ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Ian 17, 2019 10:17 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cu ce va periati catelul?
MesajScris: Joi Feb 07, 2013 1:29 pm 
Neconectat

Eu am folosit o perie cu dinti de cauciuc moi care pana acum si-a facut treaba, dar catelul a crescut blana s-a facut mai aspra si mai mare si nu mai face fata. Sunt curios ce fel de perie este potrivita pentru blana unui akita ... ceva poze sau link-uri va rog. Multumesc!

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Cu ce va periati catelul?
MesajScris: Joi Feb 07, 2013 5:38 pm 
Neconectat

:D deci noi incepem asa:
http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.92e65f91130048bfa0027c8d15bd61df.ferplast-pieptan-cu-dinti-pentru-ingrijirea-blanii.aspx - pentru cand don'soara e ca purcelul dupa ce a sapat sau alergat prin noroi; evetual combinam cu sampon pentru spalare uscata.
continuam cu:
http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.d0324151b346456d9be2b56bee393182.camon-piepan-dublu-combinat-19-30-dinti-de-otel.aspx
Iar cand naparleste, cu :
http://www.thegift.ro/cadouri-pentru-catei-si-pisici-c-155/perie-profesionala-pentru-animale-furminator-mare-p-1938 (exista si variante care costa peste 150 de lei insa nu am vazut nicio diferenta la felul in care arata dintii :) )

Primele doua arata intr-un mare fel, cum le prinde cum le roade de nu se vad, le uraste! :D

Sus

MesajScris: Lun Feb 18, 2013 6:54 pm 
Neconectat

Mi-am cumparat furminator-ul. Este extraordinar de folositor. Cred ca fiecare stapan de akita ar trebui sa aiba asa ceva in dotare :P.

Sus

MesajScris: Lun Feb 18, 2013 7:44 pm 
Neconectat

Si eu ma tot gandeam ce ar fi mai bun un pieptan sau o perie pt blana piticului meu...da MasterAki cred ca ai dreptate varianta furminator-ului sigur e cea mai ok...sper micutul meu sa fie cuminte la periat...ca la spalarea uscata nu sta o clipa.

Sus

MesajScris: Dum Feb 24, 2013 12:00 am 
Neconectat

:) este intr-adevar foarte bun, insa nu e bine sa il folosesti tot timpul...

Cat a fost pui, am incercat sa o obisnuiesc pe Arisa sa ste la periat. A functionat o vreme... acum e cu cantec :D se lasa cu alergat in cerc in jurul ei sau dupa ea.. cu santaje, recompense, si lucrat a 4 maini :D
Cat despre spalat... acum o saptamana am bagat-o pentru pima data in cabina de dus sa o spal pe labute si burtica. (ca de urcat in cada... ma rog, e complicat si nu voiam sa trezesc toata casa :D ) Statuse in noroi si observasem oricum ca se cam scarpina pe burta, asa ca am luat masuri.
Episodul a fost de nedescris :D :D :D nenumarate tentative de evadare, din care doua reusite, una soldata cu imprastiat spuma pe tot etajul casei... a doua cu luat caine de 40 de kile in brate, dupa ce s-a latit pe jos cu atitudine gen "de aici nu ma misc!" ca sa il bag la clatit calumea... iar la final, dupa ce am reusit sa o spal, alergaturi de veselie prin toata casa, topait in pat, topait peste tot... :D a fost criminala!

In alta ordine de idei, am urmat un sfat primit cand abia avea Arisa cateva saptamani de la "veteranii" care sunt si aici e forum: usor cu spalatul. E un caine curat din fire, si datorita potentialei sensibilitati la anumite substante, e de evitat spalatul doar ca sa fie parfumat si pufos. Iar pana acum e foarte ok! Ea oricum se spala foarte mult, si e curata din fire. Fireste ca intervin cand situatia devine dificila, insa e de evitat spalatul prea des.

Sus

MesajScris: Joi Feb 28, 2013 1:22 pm 
Neconectat

Irina m-am distrat de minune cand am citit stiu cum e sa nu stea la periat si si spalat; nici lui Kenzo nu ii place mai ales cand e vb de labute...sper sa gasesct totusi o perie care sa nu il deranjeje prea mult...desi are doar 3 luni ma maraie si musca cand il tin sa il perii si sterg pe labute...e cineva care a gasit o solutie sa isi faca akitoiul sa stea la periat si spalat?

Sus

MesajScris: Joi Feb 28, 2013 1:51 pm 
Neconectat
Site Admin

La spalat sta, sa zic asa. Dar are parte de o baie cam la 6 luni. Akita sunt caini curati de felul lor. Cand mai ploua afara si e noroi, normal ca se murdareste pe burta si pe labe. Dar cand intram in casa stie ca trebuie sa o curatam si sta. Cu o mana o tin de zgarda iar cu cealalta cu un prosop o sterg.
In privinta periatului, am grija sa aiba o jucarie in gura si sta si la periat. Scot din cand in cand si cate un "Bravo". Mai putin pe burta, unde am impresia ca o cam gadila (normal :) ). Iar daca ma vede cu peria in mana bineinteles ca nu sta de bunavoie cu burta in sus. :D

Sus

MesajScris: Sâm Mar 02, 2013 1:09 am 
Neconectat

Cu labutele are si Arisa o problema... Inclusiv la sters, cand intra in casa ca un purcel.
Lucrul pe care ii place cel mai mult sa il roada cand o pieptan e.. Alta perie! Si cam asta fac - cu o mana o periu, cu cealalta ii tin alta perie pe care o pedepseste pentru "chin" :D... Pe burta se mai intampla sa ma lase sa o periu, dar doar cand vrea ea... Fara sa se intoarca cu burta in sus, fireste! In cel mai bun caz se aseaza pe o parte... Pentru scurt timp :D

Sus

MesajScris: Sâm Mar 02, 2013 6:20 pm 
Neconectat

Sper cand s-o face mare sa fie mai ascultator :( ca acum ca nu vreau sa ne batem parte in parte :D

Sus

MesajScris: Dum Mar 10, 2013 10:55 pm 
Neconectat

Pe langa furminator mi-am mai cumparat :

http://petmagia.allshops.ro/produs/2016 ... +5872.html

Imi este folositoare in general in perioada aceasta cand este urat afara si Akiro vine in casa ca un purcel sa dau noroiul jos de pe el si sa-i descalcesc oleaca nodurile din blana. (nu stu de ce dar unde e balta mai mare si noroiul mai gros fix acolo isi gaseste de sarit si jucat).

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]