ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Dum Dec 08, 2019 2:26 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Apr 15, 2013 10:36 pm 
Neconectat

Servus Insane!
"Traim in Romania. Si asta ne ocupa tot timpul" :lol:
Sunt convins ca exista reminiscente peste tot, mai ales in tot felul de asociatii, dar deh.... , la Roma ca romanii, o sa ma inarmez cu rabdare, asta ca sa nu spun ca o sa studiez "sistemul" si ca o sa incerc sa ma adaptez pentru binele akitzoiului.
Multumesc pentru punctul referitor la pedigree, excelente precizari, mai ales cand nerabdarea este mare ca sa nu vorbesc de asteptari.
Toti cei care suntem la inceput ne dorim puiul ACUM !!! :roll: . Extragerea esentei din cunostiintele "parintilor" cu experienta, intelegerea conditiilor, creeaza mediul propice pentru integrarea puiului cat mai sigura si "ordonata" din punct de vedere "social" macar (acte, educatie, participare competitii, etc.), ca emotional sunt convins ca pica toate :lol: , ca in cazul unui mic cataclism care sterge toata stiinta si creeaza ceva deosebit, zic eu :geek: , legatura cu familia si...toate celelalte, stiti voi mai bine. :D, dar o sa incercam sa rezistam. :|
Referitor la cip cum adica sunt alte conditii la Sibiu? Alta variabila? :?
Sa inteleg ca puiul la 8-9 saptamani cand il voi primi nu are rezolvata problema cu cipul in totalitate? :o
Imi vin in cap acum doua expresii: no mercy and enlighten me. :)

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mar Apr 16, 2013 7:37 am 
Neconectat
Moderator

:-))) A punctat foarte bine insane! Oricum, pentru baby se accepta inscrierea la expozitii cu ”pedigree in asteptare”.

Legat de cip, e similar si la Bucuresti. Pedigree-ul (care costa 70 de lei) are inclus in pret carnetul de performanta si microcipul (pentru o mai mare siguranta ca actele puiului se ”pupa” cu puiul), dar microcipul e implantat la asociatie contra unei taxe suplimentare (10 sau 20 de lei, nu mai tin minte exact).

La 8-9 saptamani cand vei primi puiul (varsta depinde de crescator, noi nu ii dam pana la 11 saptamani, cand termina schema de imunizare), cel mai probabil nu vei primi puiul cu cip implantat. Cipul vine cu pedigree-ul la asociatia chinologica de care apartii (in cazul tau Sibiu), esti anuntat (sau trebuie sa suni :-) ) ca sa afli cand ajunge si ulterior te duci cu puiul din dotare sa ridici ped-ul si carnetul de performanta si sa iti implanteze microcipul.

Exista, insa, si posibilitatea sa ai ped-ul cand iei puiul, depinde de data cand crescatorul declara cuibul (are la dispozitie 3 luni de la data fatarii) si cat de repede se misca cei de la COR, din Timisoara. Traseul actelor e cel mentionat de insane. Crescatorii declara puiutii cam dupa 6 saptamani, in medie.

Sus

MesajScris: Mar Apr 16, 2013 10:47 am 
Neconectat

patataj scrie:
Legat de cip, e similar si la Bucuresti. Pedigree-ul (care costa 70 de lei) are inclus in pret carnetul de performanta si microcipul (pentru o mai mare siguranta ca actele puiului se ”pupa” cu puiul), dar microcipul e implantat la asociatie contra unei taxe suplimentare (10 sau 20 de lei, nu mai tin minte exact).

Am inteles, "sistemul" trebuie sa castige ceva :D si ca atare ne vom supune. Chiar am un sentiment ca va dura ceva mai mult ca in alte regiuni, asa cum spunea si insane, doar vorbim de ardeleni si e clar ca avem doar doua viteze pe aici ;), mai putin cand e vorba de luat, ma rog, de incasat bani. .
In legatura cu perioada de 8-9 saptamani, acum realizez din ce ai scris ca s-ar putea sa ma fi grabit eu cand am afirmat asta. In realitate dna Magda mi-a spus ca nu mai devreme de 8-9 saptamani de la nastere tinand cont de nerabdarea din solicitarea mea la momentul respectiv :). Chiar ieri am vorbit despre Maya si monta si ultimul update este perioada caldurilor care vor fi se pare in mai. Initial cred ca m-as fi burzuluit, doar eu stiam de aprilie, insa dupa tot ce am citit acum tac :| , pentru ca e clar ca nu tine chiar de calendar si Maya.
"In general catelele intra in calduri prima data cand au varsta cuprinsa intre 6 luni – 1 an.Bineinteles ca exista si femele care pot intra prima data in calduri la 5 luni, iar altele la 1,5 ani, fara sa fie vorba de ceva patologic.Cele mai multe dintre female intra in calduri (au ciclu, sunt in perioada de estru) din 6 in 6 luni.Cea mai scurta perioada, intre doua cicluri, pe care am intalnit-o in practica a fost de 2 luni, iar cea mai lunga de 1 an.Nu e nimic in neregula atata timp cat perioadele de calduri se repeta regulat, au durata de 3-4 saptamani, secretia este curata, etc." asa cum spune Altamiravet.
Recunosc ca m-am domolit odata cu stabilirea mai clara a pasilor si a succesiunii lor. Puiul conteaza si e foarte important sa plece la drum cu toate conditiile in regula (sanatate, imunizare, acte).
Sunt convins ca o sa merite :D .

