ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Mar 19, 2019 10:48 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Viitor stapan, cateva intrebari
MesajScris: Lun Aug 17, 2015 8:40 pm 
Neconectat

In primul rand, bine v-am gasit, e primul meu post pe acest forum.
Ma numesc Alex, am 30 de ani, sunt iubitor de caini, insa totodata proprietar de apartament, loc in care mai mult dorm, pentru ca sunt plecat mai mult de 10 ore pe zi de-acasa, si, oricate pareri am citit chiar si pe acest forum ca astea ar fi conditii ok pentru un caine, tind sa nu fiu de acord, cu atat mai mult pentru un caine de talie medie/mare.
Am avut insa "in coproprietate" cu parintii mei (:)), timp de aproape 13 ani, un ciobanesc carpatin. Blacky avea o curte mare "de pazit" si alergat, si a fost tare iubita si rasfatata, dovada ca dormea in casa :) Din pacate, spre sfarsitul vietii a avut probleme mari de sanatate, care s-au lasat cu suferinte atat pentru ea cat si pentru parintii mei, care n-au mai vrut alt catel dupa moartea lui Blacky... Cred insa ca ma aflu insa pe drumul cel bun si ii orientez incet-incet catre un Akita.

In acest sens, am cateva intrebari:
1. Din cate am citit despre rasa, pare un caine potrivit pentru curte, pare foarte atasat stapanului si in acelasi timp un bun caine de paza (desi personal mi se par groaznic de simpatici, nu imi imaginez cum un astfel de caine poate fi si rau :)); cam astea ar fi si criteriile de alegere a rasei, deci, daca gresesc undeva, va rog sa ma atentionati!
2. M-ar interesa cat sunt de dresabili; nu am pretentia sa invete 100 de comenzi, dar as vrea sa ne intelegem cu el, mai ales cand "iesim in societate"
3. Cat/ce mananca? Din discutiile de pe forum inteleg ca voi ii hraniti cu Taste of the Wild si ca mananca in jur de 500g/zi la maturitate?
4. Experienta de viata m-a invatat ca ieftin si bun nu se poate; nu am un buget stabilit, probabil nu va fi foarte mare, insa o sa compensam cu un camin primitor si niste stapani iubitori :) vine asadar intrebarea naturala: cam cat costa un pui "corect", si totodata, aveti ceva recomandari de unde sa-l iau? Activez si pe alte forumuri (cu alt specific) si stiu ca in general in astfel de cluburi activeaza niste oameni de calitate si se formeaza adevarate familii, prefer sa-l iau dintr-un astfel de mediu decat de pe OLX...

Cred ca e suficient pentru inceput, desi sigur o sa mai am intrebari suplimentare pe parcurs :)

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Lun Aug 17, 2015 9:22 pm 
Neconectat

Eu am accesat pagina Asociatiei Chinilogice din Romania si de acolo am luat adrese de canise de incredere.Am sunat,si am avut noroc sa gasesc o catelusa de akita american.Despre pret nu pot sa spun nimic,deoarece nu vreau sa influentez piata intr-un fel.Dupa achizitionare catelusei a trebuit sa cumpar vitaminele ( K9),care ajung cam in jurul sumei de 250 de lei.Cu hrana,vitamine,consultatii medicale,ceva jucarii,ajung cam la 70-100 de euroi pe luna.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]