare, nu? Si mai merg si in directia dorita de ea, ca n-am vreo intalnire la care trebuie sa ajung... :lol:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]