ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Dum Mai 27, 2018 5:23 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Teste in vederea montei
MesajScris: Joi Mar 28, 2013 7:50 pm 
Neconectat
Site Admin

Deschid acest subiect necesar zic eu pentru crescatori responsabili, asa cum cred ca suntem toti :D
Din cate stiu, sunt necesare teste pt displazia de cot si de sold, si testele de ochi.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Teste in vederea montei
MesajScris: Joi Mar 28, 2013 8:25 pm 
Neconectat

robert scrie:
Deschid acest subiect necesar zic eu pentru crescatori responsabili, asa cum cred ca suntem toti :D
Din cate stiu, sunt necesare teste pt displazia de cot si de sold, si testele de ochi.

Este foarte adevarat.
Din aceasta iarna aceste teste se pot face si in Bucuresti.
Radiografiile pentru sold si coate se pot face oricand la un Laborator de Radiologie din Bucuresti, insa interpretarea se face in afara tarii de catre o comisie acreditata FCI.In urma interpretarii radiografiilor se elibereaza certificate recunoscute de FCI si implicit de Asociatia Chinologica Romana.

Pentru testele de ochi este necesara o planificare prealabila.Aceste teste se vor face la o data fixa ( de regula in weekend), deoarece depindem de prezenta unui medic din afara tarii care este acreditat FCI.Acest medic este cel in masura sa examineze cainii si sa elibereze certificatele.Certificatele pentru testele de ochi se elibereaza pe loc.

Este necesar ca atunci cand se fac testele, atat cele de displazie, cat si cele de ochi, cainele sa fie microcipat si sa fie aduse copii ale pedigreeului si ale cartii de identitate a proprietarului.

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 8:48 pm 
Neconectat
Site Admin

Aceste teste sunt obligatorii inaintea fiecarei monte, sau cum?

Si ma programez de pe acum la testele pt ochi. Ochii ei. Ca la dioptriile mele nu mai imi da nimeni drept de monta :lol:

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 8:57 pm 
Neconectat

robert scrie:
Aceste teste sunt obligatorii inaintea fiecarei monte, sau cum?

Si ma programez de pe acum la testele pt ochi. Ochii ei. Ca la dioptriile mele nu mai imi da nimeni drept de monta :lol:

Testele de displazie se fac o singura data in viata, atata timp cat cainele are varsta de minim 18 luni.
Daca varsta cainelui este mai mica de 18 luni testarea se poate face, dar rezultatul nu este unul oficial, ci preliminar.Aceste teste se fac sub anestezie, asa ca eu as recomanda sa fie facute dupa varsta de 18 luni pentru a nu fi nevoiti sa anesteziati cainele de 2 ori.

Testele de ochi se repeta anual si se pot face la orice varsta.

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 9:14 pm 
Neconectat

In sistemul FCI rezultatul testului pentru displazia de sold este notat cu litere (A, B, C, D, E, ).
Sunt acceptati pentru monta cainii care obtin rezultatele: A, B, C.

In cazul displaziei de cot rezultatele sunt notate cu cifre: 0, 1, 2, 3
Este recomandat a se folosi la monta cainii cu rezultat 0

Sus

MesajScris: Vin Mar 29, 2013 4:43 pm 
Neconectat
Moderator

Din pacate nu sunt obligatorii testele la Akita, nu este conditionata inregistrarea cuibului de existenta lor si nu ii obliga nimeni pe cei care au un cuib sa isi testeze cainii sau sa aleaga un mascul testat.

Sus

MesajScris: Dum Mar 31, 2013 7:50 pm 
Neconectat

Asta e un subiect care ma intereseaza si pe mine (nu ca restul nu m-ar interesa :D )

In primul rand m-ar interesa sa stiu ce riscuri implica efectuarea acestor teste. Adica vorbim de anestezie generala si akita e o rasa care nu tolereaza prea bine anestezicul. Exista o varsta "maxima" pana la care trebuie facuta testarea ? Displazia se poate depista doar prin aceasta metoda ? Daca i se face anestezie generala, in cat timp isi revine ? (pun intrebarea ptr. ca la mine de exemplu trebuie sa iau in calcul si drumul pana acolo...se poate rezolva intr-o zi)...si nu ultimul rand, ce costuri implica o astfel de testare, inclusiv mentiuni pe pedigree.

Si ar mai fi o chestie. Daca parintii sunt ambii testati, mai e necesara o astfel de testare ?

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

MesajScris: Dum Mar 31, 2013 9:21 pm 
Neconectat

insane scrie:
Asta e un subiect care ma intereseaza si pe mine (nu ca restul nu m-ar interesa :D )

In primul rand m-ar interesa sa stiu ce riscuri implica efectuarea acestor teste. Adica vorbim de anestezie generala si akita e o rasa care nu tolereaza prea bine anestezicul. Exista o varsta "maxima" pana la care trebuie facuta testarea ? Displazia se poate depista doar prin aceasta metoda ? Daca i se face anestezie generala, in cat timp isi revine ? (pun intrebarea ptr. ca la mine de exemplu trebuie sa iau in calcul si drumul pana acolo...se poate rezolva intr-o zi)...si nu ultimul rand, ce costuri implica o astfel de testare, inclusiv mentiuni pe pedigree.

Si ar mai fi o chestie. Daca parintii sunt ambii testati, mai e necesara o astfel de testare ?

Chiar daca ambii parinti sunt testati, asta nu inseamna ca descendentii lor nu pot avea probleme.Se pot naste caini displazici din parinti care sunt ok.

Pentru anestezia necesara efectuarii radiografiilor se foloseste un produs care de fapt este un sedativ.La terminarea sesiunii de radiografii este injectata o alta substanta care face ca, cainele sa se trezeasca in 10-15 minute, astfel ca el pleaca pe picioare.Nu am avut niciodata probleme cu acest sedativ, el putand fi utilizat cu riscuri minore si la cainii in varsta.Singurul lucru neplacut este acela ca dupa injectare, cainele poate sa vomite.De aceea este foarte important ca 12 ore inainte de efectuare cainele nu trebuie sa fie hranit.
Nu exista o varsta maxima pentru a efectua testarea, dar nu vad rostul testarii unui caine care are de exemplu 10 ani.
Diagnosticul de displazie nu se poate face altfel decat prin citirea radiografiilor facute cainelui sub anestezie.
Buletinul cu rezultate este unul oficial, recunoscut de FCI, prin urmare rezultatele apar in pedigreeul puilor.

Sus

MesajScris: Vin Ian 24, 2014 11:03 pm 
Neconectat

Cei interesati de Examenul pentru ochi recunoscut F.C.I., pot merge maine (Sambata 25.01.2014) incepand cu ora 18.30 la sediul Radiologie 4vet, unde medicul Denis Novak din Serbia va efectua acest examen.

http://www.radiologie4vet.ro/

https://www.facebook.com/radiologie.veterinara?fref=ts

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]