ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Dum Dec 08, 2019 2:27 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Mar 28, 2014 12:39 pm 
Neconectat

robert scrie:
http://achmb.com/contact-ro
Aveti acolo nr de tel si intervalul in care sa sunati. Bafta!

:D Multumesc frumos!

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Ian 29, 2015 11:35 am 
Neconectat

Buna ziua,acum 2 zile mi-am adus prichindelul acasa-un mascul Akita Inu de 3 luni- Toshiro(Shiro pe scurt).
Problema este ca nu vrea sa iasa din casa(are vaccinurile facute),este foarte speriat.Pana acum,am reusit sa-l scot pana la lift.Trebuie sa fac ceva special,sau doar sa am rabdare si sa-l iau pas cu pas?
Mi-e mila de el cand il vad asa speriat si asa trist.
Ce sfaturi imi dati?

Sus

MesajScris: Joi Ian 29, 2015 9:11 pm 
Neconectat

Salut!
Felicitari pentru puiut. Cred ca e normal sa fie putin speriat la inceput mai ales cand este vorba de primul contact cu noua casa si adaptarea cu noii parinti. Rabdare, afectiune si atentie este tot ce pot sa-ti recomand. Rabdare pentru acomodarea puiului cu noul spatiu ca si camin, afectiune pentru ca a plecat din cuib, de langa mama, frati, surori si atentie la semnalele pe care le transmite (cauta loc pentru odihna , pentru satisfacerea nevoilor), timpul pentru lectii reciproce.
Sper sa-ti fie de folos. Gasesti sfaturi mult mai avizate si mai complexe daca dai o catare mai atenta pe aici.
Oricum eu iti urez mult succes alaturi de Toshiro.
Marius

Sus

MesajScris: Vin Ian 30, 2015 10:05 am 
Neconectat

Multumesc pentru raspuns.Am citit si de aceea nu sunt foarte nelinistita,dar una este sa citesti si alta sa traiesti,oricum, intotdeauna o incurajare prinde bine.

Sus

MesajScris: Mar Feb 10, 2015 11:06 am 
Neconectat

salut,
si noi l-am luat acum o luna si in prima zi a intrat in depresie, vomita, ii era rau, etc etc.
si l-am dus inapoi la doctor, ne-a explicat cum sta treaba si apoi in 24h si-a revenit.
e bine sa stai langa el si sa il iubesti o luna doua, chiar daca altii zic ca tre sa te impui din prima.
dupa 2-3 saptamani cand se acomodeaza poti sa incepi "cearta".
ei asa sunt, n-o sa fie un caine care sa te pupe dimineata si sa "schelalaie" daca nu te joci cu el.
fii vesel, si-asa o sa fie si el cu timpul.

Sus

MesajScris: Mar Feb 10, 2015 2:47 pm 
Neconectat

Asta asa este, noi pentru Dante avem cel mai bun profesor...Freya, fetita care are deja 1 an si 4 luni. Incercam sa-l educam incet, cu repetari si recompense, dar Freya prin exemplu ei e cel mai bun profesor. mai avem problema cu micile mictiuni dar usor usor nu mai facem aiurea nici macar afara prin curte. :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 1 [ DST ]