Sus

MesajScris: Mar Apr 16, 2013 12:10 pm 
Neconectat
Moderator

:-)) Lucram cu "material viu", nu iti povestesc de cate ori am vrut sa ma urc pe pereti din cauza ca "planurile" mele nu au fost in ton cu ritmul biologic al fetelor :-))) Numai ca la noi planurile date peste cap implica sute de euro aruncati pe fereastra, de cele mai multe ori - pierdut concursuri la care am achitat inscrierile din cauza ca intra in calduri, pierdut monte pentru ca nu am fost pe lungime de unda cu privire la zilele bune de monta si muuulte altele. Tinand cont ca veti fi impreuna 10+ ani, cateva luni in plus sau in minus nu conteaza!

Nu am stiut ca iei pui de la magda, cu siguranta ca nu il va da inainte de varsta la care trebuie sa ii dea, are foarte mare grija de puiutii ei.

Sus

MesajScris: Mar Apr 16, 2013 12:18 pm 
Neconectat

Freya scrie:
Am citit punctele de vedere de la viewtopic.php?f=18&t=588, multumesc celor care le-au scris, si inteleg ca, fara sa ai un ochi avizat si experienta in spate cu rasa sau macar cu un caine, risti sa primesti un pui calitate pet la pret de show daca nu stii cu cine discuti, in principal si nu in ultimul rand daca nu studiezi, cat de cat standardele (desi la varsta de 8-9 saptamani am inteles ca e destul de greu sa recunosti semnele la pui, cu exceptia celor clare, gen lungimea parului, pozitia cozii, dantura etc.). :(

Depinde foarte mult despre ce crescator este vorba.Un crescator serios si responsabil nu o sa va vanda niciodata un pui pet ca fiind de show si ca atare la un pret mai mare.
Din pacate insa, am vazut si crescatori care isi clasifica puii ca fiind de show cand acestia au varsta la care nici nu stau bine pe picioare.Din punctul meu de vedere, nici cel mai mare si experimentat crescator nu poate spune ca un pui este de show fara sa ii vada miscarea, temperamentul, ori lucrurile astea nu se pot vedea la un pui de 4-5 saptamani.

Freya scrie:
Personal, tinand cont de cele scrise pe forum, cred ca eu, ca incepator, ar trebui sa respect urmatorii pasi in alegerea puiului de calitatea pe care mi-o doresc:

I. Primul pas, baza plecarii in alegerea puiului, sa-mi analizez bine optiunea pentru o anumita calitate a puiului sub aspectul emotional (fara a dezvolta, ma gandesc, de exemplu, la hotararea de care trebuie sa dam dovada, in cazul pet, de nemontare a puiului la maturitate) si nu in ultimul rand financiar (pret al puiului, costuri de crestere, prezentare in competitii,etc.);

In cazul in care ati luat decizia ca vreti un pui cu potential de show, este clar ca nu factorul emotional este cel mai important.In ceea ce priveste aspectul financiar, este adevarat ca investitia este mult mai mare in cazul unui pui cu potential de show, fiind aici vorba de costul puiului in sine, dar si costurile ulterioare implicate cu educatia lui si cu prezentarea la expozitii (costul inscrierilor la expozitii, costul deplasarilor si cazarilor).In ceea ce priveste costul implicat de cresterea puiului, acesta ar trebui sa fie acelasi pentru ca nu cred ca se pune problema ca cineva sa isi ingrijeasca mai prost puiul sau sa-l hraneasca cu hrana mai ieftina, doar pentru ca e vorba de un pui calitate pet.

Freya scrie:
II. Al doilea pas e in legatura cu cel de la care primesc puiul. Aici cred ca trebui sa tin cont de cateva repere importante si anume:
1. trebuie sa incerc sa-mi cunosc crescatorul sau pe cel de la care primesc puiul; sa verific daca e cel "original" asa cum se pretinde (ma gandesc inclusiv la consultarea voastra aici pe forum);
2. sa nu apelez la intermediari;
3. sa nu accept orice exemplar doar pentru un pret mai bun( mai mic);
4. sa verific actele sa fie in regula(ex. sa nu accept decat documente originale, am citit aici pe forum si o situatie de genul acesta, cineva desi initial a avut in mana documente semnate stampilate, in euforia primirii puiului a ramas la sfarsit doar cu cateva copii fara valoare);

La punctul 1. nu cred ca se pune porblema sa aveti dubii atata timp cat alegeti un crescator membru al unei asociatii chinologice, care isi duce cainii in expozitii si care isi inregistreaza cuiburile produse de canisa lui.

La punctul 2. raspunsul este categoric NU.Recomandabil este sa mergeti sa va luati singur puiul, sa va intalniti cu crescatorul, sa discutati cu el.
Apoi, un crescator serios nu isi va vinde niciodata puii prin intermediari, in pet-shop-uri sau in targurile de animale.

