ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Aug 12, 2020 11:58 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum imi aleg un pui
MesajScris: Vin Ian 18, 2013 10:12 am 
Neconectat

Salutari dragilor! Sper ca acest subiect sa fie de folos viitorilor stapani (responsabili). Dupa cum stiti, inca mai am de asteptat un pic dupa puiuta mea, dar asteptarea asta m-a facut sa studiez foarte bine rasa. Acuma... ce facem dupa ce am invatat ce pasi trebuiesc urmati? continuam sa invatam alti pasi.
Ne-am hotarat ca rasa aceasta ni se potriveste cel mai bine si vrem sa aducem in familie un puiut. Deja stim ce presupune cresterea lui corecta, nu? Acum trebuie sa ne hotaram asupra unui crescator. Majoritatea crescatorilor va vor da un link cu pedigreeul akitoiului de la care vreti puiut. Va recomand sa il cititi si sa-l recititi de 1000 de ori. Mergeti chiar mai departe si studiati pedigreele rudelor (frati, surori din alte cuiburi, bunici, strabunici, unchi, matusi si descendentii acestora). Mie una mi-a placut foarte mult aceasta etapa de studiu, plus ca asa puteti vedea cam ce caracteristici dominante sunt pe anumite linii si va puteti face o idee despre cum ar arata puiutul.
Tineti legatura cu crescatorul- nu de putine ori acesta va va ajuta foarte mult.
Buuuun. Iata ca au aparut si puiutii. Intr-un cuib trebuie sa realizam ca exista catei cu potential de show si catei pet. Aici nu am sa ma bag sa va spun diferentele pt ca nu am ajuns in punctul acesta cu studiul. Un crescator serios va va informa imediat cum sta treaba. Sfatul meu este sa va hotarati din timp ce vreti sa faceti mai departe cu akitoiul.
Asigurati-va ca luati decizia corecta in privinta sexului puiutului. Informati-va ce presupune un mascul si ce presupune o femela. Daca aveti cum sa mergeti la intalnirile cu akitoi si cu stapanii acestora, lasati timiditatea si mergeti fara sa stati pe ganduri pt ca asa va puteti da seama ce vi se potriveste mai bine. Subliniez ca rasa are un caracter dominant fantastic, dar cum il cresti asa il ai.
NU cedati tentatiei de a cumpara un puiut de pe net. In ultima vreme m-am intalnit cu multe persoane care si-au cumparat pui de pe net si care au trecut prin momente groaznice. De ce sa incurajam fenomenul? Mai bine asteptam si fructificam aceasta asteptare :)
Si inca un lucru si gata, termin, pt ca as putea sta non stop de vorba despre Akita :lol: - Akita NU inseamna Hachiko!
O zi frumoasa va doresc! :)
P.S.: Va rog din suflet sa veniti cu completari! eu aici am punctat doar cateva aspecte. Din pacate de ceva timp ma lupt cu un molar de minte, asa ca sa-mi fie scuzata, daca se poate, lipsa de inspiratie :lol:

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Cum imi aleg un pui
MesajScris: Vin Ian 18, 2013 11:02 am 
Neconectat
Moderator

O idee super buna, am postat in completare aici: viewtopic.php?f=49&t=506 si o sa revin si eu cand am mai mult timp pentru detaliere.

Sus

MesajScris: Vin Ian 18, 2013 11:16 am 
Neconectat

patataj scrie:
O idee super buna, am postat in completare aici: viewtopic.php?f=49&t=506 si o sa revin si eu cand am mai mult timp pentru detaliere.

Super Irina! Multumesc mult de tot! e un subiect care ma tot framanta de ceva vreme :)

Sus

MesajScris: Vin Ian 18, 2013 2:21 pm 
Neconectat

Un aspect care trebuie luat in calcul e sanatatea cainilor.

Dupa cum stie orice posesor informat, Akita si Akita american sunt rase care nu au fost ocolite de probleme.

Testele de sanatate existente la ora actuala, cu toate neajunsurile, sunt mai bune decat nimic, dar trebuie interpretate corect de catre viitorul stapan de caine.

Pentru afectiunile ereditare cu incidenta mare la rasa, in mare parte autoimune, nu exista niciun test genetic, implicit nicio garantie ca un caine nu se va imbolnavi in viitor sau ca urmasii sai nu se vor imbolnavi.
Testele de ochi trebuie repetate anual sau din doi in doi ani (recomandarile difera in functie de club). Arata numai ca exemplarul era sanatos la momentul examinarii, nu garanteaza ca nu se va imbolnavi in viitor (de PRA de ex.) si in niciun caz nu garanteaza ca urmasii vor fi sanatosi.
De asemenea examenul pentru HD si ED nu ofera siguranta absoluta ca urmasii nu vor avea probleme.

Titlurile si campionatele castigate nu ofera nicio imunitate.

Niciun crescator responsabil nu poate oferi garantie pentu “300 de boli ereditare”, este imposibil la nivelul progresului stiintific de la ora actuala si este numai o alta inventie a inmultitorilor/samsarilor de animale.
Singurul lucru pe care il poate face un crescator serios este sa evite, pe cat posibil, cainii si liniile cu probleme atunci cand planuieste un cuib.

Jo Kenji scrie:
Mergeti chiar mai departe si studiati pedigreele rudelor (frati, surori din alte cuiburi, bunici, strabunici, unchi, matusi si descendentii acestora). Mie una mi-a placut foarte mult aceasta etapa de studiu, plus ca asa puteti vedea cam ce caracteristici dominante sunt pe anumite linii si va puteti face o idee despre cum ar arata puiutul.

Adaug aici: studiati care sunt afectiunile care au aparut la rudele cainilor.

Sus

MesajScris: Lun Ian 21, 2013 10:40 pm 
Neconectat

Se adreseaza viitorilor proprietari de Akita care doresc sa reproduca mai departe cainii si sa infiinteze la randul lor canise.
Deocamdata la expozitiile organizate de AKIHO (Akita Inu Hozonkai) in Europa sunt acceptati caini care nu sunt inregistrati AKIHO, ci numai intr-unul dintre cluburile FCI, si nu sunt restrictii pt montele intre cainii inregistrati AKIHO si cei neinregistrati. Ar fi bine sa va ganditi pe termen lung daca doriti sa continuati cu exemplare AKIHO sau nu, pentru a nu avea surprize mai tarziu.

Sus

MesajScris: Mar Mar 19, 2013 2:57 pm 
Neconectat

Ami scrie:
Adaug aici: studiati care sunt afectiunile care au aparut la rudele cainilor.

Bine puncat Ami, dar unde ar putea gasi un viitor posesor astfel de informatii?

Sus

MesajScris: Mar Mar 19, 2013 11:05 pm 
Neconectat

Ce este accesibil: Cluburile din Finlanda, Suedia si Cehia au baze de date publice (nu sunt complete, inscierea cainilor cu probleme fiind voluntara), Akita sans tabou, Akita unleashed, comunitati ca a noastra-clubakita sau grupuri de suport de pe FB, unii proprietari au inscris si pe Akitapedigree problemele. Mai departe depinde de departamentul PR (pile si relatii) al fiecaruia si de cat de deschis (si informat) e crescatorul.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]