ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Vin Ian 17, 2020 9:04 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hello
MesajScris: Lun Oct 15, 2012 7:28 am 
Neconectat

Buna.Sunt noua pe acest forum si de curand fericita posesoare a unui Akita Inu,mascul,de o luna si cateva zile,nu sunt la primul caine de talie mare si cu o persnalitate puternica,insa este primul caine care pot spune ca este al meu.As vrea cateva sfaturi in ceea ce il priveste.Stiu toate site'urile care pomenesc de aceasta rasa,insa as dori sa stiu chiar de la crescatori.Multumesc anticipat.

Fişiere ataşate:
222473_3835777892377_889484805_n.jpg
222473_3835777892377_889484805_n.jpg [ 63.49 KiB | Vizualizat de 6963 ori ]
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Hello
MesajScris: Lun Oct 15, 2012 7:49 am 
Neconectat

Bine ati venit !

Sa traiasca, sa creasca mare si frumos !

De unde sunteti ?

Legat de sfaturi, chiar daca nu sunt crescator.... sa ai grija cu cine intra in contact (caini, oameni, etc) pana termina schema de vaccinare si sa nu-l scoti afara pana terminati cu vaccinurile (daca totul este in regula undeva pe la 3 luni).

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 8:20 am 
Neconectat
Site Admin

Bine ati venit!
De unde ati luat cainele?

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 8:22 am 
Neconectat
Moderator

Buna si bun venit!

Nu se intelege clar din postul tau daca l-ai adus acasa, deci primul si cel mai important sfat este sa il mai lasi cu mama si fratii lui pana la varsta de 11-12 saptamani pentru a ii asigura o dezvoltare psihica corecta. O luna este enorm de putin si o sa te chinui ingrozitor cu el pentru niste lucruri elementare pentru caini - interactiune cu alti caini, dozarea muscaturii etc.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 11:29 am 
Neconectat

Eu sunt din constanta,iar cainele din Alba.Mama lui a murit otravita acum 5 zile.Asta este ceea ce stiu d la crescatorul de unde l'am luat.A trebuit sa il iau mai devreme cu doua saptamani (mi'l dadea la 6 saptamani oricum) pentru ca ii murise mama si familia si alti cumparatori deja veneau dupa ei si cum sora mea era chiar in ultima zi din concediul ei a facut abatare de la drum ca sa mi'l aduca.Mi'a dat catrva sfaturi crescatorul cu privire la alimentatie.Intr-adevar este cam greu sa am grija de el acum,tocmai de aceea am cerut sfaturi.Multumesc

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 11:50 am 
Neconectat
Moderator

Imi pare foarte rau sa aud ca a murit mama, dar "crescatorul" a gresit sa ti-l dea asa de mic si voua va va fi foarte greu pentru ca ati insistat sa il luati acum. Iti spun in cunostinta de cauza. Dar ce e facut e bun facut.

Este esential acum sa gasiti un prieten cu un caine adult echilibrat de la care sa invete puiul bunele maniere.

Fiind intarcat deja, cu mancarea nu veti avea probleme. Ramaneti pe ce manca la stapanul initial si eventual treceti treptat (in decurs de 2 saptamani) la ceva mai bun calitativ daca nu va place ce mananca acum. Are facuta o deparazitare interna? Daca nu, trebuie sa faca acum o deparazitare interna, inca una peste 2 saptamani, apoi vaccin nobivac dp la o saptamana de la deparazitare, apoi peste 2 saptamani nobivac dhppi + lepto, apoi peste alte 2 saptamani iar nobivac dhppi+lepto si antirabicul ulterior, intre 6 luni si 1 an.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 1:38 pm 
Neconectat

De mancare sunt multumita.e royal canin starter.si avem o femela,caniche care are 10 ani si este dresata.e putin cam egoista ce-i drept ca este obisnuita sa fie ea in centrul atentiei dar se va adapta noilor conditii ca este foarte isteata.momentan incerc sa il obisnuiesc,cu noul nume, Aki si sa nu mai fie asa"singuratic".incet incet se obisnuieste cu noua lui familie.ce am remarcat si am apreciat a fost faptul ca s-a obisnuit inca din primele ore cu locul unde trebuie sa isi faca nevoile si anume pe pampersii speciali pentru catei.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 2:00 pm 
Neconectat
Moderator

Royal Canin este una dintre cele mai proaste tipuri de hrana pentru Akita. Merge de minune la alti caini, dar nu la akita, va trebuie o mancare cu peste (taste of the wild, pro plan) si daca luati altceva decat taste of the wild (care merge cel mai bine la puiutii de la noi care mananca croante), luati direct de adult daca nu sunt prea mari boabele.

E prea devreme sa schimbati mancarea, ma gandesc acum, dar sa aveti si asta in vedere.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 2:11 pm 
Neconectat

multumesc frumos,voi tine cont.o alta intrebare as avea,daca se poate.cum as putea sa il invat sa stie ca eu sunt stapanul,dar sa nu aiba probleme cu restul membrilor familiei?dupa cum am spus am mai avut si alti caini cu o personalitate aparte,insa este primul de care eu vreau sa am grija in mod special.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 3:11 pm 
Neconectat
Moderator

Toata lumea sa se implice in relatia cu el, dar tu mai mult :-)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]