ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Mar 19, 2019 11:11 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 3:41 pm 
Neconectat

Buna ziua!
Va salut pe toti, akitoi si "parinti"(super mandri ca si rasa)!
Am citit cat am putut de mult pe clubakita şi animale.ro. Super, mai ceva ca un serial de acţiune, de familie si istoric, cu multa comedie si drama. Cu adevarat o incantare, cainii si interactiunea lor cu stapanii. Pozele si filmuletele ... marketing in stare pura. :D
Poate o sa radeti dar cu tot cititul meu nu am gasit raspunsuri pentru tot ce ma framanta, in conditiile in care o sa devin si eu, sper si chiar sunt nerabdator, un "parinte". :)
Exemplu de intrebare:
Ce accesorii si materiale trebuie sa am pregatite pentru "first contact" cu noua lui casa? Ma refer la cusca (ce tip de cusca pentru interior, de metal de plastic?), pat(mai e nevoie de el tinand cont ca pana la urma tot in patul mare al parintilor ajunge :lol: ), patura (ce fel de patura, ce material mai exact?), castroane (mari, medii, cat de mari tinand cont de tipul rasei si marimea de.. start ca sa spun asa ;) ), jucarii(vinilin, plastic?), kit medical(ce trebuie sa am la indemana pentru mici accidente si care ar fi cele mai mai comune accidente?), zgarda(am inteles ca e bine sa se obisnuiasca de pui cu ea, cat de mare si ce material e cel mai bun), lesa( daca da care e cel mai bun model, material, etc.) si ...ce ar mai fi de adaugat?
In conditiile in care vreau sa merg personal la Arad (de la Sibiu) dupa puiut (exclud alta varianta), cum trebuie sa pregatesc transportul pentru a face cat mai usor transferul si fara stres la noul lui domiciliu?
Ar mai fi multe dar astea imi vin in cap pe moment :? .
Cred ca fiecare dintre voi aveti ceva de impartasit pentru cei noi veniti in club si cred ca ar fi de un real ajutor exemplele din experienta celor cu vechime in functia de "parinte" mandru de akitoi, profi sau amatori "virusati", atat pentru mine cat si pentru viitorii "parinti".

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Dum Apr 07, 2013 8:02 am 
Neconectat

Freya scrie:
Buna ziua!
Va salut pe toti, akitoi si "parinti"(super mandri ca si rasa)!
Am citit cat am putut de mult pe clubakita şi animale.ro. Super, mai ceva ca un serial de acţiune, de familie si istoric, cu multa comedie si drama. Cu adevarat o incantare, cainii si interactiunea lor cu stapanii. Pozele si filmuletele ... marketing in stare pura. :D
Poate o sa radeti dar cu tot cititul meu nu am gasit raspunsuri pentru tot ce ma framanta, in conditiile in care o sa devin si eu, sper si chiar sunt nerabdator, un "parinte". :)
Exemplu de intrebare:
Ce accesorii si materiale trebuie sa am pregatite pentru "first contact" cu noua lui casa? Ma refer la cusca (ce tip de cusca pentru interior, de metal de plastic?), pat(mai e nevoie de el tinand cont ca pana la urma tot in patul mare al parintilor ajunge :lol: ), patura (ce fel de patura, ce material mai exact?), castroane (mari, medii, cat de mari tinand cont de tipul rasei si marimea de.. start ca sa spun asa ;) ), jucarii(vinilin, plastic?), kit medical(ce trebuie sa am la indemana pentru mici accidente si care ar fi cele mai mai comune accidente?), zgarda(am inteles ca e bine sa se obisnuiasca de pui cu ea, cat de mare si ce material e cel mai bun), lesa( daca da care e cel mai bun model, material, etc.) si ...ce ar mai fi de adaugat?
In conditiile in care vreau sa merg personal la Arad (de la Sibiu) dupa puiut (exclud alta varianta), cum trebuie sa pregatesc transportul pentru a face cat mai usor transferul si fara stres la noul lui domiciliu?
Ar mai fi multe dar astea imi vin in cap pe moment :? .
Cred ca fiecare dintre voi aveti ceva de impartasit pentru cei noi veniti in club si cred ca ar fi de un real ajutor exemplele din experienta celor cu vechime in functia de "parinte" mandru de akitoi, profi sau amatori "virusati", atat pentru mine cat si pentru viitorii "parinti".

