ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Ian 17, 2019 6:40 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Ian 20, 2013 11:04 pm 
Neconectat

MasterAki scrie:
altamiravet scrie:
MasterAki scrie:

O alternativa pentru K9 Complete Motion?

Bineinteles ca exista alternative, insa nu voi face nicio recomandare aici.

Orice supliment trebuie dat la recomandarea unui medic veterinar dupa ce acesta a vazut cainele.Numai dupa un consult prelabil, medicul veterinar va recomanda tipul de supliment precum si dozele care trebuie administrate.

Veterinarul meu a recomandat Dicalfon 2 cp./zi

Supliment nutritiv formulat cu calciu / fosfor organic și vitaminele A, D și E.

Este o vitamina esentiala si aportul de minerale, în primele luni de viață ale câinelui, mai ales în perioada de creștere și mai mare dentiției, fiind în același timp un supliment nutritiv esential pentru femelele de reproducere.

În formula lui Dicalfón încorporează înaltă valoare biologică proteine ​​care asigura o prestare de aminoacizi esențiali, atât de importante pentru dezvoltarea câine.

Administrare : 1 comp / zi la 10 kg..

Ingrediente : fosfat dicalcic, gluconat de calciu, lactoză soia micronizat, vitamine, aroma, excipienți.

Compozitie :

Proteine ​​12.15%
Grăsime 1,35%
Fiber 0.81%
Ash 58.21%
Calciu 19.25%
Fosfor 7,25%
Vitamina A UI 25000
Vitamina D3 4000 UI
Vitamina E 15 mg.
Excipient

Continut net : 100 comprimate

Care este parerea ta despre acest supliment?

Daca veterinarul tau e praf si alegi sa mergi la o farmacie veterinara si ceri o recomndare miramas sa-ti dea una ceva bun. In schimb ai sa te alegi ori cu cel mai scump produs ori cu ceva ce nu se vinde ... cam asa se intampla daca nu mergi deja pregatit.
Ce doresc eu este sa aflu cat mai multe informatii ca data viitoare cand merg la veterinar sa pot purta si un dialog, nu sa stau numai sa ascult.

Perioada de crestere este una foarte importanta si daca nu se face ce trebuie si cand trebuie, timpul nu mai poate fi dat inapoi pentru a repara eventualele greseli.
Inca o data spun ca NU recomand produsele pe baza de calciu, daca nu am un motiv foarte serios pentru a face asta.Calciu in exces poate face mult mai rau decat lipsa lui.Mai degraba recomand a se da cainelui in alimentatie produse lactate (branza de vaci, iaurt, sana, kefir, cas dulce, lapte batut), pentru ca organismul sa-si ia pe cale naturala ceea ce are nevoie.
Degeaba ma voi apuca sa dau nume de suplimente aici, mai ales ca de multe ori la cainii de talie mare merg pe varianta de combinare a doua suplimente, iar dozele sunt stabilite numai dupa ce vad respectivul caine in pozitie statica, dar mai ales in miscare.In alte cazuri, in functie de cum se prezinta cainele, aleg sa dau doar unul dintre cele doua suplimente.Sau, mai exista varianta, ca intr-o faza de crestere sa recomand o anumita schema, urmand ca intr-o alta faza sa recomand alta schema.
Nu e rea vointa, dar chiar nu e ok sa fac aici recomandari pentru ca nu sunt de acord cu varianta ca un supliment de acest gen sa fie cumparat numai dupa nume din farmacie, iar doza sa fie stabilita dupa bunul plac al proprietarului.Nu e suficienta doar recomandarea de dozaj de pe eticheta suplimentului si nici farmacista, care nu are experienta in cresterea cainilor, nu va putea sa faca o recomandare pertinenta a dozajului.
Medicul veterinar este cel care trebuie sa stabileasca ce se potriveste si in ce doza pentru fiecare pacient in parte.
Administrarea suplimentelor adecvate in perioada de crestere este ceva foarte important si ea nu se face doar pentru ca proprietarii sa poata insira pe un forum sau in parc lista de produse pe care le iau cainii lor.Este un lucru foarte delicat cu care nu-mi place sa ma joc.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Dum Ian 20, 2013 11:12 pm 
Neconectat

