ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Mar 26, 2019 4:27 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: problema coada
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 1:52 pm 
Neconectat

de azi dimineata la 7 cand i-am dat mancare am observat ca isi tine coada in jos si nu a vrut sa manance boabe simple , le-a mancat dupa ce i le-am amestecat cu iaurt. bea apa , pare relativ ok doar ca nu inteleg dc isi tine coada in jos.
A mai patit cineva asa si care au fost cauzele ?
Oricum maine daca e la fel o duc la vet.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: problema coada
MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 6:42 am 
Neconectat

Sa nu-si fi accidentat coada....
Al meu o tine in jos cand mananca si cand e relaxat, in rest cand merge e covrig....
Vlad cu Thor a patit la fel, si a avut coada accidentata....
Daca nu si-o ridica deloc fugi la dr si vezi ce are.
Numai bine!

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 7:45 am 
Neconectat

Multi akitoii isi lovesc coada, daca asta e problema si la voi. Ar trebui sa fie dureroasa, poti vedea si tu daca si unde il doare, dar cel mai sigur este la medicul veterinar. Suki a facut prima data cand avea vreo 2 ani, durerile erau atat de mari incat nu putea sa se aseze, nu stiam nici cum sa o culcam. Medicul i-a facut o injectie cu dexametazona ca si antiinflamator. A mai avut ulterior probleme, dar durerile nefiind atat de mari am tratat doar local cu unguent antiinflamator si seara un supozitor cu novocalmin, sa ii ia din durere. Mare grija daca primiti antiinflamatorii, stomacul lui Suki a avut de suferit din cauza lor.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 9:08 am 
Neconectat

nu cred ca e de la lovitura , pare ok ma lasa sai pun mana pe coada , da din ea cand ma vede si se bucura si chiar ia mai fuge cu gura dupa coada , deci nu cred ca o doare.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 12:16 pm 
Neconectat

am fost la vet , temperatura 38 ok , ochi/nas ok acum posibil o dereglare la stomac (constipatie) , nu a mancat din bol da a mancat de la mine din mana , acum e in tarc sa vad cand ajung acasa cum are scaunul.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 12:49 pm 
Neconectat

Arisa a lasat-o jos odata cand a cazut si s-a lovit la spate.. a durat cam o zi si si-a revenit pana sa mergem la vet. In rest, cand e foarte foarte obosita sau suparata o tine jos.
Cu coada ei am avut o alta problema, vorba lui tata "are arcul prea tare".. a chelit pe o portiune de cca 2cm/1cm, exact in locul unde o tine pe spate. Blanita de pe spate e turtita, iar codita era cheala acolo. M-am alarmat cam rau.. pentru ca m-am gandit la SA sau alte traznai. Acum ii creste iar par asa ca m-am linistit..
:) sper ca ii va trece repede si ca nu e nimic grav. Sa ne tii la curent.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 2:58 pm 
Neconectat

Din ce observ cred ca e constipata. A mancat pe la 12 si ii 16 si inca nu a facut nimic, i-am amestecat cateva boabe cu miere. Alte variante naturale anti constipatie mai stiti ?

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 4:06 pm 
Neconectat

Iaurtul Activia a functionat la Suki. Ii poti pune si supozitor cu glicerina, nu stiu Lactuloza daca e recomandata deoarece se da si la bebelusi si e foarte eficienta. Puteti sa o luati in ordinea asta. Acum, problema este cauza constipatiei, daca a avut in meniu ceva deosebit. Sa nu fi inghit ceva. Medicul a consultat-o, nu si-a pus problema unei ocluzii sau subocluzii? Poate i-ar face mai bine o clisma efectuata la cabinet.
Glandele perianale mai dau astfel de manifestari neplacute, atunci cand sunt pline.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 4:36 pm 
Neconectat

a consultato , mi-a recomandat clisma da nu sunt incantat de asta. sara e foarte sensibila si e poaibil de la ouale fierte de pasti . primea un ou pe zi. o sa vedem

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 6:07 pm 
Neconectat

Cam mult, un ou pe zi. Clisma nu are nimic, e cea mai inofensiva metoda atat timp cat medicul stie ce face. Uneori nu e bine sa fortezi tranzitul, asa ca o clisma are efectele cele mai bune. Incercati cu iaurt, dar nu lasati sa treaca mai mult de 3 zile fara scaun.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]