:D cand vei lua puiutul? Felicitari, in curand ai sa ne intelegi :D In momentul asta, in afara de americanca mea mai am doi caini, pe parcursul anilor am mai avut doi, si doua pisici (nu simultan!) si iti pot spune ca akita sunt.. atat de diferiti!
Acum, apropos de intrebarile tale, o sa raspund unde stiu, si in baza experientei mele de pana acum :).
-cusca de interior - aici nu ma bag. Am avut un gardulet extensibil cu care, teoretic, ii limitam accesul la etaj. L-am folosit scurt timp, cand a crescut (si cresc repede!) a invatat sa il sara (cu o gratie extraordinara :D).. Cu toate ca era pe scari..
-pat - are de cand era mica o paturica speciala pentru catei, din microfibra tratata cu ioni de argint cica. Doarme insa in pat sau pe parchet, cand coboara pe parchet se aseaza oriunde doar pe vreun covoras sau paturica nu. Ii place la racoare. Chiar la inceput a avut un cosulet de rachita, in care pusesem o pernuta anti-alergica. A ros cosuletul in rimp record (o singura sesiune a fost suficienta sa devina inutilizabil, a "atacat" structura de rezistenta :D ), si -a tras pernuta afara si s-a culcat pe ea, si a continuat sa doarma - intai toata, apoi doar cu capul pe ea pana pe la vreo 10 luni. Acum o ignora.
-vasele de mancare/apa - iti recomand sa ii iei din inox, se spala mai usor decat cele de plastic, iar materialul este inert. Nu i-as lua mari de la bun inceput. Arisa a adormit de vreo cateva ori cu capul in vasul de apa :D. Probabil unele cu diametrul de 15 cm ar fi ok acum, pana cand mai creste si va trece la cele de adulti. I-am luat un stand cu 2 castroane, care se pot fixa la inaltimi diferite. Am observat ca totusi mananca mai bine cand castroanele sunt jos, sau la cca. 10 cm de podea. :D sunt bune ca e mereu unul curat de rezerva, pentru ca apa bea dintr-o galetusa (!) de 5 litri acum. Ei beau multa apa.
-jucarii - silicon, cauciuc, sfoara... Cu chitaitoare daca te tin nervii :D. Jucariile preferate ale Arisei sunt sfoara innodata, un strut mare de cauciuc, pantofii nostri, sticlele goale de plastic si tot felul de bete. Ultimele trei si le procura singura daca i se da ocazia :D. Atentie la jucarii, sa fie suficient de mari cat sa nu poata fi inghitite din greseala, si sa nu aiba parti care se pot desprinde si duce la accidente.
-kit medical - la noi nu a fost cazul niciodata. Ce iti recomand pentru inceput sunt padurile absorbante pe care sa isi faca nevoile pana invata sa iasa afara. Cat sunt pui nu prea se pot abtine, de regula timpul intre primul chitait si momentul in care fac pipi e mai scurt decat cel necesar sa te imbraci si sa iesi afara. :D mai ales la 3 dimineata.... :D. In loc de kit medical trebuie sa ai un veterinar bun la indemana. Nu iti recomand auto-medicatia.
-zgarda - a avut din piele. S-a obisnuit repede cu ea, insa o purta doar cand ieseam. Motiv subiectiv, nu imi placea ca ii turtea blanita. Ulterior din lant, acum are zgarda de forta (inca), de pe la 6 luni. Plus o colectie de bandane rosii :D. Anti-deochi :D. In continuare, poarta ceva la gat doar cand iesim. Cred ca alegerea e pur subiectiva si tine de stapan. Ca idee, ar trebui sa nu ii roada blanita si sa fie suficient de rezistenta. si reglabila. Dupa cum spuneam, cresc repede.
- transportul - Arisa a venit intr-o cusca pentru transportat animalute. Din cate mi-a spus tata, a stat foarte cuminte pana la un punct.. Cand a inceput sa chitaie a oprit si a scos-o sa faca pipi, a baut putina apa, insa cand a pus-o inapoi in cusca nu a fost foarte fericita. asa ca a pus-o pe scaunul din fata fara cusca. A dormit tot restul drumului (a durat vreo 3 ore si ceva). Se pare ca inca de atunci era important sa ne aiba in raza vizuala, sa stie ea ca suntem prin preajma si totul e ok.. :D pe el il cunostea deja de vreo saptamana.