MasterAki, in cazul in care nu gasesti in zona ta un medic veterinar care sa aiba experienta cu cresterea cainilor de talie mare, singura varianta prin care te pot ajuta de la distanta este aceea de a-mi trimite prin email unul sau mai multe filmulete cu cainele in miscare, vazut din fata, lateral si spate.Trebuie sa vad mers la trap, mai incet si apoi mai rapid.
Abia dupa aceea, o sa pot sa-ti fac niste recomandari in privat.

Sus

MesajScris: Dum Feb 17, 2013 3:34 pm 
Neconectat

Am si eu un Akita micut (11 Saptamani) si i s-a administrat Pet Phos acum facem pauza 10 zile deoarece i-a fost administrat aproape 30 de zile neintrerupt.
Acum dupa aceasta pauza i-as administra 20zile cu 10 Pauza Pet Phos Special Grand Chien...asa a zis si Veterinarul... ce parere aveti....mai trebuie si ceva pt articulatii sau suplimentele pt articulatii trebuiesc administrate doar la nevoie ???

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 12:48 pm 
Neconectat

Eu in afara de pet phos i-am mai dat k9 complete motion, 10 zile da 10 zile pauza

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 1:09 pm 
Neconectat

Care a fost intervalul de varsta in care i-ai administrat k9 complete motion? Kenzo are acum 11 saptamani...

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 3:38 pm 
Neconectat

de la 2 luni pana acum o ceva timp adica 10 luni, s-au terminat cutia, si inca nu ii mai dau nimic pana nu vorbesc cu veterinarul.

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 3:58 pm 
Neconectat

Ms mult pt ajutor...dar cum spui si tu o sa intreb dr veterinar sa vad ce imi recomanda...o zi faina:d

Sus

MesajScris: Sâm Feb 23, 2013 11:48 pm 
Neconectat

:) atentie cu administrarea.. noi i-am dat calciu si vitamine 10 zile/luna. Atat a recomandat veterinarul, asta pana la 14 luni. Acum ne-a spus sa nu ii mai dam.

Sus

MesajScris: Lun Feb 25, 2013 5:19 pm 
Neconectat

Am vb cu veterinarul si ne-a recomandat 20 de zile si 10 pauza...de pet phos....vara vitamine ca are deja 13 kg la nici 3 luni....eu zic ca e ok ca nu vreau sa-l indop...

Sus

MesajScris: Mar Feb 26, 2013 12:26 pm 
Neconectat

Cand era Suki mica- asta insemnand acum mai bine de 7 ani- suplimentele alimentare pentru animale abia isi faceau loc pe piata, cel putin in orasul nostru. De asemeni, putini medici veterinari stiau cate ceva despre rasa akita, despre cum ar trebui sa arate, sa se miste, ce greutate atinge la maturitate si altele. Acum e mult mai usor, produse exista sub diferite forme si combinatii, foarte multe firme producatoare- tot ce trebuie e doar un medic bun, ce va tine cont si de dieta cainelui. Eu nu as da calciu unui caine ce creste bine, hranit cu hrana superpremium plus produse lactate. Mai importante sunt vit.D si C. Chestia cu calciul e o practica veche, ce exista si in medicina umana-pe vremuri copiii luau, din prima zi de viata, suplimente de calciu. Unii pediatri inca mai recomanda asta, pe perioade lungi de timp, desi se stie ca profilaxia rahitismului se face doar cu vit.D, calciul administrandu-se doar cand e cu adevarat nevoie. Cred ca e valabil si in medicina veterinara si e tot o practica mai veche.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]