ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Ian 17, 2019 8:58 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: acnee la catei
MesajScris: Lun Iul 15, 2013 4:39 pm 
Neconectat

S-a confruntat cineva pana acum cu acesta problema?
Noi de aproximatix 1 luna ne tot lovim de aceasta problema..si va mai dura o perioada :( ...bine ca cel putin kenzo e invatat sa stea linistit cand e vb de pastile, unguente si alte forme de doftoricit.. :lol: ..
Are toata burta si pe partea interioara a picioarelor din spate numai bubite..la inceput apar niste punctulete rosii (pare a fi iritatie) apoi se maresc cat un bob de mazare si se tot extend pe toata burtica...din cate am mai citit perioada de pubertate la caini tine pana la varsta de 1 an...speram sa ii treaca mai repede..

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: acnee la catei
MesajScris: Mar Iul 16, 2013 2:24 pm 
Neconectat

vezi sa nu fie stafilococus intermedius.
Yuki il are de vreo luna si inca nu a scapat de el. A inceput tot intre picioarele din spate, apoi pe spate, in zona cozii, iar acum are pe spate 2 portiuni cam de un cmp - zone de unde i-a cazut parul.
Ii dam acum cu fucidin unguent, iar hrana uscata hipoelergenica

Au mai postat si altii

http://pisicamaya.blogspot.ro/2010/05/t ... atita.html

Sus

MesajScris: Mar Iul 16, 2013 5:12 pm 
Neconectat

buna! si noi am avut cu Yuuki niste bubite rosii care dupa o proba de piele s-au dovedit a fi nu stiu ce fel de stafilococ, si a urmat tratament cu antibiotic. prelevarea si analizele le-am facut la Dr. Monica.

o vizita la un medic nu cred ca ar strica...
multa sanatate!!!!

Sus

MesajScris: Mar Iul 16, 2013 5:55 pm 
Neconectat

L-a vazut Doamna Monica si dansa ne-a spus ca este acnee...eram doar curio daca s-a mai confruntat careva cu treaba asta..

Sus

MesajScris: Mie Iul 17, 2013 10:12 am 
Neconectat

Da, si noi am avut . este si din cauza caldurii. Cum a venit vremea mai rece si a crescut i-au disparut bubitele.

Sus

MesajScris: Mie Iul 17, 2013 11:17 am 
Neconectat

Am inteles ca e de durata...acneea poate dura si pana la 1 an speram sa ii treaca mai repede..D-na Dr. Monica ne-a sugerat sa ii dam cu un unguent Mibazon de 2ore/zi. In acesta perioada a-ti folosit un sampon special ...unguent respectiv este foarte uleios si trebuie spalat destul de des...bine ca nu are f multa blana pe piept si picioare.

multumim pt tot.
alina

Sus

MesajScris: Mie Iul 17, 2013 11:32 am 
Neconectat

Din pacate este de durata, si noi am incercat tot felul dar natura isi urmeaza cursul . Acum gandindu-ma m-am zbatut de geaba , am folosit si noi Mibazon , sampoane speciale spalat destul de des, dar nu au disparut. Si la noi Hachiko se scarpina pana la sange eram disperata.
Linistestete, si aveti rabdare, trece.

Sus

MesajScris: Lun Aug 19, 2013 2:58 pm 
Neconectat

Noi am patit-o cu Suki, cred ca toata lumea ii stie povestea. Evident, la ea nu era vorba de acnee, lucrurile au evoluat exact ca la Yuki: zona anus-coada, burta,a poi spate. Tratamente peste tratamente si inca avem probleme, 5 ani de cand ne luptam cu stafilococul. Intr-un final l-am invins macar partial, boala nu mai e atat de puternica, i-a crescut blanita si leziuni mai apar dar nu fac ravagii ca inainte. A ajutat autovaccinul si mutatul la curte, plus suplimente pentru stimularea imunitatii. Ce pot spune, din experienta mea, este ca totul depinde de imunitatea cainelui si modul in care face fata bolii, in rest sampoane, diete si alte tratamente rezolva doar pe moment problemele.

Sus

MesajScris: Lun Aug 19, 2013 5:47 pm 
Neconectat

Mulţumim pt pareri si sfaturi.
Din fericire a fost doar vb de acnee care a disparut ce scurt timp. Iam dat cu un unguent "Mibazol" daca nu ma insel si l-am spalat destul de des pe burtica Unde erau cosurile timp de o saptamana , dupa care am lasar natura sa-si faca treaba :D ....cam asta a fost mersul Dar 4 luni am fost disperati si Mulţumim ca totul sa terminat cu bine .

Sus

MesajScris: Lun Sep 21, 2015 10:27 pm 
Neconectat

Salut,

De obicei intru foarte rar pe aces site, am o problema... M-am mutat de curand in zona vidra-berceni la 10km de bucuresti... Si Aki al meu s-a adaptat foarte bine in aceste 6 luni de cand stam aici pana acum 2 zile cand am nimerit cu mana pe pielea lui cateva bubite.

Am gasit acest material pentru cine vrea sa citeasca mai mult despre: Pyoderma. http://www.vet.utk.edu/dermvet/pyoderma.php

Din articol reiese ca singurul medicament este cu antibiotic.

As dori daca puteti sa imi dati cumva datele de contact ale unui veterinar pe bucuresti care este specializat in dermato.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]