Alte chestii... Daca aveti gresie/parchet prin casa ar trebui sa luati ceva covorase anti-derapante. Mersul pe suprafete care aluneca, mai ales cand sunt pui, ii poate afecta negativ. Nu o spalati decat daca e absolut necesar, obisnuiti-o sa stea la periat, la verificat dantura, la taiat gherutele si luat temperatura (simulati gesturile... ). Socializati cu alti oameni si catei, nu iesiti in zone de risc pana la 2 saptamani dupa ce terminati vaccinurile... Nu ii lasati la indemana cabluri, incarcatoare, telefoane, telecomenzi, reviste, carti, aveti grija cu ce spalati pe jos, si in general la ce substante si obiecte are acces catelul.
:) altceva nu imi mai trece prin cap acum.... Insa cred ca pot sintetiza tot ce e mai sus in doar cateva cuvinte. Puiutul va avea nevoie de mancare, apa, atentia, grija si afectiunea voastra. Restul vin de la sine.
Abia astept primele poze cu Freya in noua casa!

Sus

MesajScris: Dum Apr 07, 2013 11:33 am 
Neconectat

Super!
Multumesc pentru raspunsul cuprinzator la cele necunoscute de mine. In primul rand vreau sa-ti spun ca imi aduc aminte de faza cu dormitul cu capul in vasul cu apa si chiar de ceva poze... am ras toata familia.
Pe Freya speram sa o aducem in august (cel mai devreme, eu mi-as fi dorit mai repede dar... :| ), mai avem de urmat pasi de genul : aprilie monta, perioada de "umflat gogoselele" aprox 8 saptamani, 8-9 saptamani acomodarea pe planeta noastra EARTH si ingurgitarea lapticului de la Maya (apropo Maya va fi mama tigrata a viitorului nostru pui, PUSZTADOMBI SURKA JAYA ( MAYA ) - Kiryoku Go Kennel, Arad), plus 2-3 intepaturi ( de bine ma gandesc :) )si am ajuns in august deja :D .
Acum, in baza celor citite si precizate de tine, o sa construiesc putin cuibul, cos nu cosulet, data fiind marimea care se va dezvolta rapid, salteluta plus paturica, ca moft (faza cu ionii de argint am citit ca e ceva antimicrobian sau asa pretind producatorii) si neaparat castroane antiderapante cu rezerva o galetusa( cred ca am avut o mutra cand am citit faza cu galetusa de 5 litri :o, clar ca e nevoie de instruire in legatura cu zona de "deversare" :D ) pentru ca vreau neaparat sa vad o faza gen "atac la structura de rezistenta" sau "eu sunt mic si dorm pe unde vreau cate un pic". :lol:
Cu multele cabluri e o problema, chiar una mare, dar cu multa rabdare sper sa reusesc sa le camuflez sau o sa blochez accesul la ele. E clar ca trebuie sa gasesc o sfoara groasa pentru un gordian rezistent (cel putin pentru primul rand de dinti :lol: ), un os, o pasare, ceva pe post de cabluri dar cred ca fara chitaitoare (am verificat la majoritatea se poate scoate :D ).
Referitor la zgarda, corect, nu m-am gandit la rosatura parului si cred ca ai dreptate cu portul zgarzii la modul neinvaziv adica deloc prin casa, am votat si votul a fost unanim, in privinta asta, referitor la altele sunt in inferioritate sau port negocieri (a se citi santaj, mita :twisted: ). :D
Cu vetul am primit sugestii de la insane si ricardo dar apreciez sugestia cu padurile absorbante. Am dat o cautare si am ramas surprins pana unde s-a ajuns cu padurile in bransa :shock: , deh, omul cat traieste invata si e super ca ne usureaza viata asa cum ai spus.
Cu drumul pana acasa am inteles ideea, cred ca nu o sa avem probleme pentru ca o sa mergem in corpore, eu si fetele mele asa ca in masina Freya o sa fie o printesa, o sa stea cum vrea ea, in cusca , pe langa cusca, in brate, etc. :)
Pentru igiena si toaletare, aici sper ca m-am scos, doar am fetele langa mine 8-) ( pana la un punct, prevad discutii interminabile vizavi de tehnicile de infrumusetare care vor trebui uzitate asupra subiectului :roll: , cred ca eu cu Freya o sa fugim unde o sa vedem cu ochi :lol: )
Trebuie sa recunosc ca mi-au prins bine sfaturile deja, pentru ca am o imagine cu ce mai trebuie facut.
Multumesc si pentru incurajarea dintre randuri si promit ca o sa aduc vesti cat mai curand despre Freya si mai ales poze cand se va putea.

