ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Mai 22, 2019 8:59 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Probleme Sayto
MesajScris: Lun Apr 22, 2013 2:38 pm 
Neconectat

Buna ziua! Am si eu nevoie de cateva sfaturi ca nu stiu ce sa mai fac cu Sayto. Acum 4-5 luni Sayto a fost otravit si de atunci a ramas cu o sensibilitate la stomac. Nu mai puteam sa-i administrez nici calciu ca se strica la stomac. Joi, saptamana trecuta mi-a vomitat toata ziua, am fost la doctor si mi-a spus ca sa-i dau o pastila de Omez dimineata si una seara si regim 10 zile cu boabe gastro intestinale. Sambata a vomitat o spuma galbena cu firicele de sange si astazi mi-a facut moale. M-a trimis doctorul sa-i fac o analiza de pancreas. I-am facut-o si a iesit pancreasul normal. Mi s-a spus ca cel mai bine sa-i fac o ecografie in care sa vada toate organele interioare ca nu stie nimeni ce are. Este posibil din cauza otravei sa aiba peretii stomacali iritati si d-aia sa vomite cu un pic de sange?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Probleme Sayto
MesajScris: Lun Apr 22, 2013 3:44 pm 
Neconectat

Imi pare rau sa aud ca se smite rau Saito....ce pot sa iti sugerez e sa consulti si alti Dr....chiar si Donna Dr. Rudy (altamiravet) poate are si Dansa o parere sau sa se fi confruntat deja cu cazuri asemanatoare...daca vrei nr Dansei ma poti suna si ţi-l dau...
Insanatosire grabnica va doresc.

Sus

MesajScris: Lun Apr 22, 2013 9:37 pm 
Neconectat

Andreea Hachi scrie:
Buna ziua! Am si eu nevoie de cateva sfaturi ca nu stiu ce sa mai fac cu Sayto. Acum 4-5 luni Sayto a fost otravit si de atunci a ramas cu o sensibilitate la stomac. Nu mai puteam sa-i administrez nici calciu ca se strica la stomac. Joi, saptamana trecuta mi-a vomitat toata ziua, am fost la doctor si mi-a spus ca sa-i dau o pastila de Omez dimineata si una seara si regim 10 zile cu boabe gastro intestinale. Sambata a vomitat o spuma galbena cu firicele de sange si astazi mi-a facut moale. M-a trimis doctorul sa-i fac o analiza de pancreas. I-am facut-o si a iesit pancreasul normal. Mi s-a spus ca cel mai bine sa-i fac o ecografie in care sa vada toate organele interioare ca nu stie nimeni ce are. Este posibil din cauza otravei sa aiba peretii stomacali iritati si d-aia sa vomite cu un pic de sange?

Este foarte posibil sa fi ramas cu o sensibilitate gastrica (nu am date suficiente ca sa stiu daca a fost vorba de otravire sau de alta afectiune cu simptome asemanatoare) si in cazul in care nu a fost aleasa o alimentatie corespunzatoare problema s-a acutizat.Sunt sigura ca episodul de saptamana trecuta a fost declansat de ceva, dar iarasi nu am date suficiente pentru a ma pronunta.
Categoric nu are de ce sa ia calciu, mai ales daca are probleme gastrice.
Prin urmare, imi e imposibil sa va dau sfaturi pertinente fara sa stiu exact tot istoricul si evolutia problemelor lui de pana acum.

Sus

MesajScris: Lun Apr 22, 2013 9:38 pm 
Neconectat

Kenzo scrie:
Imi pare rau sa aud ca se smite rau Saito....ce pot sa iti sugerez e sa consulti si alti Dr....chiar si Donna Dr. Rudy (altamiravet) poate are si Dansa o parere sau sa se fi confruntat deja cu cazuri asemanatoare...daca vrei nr Dansei ma poti suna si ţi-l dau...

