ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Oct 17, 2018 8:15 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Suplimente in perioada de crestere
MesajScris: Vin Ian 18, 2013 7:51 pm 
Neconectat

Yuki e in perioada de crestere. Are 3,5 luni. Hrana este Biomil junior maxi si cate 2 pastile de Pet Phos CA/P=2. Este indicat si altceva ? Multumesc anticipat pentru recomandari !

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Vin Ian 18, 2013 10:59 pm 
Neconectat

Ai putea sa mai incerci Uleiul de somon salbatic Vitaderm sau Nutrivet ... eu nu am incercat inca dar mi-am facut comanda.

Uleiul de Somon Salbatic este idicat pentru:

Piele: Eczeme si iritatii, dermatite, seboree, deshidratare
Blana: Mata, rara, lipsita de stralucire, naparlire excesiva Intarirea sistemului imunitar si recuperare post-operatoriu
Probleme cardiace, inclusiv pentru prevenirea acestora (diminueaza riscurile cardiovasculare)
Probleme si suferite articulare: artrita, reumatism
Inflamatii: are efect anti-inflamator
Probleme renale: Incetineste evolutia pe termen lung a problemelor renale cronice si imbunatateste hemodinamica sistemului renal
Sistemul nervos: Optimizeaza functionarea creierului si a sistemului nervos
Inapetenta: cresterea vitalitatii la cainii batrani sau apatici, imbunatatirea tonusului general
Dezvoltarea armonioasa a puilor si cateilor tineri
Femele gestante/cu lactatie

Sus

MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 5:36 am 
Neconectat
Site Admin

Am mutat la Sanatate intrucat suplimentele le va lua in perioada de crestere, hrana tot timpul :D

Eu zic sa va cautati un medic veterinar priceput la rasa. Spun asta pt ca este singurul in masura sa recomande atat tipul de suplimente cat si dozajul, in functie de evolutia cainelui. Nu faceti greseala sa va luati dupa toate reclamele de pe FB sau alte site-uri, inclusiv acesta! In sensul in care daca va spun eu acum ce a luat cainele meu si in ce cantitati, nu este relevant! Sunt prea importante aceste suplimente acum, cand e puiut, pt a nu i le da cum trebuie. Cainele trebuie vazut pe viu, si in miscare, niciun medic veterinar (care se respecta) nu va va prescrie ceva dupa fotografii.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 1:21 pm 
Neconectat

Multumesc

Sus

MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 3:27 pm 
Neconectat

eu i-am dat pet phos ca si k9 complete motion pt articulatii (10 zile ii dadeam 10 faceam pauza)
din cand in cand un ou fiert, o pulpa fiarta, branzica dulce.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 8:00 pm 
Neconectat

Branza este un aliment foarte bun pentru crestere,in special in dezvoltarea oaselor, ea poate fi data cainelui toata viata. Branza de vaci trebuie sa fie intotdeauna proaspata, iar telemeaua trebuie in prealabil desarata.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 10:30 pm 
Neconectat

Robert are dreptate si in niciun caz nu voi posta aici vreo schema legata de administrarea suplimentelor, pentru ca fiecare caine are propriile lui nevoi si nu pot face recomandari fara a vedea respectivul caine.
Insa, sunt FOARTE reticenta la administrarea calciului (in cazul de fata vorbim de produsul Pet-Phos) si pot spune cu certitudine ca suplimentul K9 Complete Motion este foarte slab, avand o concentratie foarte mica a substantelor active.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 11:54 pm 
Neconectat

altamiravet scrie:
Robert are dreptate si in niciun caz nu voi posta aici vreo schema legata de administrarea suplimentelor, pentru ca fiecare caine are propriile lui nevoi si nu pot face recomandari fara a vedea respectivul caine.
Insa, sunt FOARTE reticenta la administrarea calciului (in cazul de fata vorbim de produsul Pet-Phos) si pot spune cu certitudine ca suplimentul K9 Complete Motion este foarte slab, avand o concentratie foarte mica a substantelor active.

O alternativa pentru K9 Complete Motion?

Sus

MesajScris: Dum Ian 20, 2013 3:34 pm 
Neconectat

MasterAki scrie:
altamiravet scrie:

Bineinteles ca exista alternative, insa nu voi face nicio recomandare aici.

Orice supliment trebuie dat la recomandarea unui medic veterinar dupa ce acesta a vazut cainele.Numai dupa un consult prelabil, medicul veterinar va recomanda tipul de supliment precum si dozele care trebuie administrate.

Sus

MesajScris: Dum Ian 20, 2013 9:15 pm 
Neconectat

altamiravet scrie:
MasterAki scrie:
altamiravet scrie:

Bineinteles ca exista alternative, insa nu voi face nicio recomandare aici.

Orice supliment trebuie dat la recomandarea unui medic veterinar dupa ce acesta a vazut cainele.Numai dupa un consult prelabil, medicul veterinar va recomanda tipul de supliment precum si dozele care trebuie administrate.

Veterinarul meu a recomandat Dicalfon 2 cp./zi

Supliment nutritiv formulat cu calciu / fosfor organic și vitaminele A, D și E.

Este o vitamina esentiala si aportul de minerale, în primele luni de viață ale câinelui, mai ales în perioada de creștere și mai mare dentiției, fiind în același timp un supliment nutritiv esential pentru femelele de reproducere.

În formula lui Dicalfón încorporează înaltă valoare biologică proteine ​​care asigura o prestare de aminoacizi esențiali, atât de importante pentru dezvoltarea câine.

Administrare : 1 comp / zi la 10 kg..

Ingrediente : fosfat dicalcic, gluconat de calciu, lactoză soia micronizat, vitamine, aroma, excipienți.

Compozitie :

Proteine ​​12.15%
Grăsime 1,35%
Fiber 0.81%
Ash 58.21%
Calciu 19.25%
Fosfor 7,25%
Vitamina A UI 25000
Vitamina D3 4000 UI
Vitamina E 15 mg.
Excipient

Continut net : 100 comprimate

Care este parerea ta despre acest supliment?

Daca veterinarul tau e praf si alegi sa mergi la o farmacie veterinara si ceri o recomndare miramas sa-ti dea una ceva bun. In schimb ai sa te alegi ori cu cel mai scump produs ori cu ceva ce nu se vinde ... cam asa se intampla daca nu mergi deja pregatit.
Ce doresc eu este sa aflu cat mai multe informatii ca data viitoare cand merg la veterinar sa pot purta si un dialog, nu sa stau numai sa ascult.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]