Sus

MesajScris: Dum Apr 07, 2013 1:05 pm 
Neconectat

cu cablurile depinde, is doua variante
1. sa o urmaresti si sa o certi cand se ia de ele, se obisnuieste repede ca nui voie
2.spreiurile anti ros au efect
Zgarzi: pana la un an am schimbat 3 bucati deci ia ceva ceti place cand e mica oricum o sa le schimbi.
kit medical nici eu nam avut nevoie dar e doctorul pe care ti l-am recomandat il pot suna la 4 noaptea si stiu ca vine.
pat nu cred ca are nevoie se plictisesc repede si oricun dorm unde vor, o patura pentru catei e suficent
iesitul afara pt pipi, caca o sa fie accidente in casa pentru ca nu se pot abtine cand sunt mici.
boluri: de inox am antiderapant la nivelul solului, apa exact o galeata de 5 l si eu, vara o sa o svhimbi des.
in rest pot aparea multe , noi suntem aici pentru sfaturi din experientele noaste.

Sus

MesajScris: Dum Apr 07, 2013 3:52 pm 
Neconectat

Servus Ricardo!
Munca de lamurire sunt pregatit sa depun insa e bine de stiut si de spray pentru cabluri, papuci,etc. ;)
Vetul l-am notat, am vizitat si siteul, ma bazez pe el.
E clar ca si eu ma bazez pe voi. :)
Ty.

Sus

MesajScris: Lun Apr 08, 2013 6:03 am 
Neconectat

:D cu placere!
Maya e o frumoasa, cu siguranta si puii vor fi niste gogosele superbe!

Da, daca mergeti in gasca sa o luati, clar nu va fi o problema transportul, in cel mai rau caz se vor certa fetele care sa o tina in brate :D.

Ideea cu sprayul repelent e buna, dar cred ca va functiona mai bine partea cu certatul, e mai bine daca invata ca nu are voie sa le roada, decat sa tot incerce (efectul sprayului dispare la un moment dat).

:) sunt un pic geloasa... Imi aduc aminte de momentul in care am luat-o prima data in brate pe Arisa.. Era un pufulet rotofei care mirosea inca a lapte.. S-a lipit de mine si si-a pus boticul pe gatul meu, si asta a fost :D conexiune instant :D

Sus

MesajScris: Lun Apr 08, 2013 2:27 pm 
Neconectat

Irina A scrie:
:) sunt un pic geloasa... Imi aduc aminte de momentul in care am luat-o prima data in brate pe Arisa.. Era un pufulet rotofei care mirosea inca a lapte.. S-a lipit de mine si si-a pus boticul pe gatul meu, si asta a fost :D conexiune instant :D

Cred ca momentul a fost deosebit si sper sa am si eu sentimentul respectiv si sa pot spune " ea este Freya, pe ea o vreau". Am promisiunea, d-nei Magda, ca am prima optiune la femelutele din cuibul F . ;)
Acum, sincer, nici nu stiu cum o sa aleg, pentru ca, din experienta pe care o am, putina sau multa, nu stiu ce sa spun, in comparatie cu altii (am copilarit cu un caine in vacante pe la bunici si am crescut in curte un metis, primit cadou, pe care toata familia l-a iubit, pana acum doi ani cand ne-a parasit :( ), toti puii sunt extraordinari cand sunt mici, mai ales cei din rasa akita :). Marturie stau pozele si filmulete postate si aici pe forum. Probabil ca si eu o sa ma bazez pe "conexiunea instant". Am retinut si observatiile pertinente si bazate pe experienta ale unora dintre voi, prezenti pe acest forum, referitor la personalitate, vitalitate, receptivitate insa cred ca tot blitz link-ul va fi de baza. :D
In legatura cu participarea sau nu la competitii in viitor si cu criteriile putin mai tehnice de selectie in vederea alegerii puiutului corespunzator, nu stiu ce sa spun, cel putin despre urmatoarea recomandare (nu o sa citez pentru ca nu vreau sa intru in conflict cu cineva, dar clar ca nu prea mi-a placut :( ): trebuie verificata si capacitatea de a trece peste corectiile, din timpul dresajului specific prezentarilor la competitii, prin strangerea intre degete, a unei labute a puiului, progresiv pana primul semn de durere, eliberarea catelului si chemarea lui (nu mai tin minte daca era cu recompensa sau fara, doar pe nume), observand astfel daca are capacitatea de a trece peste discomfort sau durere si daca e dispus sa participe la dresaj pe viitor. Hmmm, nu-mi suna prea bine, asa ca prima impresie :( . Mentionez ca e vorba de un cu totul alt site si in speta prezentata, era vorba de un articol referitor la cum sa alegi un caine pentru competii sau ceva de genul asta.
Clar ca voi alege altfel si clar ca nu vreau o "standardizata" si as prefera una mare rebela si hotomana si pisicoasa ;) (ca tot am citit si mi-a placut, ca rasa e o combinatie de trasaturi si personalitate intre urs si felina, e drept ca era vorba de americani dar imi place sa cred ca au aceeasi caracteristica "pisicoasa" si japonezii dar ca rezultanta dintre lup si felina :geek: ). Cat despre competitii mai vedem :| .... ma gandesc la socializare mai repede, mai ales ca am vazut ca avem asa ceva la Sibiu si Medias.
Aaah, era sa uit, referitor la culoare cum credeti ca o sa iasa puii din mama tigrata si tata roscat? De curiozitate. Eu sper ca Freya sa o mosteneasca pe Maya(Jaya), sa fie tigrata. Ma bazez si pe ce am vazut la una din canisele din dreapta, la cuibul numarul doi, cu parintii in aceeasi situatie prezentata anterior, ca toate femelutele au iesit tigrate. :D