Multumesc ca m-ati botezat :))) Nu suna rau noul nume :)))

Sus

MesajScris: Mar Apr 23, 2013 6:03 am 
Neconectat

altamiravet scrie:
Kenzo scrie:

Multumesc ca m-ati botezat :))) Nu suna rau noul nume :)))

Scuze dar am scris de pe telefon si cate o data scrie ce vrea el :oops:

Sus

MesajScris: Mar Apr 23, 2013 10:28 am 
Neconectat

Multa sanatate iti dorim cu totii Sayto!!
Sper sa nu fie ceva grav, este bine sa incerci mai multe pareri si cat mai repede. Din experianta noastra, cu cat trece timpul situatia se poate agrava . Daca vrei nr. de telefon al doctoritei noastre cu cea mai mare placere, scrie-mi pe privat.
Inca o data multa multa sanatate!

Sus

MesajScris: Mar Apr 23, 2013 11:12 am 
Neconectat

Multumim mult pentru gandurile bune! Si sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav si sa ne facem bine cat mai repede!

Sus

MesajScris: Mar Apr 23, 2013 12:49 pm 
Neconectat

:( imi pare rau pentru Asyto, sper sa isi revina repejor!

Un pic off-topic, verifica sa nu fie si vreuna din astea de vina:
http://www.aspca.org/pet-care/poison-control/plants/

Sus

MesajScris: Mar Apr 23, 2013 12:58 pm 
Neconectat

Inteleg ingrijorarea, mai ales ca e vorba de un caine tanar si orice problema se poate agrava cu timpul. Ar trebui sa mentionezi totusi detaliile esentiale, poate cineva te va ghida concret. De exemplu: de unde stii ca s-a otravit, daca stii substanta cu care s-a intoxicat, la cine ati apelat atunci si ce tratament a facut, cum erau analizele si starea lui fizica in acele momente. Pare ca tot tubul sau digestiv e afectat, nu doar stomacul. Din start iti spun ca unii akitoi sunt extrem de sensibili, aici includ si aparatul digestiv. Suki a avut unele perioade ingrozitoare.
Probabil de mare ajutor ar fi o endoscopie, dar nu stiu daca se face la caini. Daca nu, cred ca si o radiografie,un tranzit baritat ar ajuta, dar aici va va sfatui mai bine un medic veterinar. Presupun ca a avut o dieta stricta dupa acel episod, acum are hrana normala? Unii caini se recupereaza mai greu si au nevoie de dieta mai mult timp.

Sus

MesajScris: Mar Apr 23, 2013 1:55 pm 
Neconectat

Cum mi-am dat seama ca s-a otravit: Mi-a facut moale in curtea din spate in care a eliminat niste bucatele patrate cam de 1 cm rosii, asa am constatat ca a mancat raticid, deoarece in afara curtii erau aruncate pliculete de raticid (el nu avea cum sa ajunga la ele deoarece erau cam la o distanta de 1.5 m si gardul meu de 2 m, deci nici nu avea cum sa sara, doar sa-i arunce cineva peste gard). Cand am vazut am strans ce a facut el intr-o punga si m-am dus cu el direct la cabinet. I-au facut analizele si mi-au spus ca este otravit sau are babesioza. I-am facut analiza speciala de babesioza si mi-a iesit negativa, deci otravit. Mi-au facut un tratament cu vitamina K intravenos de la care a facut soc anafilactic (sper ca am scris bine), iar in momentul acela am schimbat doctorul. Celalalt doctor i-a facut tot vitamina K, cu vitamine cu tot ce-i trebuia pentru a-l hidrata. A inceput sa manance dupa o saptamana. Bineinteles ca am tinut un regim pana s-a facut bine complet. Am facut un tratament pentru flora stomacala pentru ca-mi face moale de la aproape orice mancare si si-a revenit. Asta se intampla aproximativ acum vreo 4-5 luni daca nu mai mult. Acum de vreo saptamana a inceput sa faca tare cu un pic de sange, mi-a zis doctorita ca este constipat sa-i dau boabe gastro intestinale sa manance. Si-a revenit si fara boabele acelea. Apoi a inceput sa faca moale fara sange, printre care mai si voma. O zi a vomitat spuma galbena cu verde, care am inteles ca este de la bila, iar a doua zi mi-a vomitat spuma galbena cu firicele de sange. Am fost la doctor si mi s-a recomandat sa fac testul de pancreas. L-am facut si a iesit normal. Exista endoscopie si la animale, dar trebuie anesteziat catelul si nu vreau. Mai am o singura varianta, ecografia, care am inteles ca vede cm cu cm fiecare organ.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]