ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Aug 13, 2020 10:13 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Buna ziua
MesajScris: Mie Mar 13, 2013 8:40 pm 
Neconectat

Dar presupun ca un crescator isi da seama ce temperament au puii si ma poate ajuta sa aleg unul mai putin agresiv.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 9:16 pm 
Neconectat

Tocmai am completat chestionarul de pe site-ul shinsei nawashi si astept sa vad ce raspuns primesc. Daca voi spuneti ca americanii nu sunt mai rai decat japonezii atunci va cred, dar deocamdata am incercat asa sa vad ce imi spun si crescatorii.

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 9:49 pm 
Neconectat

cel mai indicat pt tine iulian ar fi o femela...ca este akita american sau akita inu ,sunt mult mai linistite decat masculii...Eu am un pui de akita american...dar i-am cunoscut parinti si sunt f agresivi...asta poate mai depinde si de stapan cat de mult il socializeaza cu alti caini si oameni.
Alegerea iti apartine ..parerea mea e ca inu ar fi mai ok...eu am optat pt american si are doar 3 luni si deja face pe sefu si maraie cand nu ii convine ceva...din cate am vazut diferenta dintre al meu si un pui akita inu cei inu sunt mult mai dragastosi...americanul nostru ne baga in seama doar cand vrea....un fitzos.:))

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 10:57 pm 
Neconectat

Kenzo scrie:
cel mai indicat pt tine iulian ar fi o femela...ca este akita american sau akita inu ,sunt mult mai linistite decat masculii...Eu am un pui de akita american...dar i-am cunoscut parinti si sunt f agresivi...asta poate mai depinde si de stapan cat de mult il socializeaza cu alti caini si oameni.
Alegerea iti apartine ..parerea mea e ca inu ar fi mai ok...eu am optat pt american si are doar 3 luni si deja face pe sefu si maraie cand nu ii convine ceva...din cate am vazut diferenta dintre al meu si un pui akita inu cei inu sunt mult mai dragastosi...americanul nostru ne baga in seama doar cand vrea....un fitzos.:))

:) depinde foarte mult de voi.. fie el japonez sau american, va incerca multa vreme sa se impuna.Aici intervine educatia data de stapani.

Sus

MesajScris: Joi Mar 14, 2013 1:54 am 
Neconectat

Americanca mea de exemplu e cea mai prietenoasa pe afara, se supara doar cand ii intra cineva in curte neinsotit de cineva de la mine din familie sau cand i se apropie de tarc.
Cat timp persoanele sunt insotite de cineva din familie mai mult decat sa te linga nu face.
Depinde de socializare si temperamentul cainelui.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]