Sus

MesajScris: Lun Apr 08, 2013 9:24 pm 
Neconectat

puiutii pot iesi tigrati, roscati si albi :D

Si mie mi se pare cruda metoda aia de ales puiul... Oricum, cred ca o sa stii imdiat ce fetita vrei. :) cel mai bine e sa va alegeti reciproc. ;)

Sus

MesajScris: Mar Apr 09, 2013 12:49 am 
Neconectat

Freya probabil ce ai citit se aplica la caini pentru un anumit tip de dresaj.
La show de frumusete, cainele trebuie sa mearga langa tine, sau fuga langa tine, sa stea la controlatul dintilor, la controlatul "fertilitatii" la masculi , sa stea in pozitie si sa nu fie agresivi spre albitru.
O alegi de cand o vezi, cred ca e in functie de caracterul stapanului. :)
Eu cand am luat-o pe Sara de la Gusti a fost wow instant deci nici nu stii ce te asteapta :)

Sus

MesajScris: Mar Apr 09, 2013 4:34 pm 
Neconectat

Nu as dori sa repet ceea ce deja s-a spus, iar sfaturile au fost multe si bune.
Referitor la alegerea puiului: aici conteaza enorm ca puiul sa fie luat de la crescator, pe capul lui pica greul. Sigur Magda are experienta si va va ajuta atat pe voi, cat si pe catelusa si nu in ultimul rand pe ea, ca crescator. Spun asta deoarece nu o data s-a intamplat ca cineva sa-si doreasca " un caine de companie, nu expo, nu monta" , crescatorul a procedat conform cerintelor iar apoi i s-a reprosat ca acel caine nu are rezultate in expo sau, mai rau, sa se trezeasca ca un caine ce nu ar fi fost pt "breeding" are chiar cateva ture de pui. Crescatorul n e clarvazator iar puii se ma schimba pe masura ce cresc, totusi un ochi format poate spune dupa prima luna cam ce caine are potential si care ar fi perfecti ca si "pet". Preturile vor fi diferite dar si cerintele de la viitorii stapani altele. Ar fi pacat ca un caine de show sa nu fie aratat lumii, mai pacat ar fi ca un caine fara drept de monta sa fie montat. Bineinteles ca cel mai mult conteaza binele cainelui, din punctul meu de vedere e ok sa nu vada expo atat timp cat e ingrijit si iubit, multi crescatori tot asa gandesc, mai rau e cand se intampla invers. Asadar, tot Magda cred ca va avea cel mai important cuvant, iar voi trebuie sa va ganditi f bine ce va doriti. Aveti suficient timp.
Alt sfat: alegeti veterinarul cu grija! Este esential si luati in calcul si situatiile neplacute si nedorite. Trusa de urgenta v-o poate recomanda chiar el, eu zic ca e bine de avut( mai ales in deplasari). Pentru inceput eu as sugera tampoane sterile si betadina,un antihistaminic ( nu stiu doza pt pui fiindca la adult se da doza unui om adult, noi am folosit Claritine), un antispastic, Smecta, supozitoare Novocalmin. Sa fie, tot medicul va stabili cum se folosesc dar e bine sa fie in casa.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]