ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Aug 15, 2018 3:16 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: dirofilarioza canina
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 8:36 pm 
Neconectat

Am creat acest topic in dorinta da a sti daca exista un tratament care sa poata preveni acesta parazit. Citind ce I s-a intamplat lui Sasha, trecand printr-o perioada in care am crezut ca il vom pierde pe kenzo din cauza babesiozei, acum ma sperie orice microb fie el cat de nesemnificativ.
Rog pe cei care au mai multe informatii legate de acest parazit sa ofere mai multe detalii pt a sti care sunt sintomele si ce trebuie facut.

Multumesc
O seara buna

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: dirofilarioza canina
MesajScris: Joi Mai 09, 2013 8:15 am 
Neconectat

Ce am vazut in rasfoirea internetului pentru a gasi Immiticide (medicamentul care trateaza, nu previne infestarea), este ca in US exista urmatoarele tablete orale, care se administreaza o data pe luna, si care au ca efect prevenirea infestarii cu Dirofilaria :

- Heartgard Plus ( 40USD/6luni sau 76USD/12 luni)
- Interceptor ( 42USD/6 luni si 82USD/12 luni)
- Iverhart Max ( 30USD/6 luni).

Preturile sunt pentru tabletele destinate cainilor mai mari de 22 de kg, fiind mai mici pentru cei sub aceasta greutate, si nu includ transportul care am inteles ca este de 40 USD.

Din pacate la noi nu am vazut in comert niciuna din aceste tablete :x

Sus

Subiectul mesajului: Re: dirofilarioza canina
MesajScris: Joi Mai 09, 2013 11:18 pm 
Neconectat

Exista si in Romania tablete care contin ivermectina si se folosec pentru prevenirea dirofilariozei. Milbemax - contine Milbemycin oxime si Prazimeq-D - contine Abamectin. Ambele contin si substante contra viermilor intestinali. Dar aceste tablete, pentru a preveni dirofilarioza, trebuie folosite lunar, iar mie mi se pare prea mult, toate sunt hepatotoxice. In plus, eu am gasit mai demult un site american in care sunt descrise cateva subsante pe care ei le recomanda a fi evitate la akita, printre ele si ivermectinele (nu explica exact de ce trebuie evitate, cum ar fi de ex. cazul cainilor collie). Exista si pipete care contin ivermectine si se folosesc pt. prevenirea dirofilariozei: Stronghold (selamectin) si Advocate (moxidectin), dar acestea nu sunt eficiente impotriva capuselor, de asta eu adusesem in discutie la un moment dat o eventuala alternare la 2 saptamani a unor pipete pe baza de fipronil cu alte pipete continand ivermectina, dar am inteles ca si asa ar fi prea toxic pt. caine; atunci ma gandesc ce ar insemna sa le administram lunar tabletele care contin ivermectina...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]