ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Iul 17, 2019 3:01 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Caut Akita American
MesajScris: Sâm Mar 19, 2016 5:05 pm 
Neconectat

Buna ziua,

Am mai postat in urma cu ceva timp pe acest forum tot in legatura cu Akita American.
Intre timp am finalizat locuinta si sunt in cautarea unui mascul din rasa Akita American.
Cateva intrebari:

1. Singurul lucru care ma mai retine foarte putin este acela ca mamei mele ii este teama de caini si ma intreb oare acest lucru ar putea avea repercusiuni mai tarziu? Isi doreste un caine, doar ca ii este teama de ei. Specific ca nu am mai avut caini.
2. In afara de canisa Wolf din Bucuresti, mai exista si alte variante? Daca da, ma puteti ajuta cu date de contact?
3. Doresc sa il aduc in noua locuinta intr-o luna doua, este ok aceasta perioada?
4. Cunoasteti persoane care sa ma poate ajuta cu dresajul in Bucuresti? Am inteles ca Akita este ceva mai greu de dresat si este necesara o persoana cu experienta care sa ma ghideze ce si cum sa fac.
5. Daca cineva este disponibil la o scurta discutie telefonica sau o intalnire ar fi perfect fiindca astfel as afla mult mai multe informatii.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Caut Akita American
MesajScris: Lun Mar 21, 2016 8:15 pm 
Neconectat
Moderator

Buna,
Eu cresc japonezi, nu americani, deci iti pot raspunde doar la modul general.
1. Nimeni nu poate garanta. Am vazut cazuri cand a trecut complet frica de caini dupa ce in familie a intrat un Akita, am vazut si cazuri cand persoana respectiva a refuzat sa se implice si sa se apropie de caine, iar acesta a avut de suferit.
2. Nu sunt multe variante, sigur Gusti are puiuti acum si sunt foarte frumosi, mai sunt pui la Brasov la Taboo Amour (Galia are o fetita japoneza de la mine si sunt foarte ok).
3. Da, primavara in general este anotimpul optim pentru adus acasa deoarece ai vreme frumoasa de iesit la socializare si poti profita ca sa se invete sa isi faca nevoile afara.
4. Da, vei gasi mai multi dresori in Bucuresti care sa fi lucrat cu Akita, nu mai este o rasa atat de rara.
5. Cred ca mai degraba te poate ajuta cineva cu American, dar daca nu dai de nimeni poti sa imi scrii un mesaj privat si ne auzim.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]