La punctul 3., depinde ceea ce va doriti.Daca nu aveti pretentii pentru exemplar cu potential de show, atunci nu e nimic in neregula sa acceptati un pet la pret mai mic.Important este sa alegeti sa cumparati puiul de la un crescator.Nu va bucurati sa luati un pui oarecare, de la oricine, doar pentru ca pretul e mai mic.Cu siguranta pretul unui pui, fie el pet, breeding sau show, provenit de la un crescator, este mai mare decat puii vanduti en gros pe net, insa nu uitati ca odata cu puiul cumparati si cunostintele si munca acelui crescator si nu in ultimul rand ajutorul pe care il veti avea ulterior pe toata durata de viata a cainelui, ajutor pe care orice crescator serios si responsabil o sa vi-l ofere neconditionat.

La punctul 4.: de regula un crescator serios va vinde puii cu contract, carnet de sanatate sau pasaport, adeverinta de provenienta sau pedigree, microcip.

Am scris adeverinta de proveninta sau pedigree, pentru ca in functie de momentul in care au fost declarati puii si de momentul in care ei pleaca din canisa, puteti primi unul dintre aceste documente.
In momentul in care crescatorul declara cuibul la asociatia chinologica, va primi pentru fiecare dintre pui o adeverinta ca dovada ca totul este in regula cu inregistrarea.Pe baza acestei adeverinte viitorul proprietar intra in posesia pedigreelui.
Crescatorul are un termen de 90 zile pentru a declara cuibul.Durata de eliberare a pedigreelor este de aproximativ o luna.Prin urmare, depinde de momentul in care crescatorul declara cuibul primirea sau nu a pedigreeului impreuna cu puiul atunci cand el este preluat din canisa.

Freya scrie:
III. Ultimul pas ar fi legat de calitatea puiului si garantia calitatii (am retinut ca importanta este si varsta la care iti este inmanat puiul si de aici si probabilitatea si garantia data care creste in procentaj). Cred ca daca se respecta, pe cat posibil, punctul II. referitor la "calitatea"crescatorului, acest pas ar trebui sa fie usor de trecut cu indrumarea fairplay a acestuia;

E ok asa sau ar mai fi ceva?

Asa cum ati tras si dvs concluzia este foarte importanta alegerea crescatorului.

Sus

MesajScris: Mie Apr 17, 2013 9:27 pm 
Neconectat

patataj scrie:
:-)) Lucram cu "material viu", nu iti povestesc de cate ori am vrut sa ma urc pe pereti din cauza ca "planurile" mele nu au fost in ton cu ritmul biologic al fetelor :-))) Numai ca la noi planurile date peste cap implica sute de euro aruncati pe fereastra, de cele mai multe ori - pierdut concursuri la care am achitat inscrierile din cauza ca intra in calduri, pierdut monte pentru ca nu am fost pe lungime de unda cu privire la zilele bune de monta si muuulte altele. Tinand cont ca veti fi impreuna 10+ ani, cateva luni in plus sau in minus nu conteaza!
Nu am stiut ca iei pui de la magda, cu siguranta ca nu il va da inainte de varsta la care trebuie sa ii dea, are foarte mare grija de puiutii ei.

Am priceput cate ceva din ce scrieti pe forum despre viata tumultoasa a crescatorilor, canise si competitii insa cred ca variabila "material viu" e cea mai tare. :D
Dna doctor limpede si precisa. Ty!

Sus

MesajScris: Mie Apr 17, 2013 10:02 pm 
Neconectat
Moderator

Nu inteleg ce ai vrut sa spui, Freya! Reformuleaza, te rog! :)

Sus

MesajScris: Mie Apr 17, 2013 10:27 pm 
Neconectat

Ok!
Akitzoiul e cel mai tare, e cea mai frumoasa variabila. :P
Asta nu inseamna ca nu am retinut munca , rabdarea si disponibilitatea (timp, bani,etc.) care este necesara pentru ei. :D
Dar compensatiile, din ce vad la voi, sunt extraordinare.
Mi-a placut cum ai apreciat ca fiind "material viu" si am inteles nuanta de nepredictibilitate a fiziologiei femelelor. :)

Sus

MesajScris: Joi Apr 18, 2013 9:50 am 
Neconectat
Moderator

Am inteles.

Sus

MesajScris: Dum Apr 21, 2013 12:14 pm 
Neconectat

"Imi pare rau ca va dezamagesc dar saptamana aceasta am hotarat sa nu o mai dam pe Maya la monta anul acesta."
:o :shock: :(
Inca mai diger informatia dupa cateva ore. A venit ca un trasnet informatia. Despre fetele mele ce sa mai vb. :cry:
Ma rog o sa fie un alt cuib undeva prin august septembrie cu probabilitatea corespunzatoare.
"Urmatorul cuib va fi din Shina si Atemi undeva in august-septembrie ."
PFFF!! Ma deranjeaza undevaul ala ca o cireasa de pe tort. :x
Sry robert dar nu am stiut unde sa scriu asa ca am scris aici gandind ca nu sunt primul care primeste o astfel de veste.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]