ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Sâm Iun 23, 2018 6:12 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Genetica
MesajScris: Dum Iun 10, 2012 12:43 pm 
Neconectat

Ami scrie:
Atat in postul meu, cat si in studii sunt folosite denumiri generice ale culorilor. Ar fi apropape imposibil de parcurs toate denumirile posibile in standardele tuturor raselor.
De ex. b/b e “brown”/“maro”. Nu vor aparea cafeniu, ciocolatiu, castaniu, respectiv lila, in cazul “isabella”.

Daca vorbim strict de standard:
Shar Pei - “COLOUR : All solid colours acceptable except white. Tail and rear part of thighs frequently of a lighter colour. Darker shading down the back and on the ears permissible.”

Dupa cum se vede nici nu apar in standard: “maro”, “ciocolata”, “isabel”, “lila” etc.

Nepigmentat insemna absenta pigmentului - trufa roz. Exemplarele “brown” (ciocolata) (b/b) au trufa pigmentata, chiar daca e maro, numai ca toata eumelanina de pe corp are culoarea maro, in loc de negru.

Din pacate standardele nu au fost facute avandu-se in vedere genotipul, nici nu aveau cum.

Chiar daca in standardul FCI culorile la shar-pei nu sunt specificate explicit, toti crescatorii de shar-pei din lume, inclusiv cei din Romania, atuncii cand vorbesc de culorile acestei rase sau cand declara puii au adoptat urmatoarea lista de culori foarte explicita a CSPCA (Chinese Shar-pei Club Of America): http://www.cspca.com/colors.htm
Culorile corecte conforme cu standardul sunt cele din listele A si B.
Parcurgand aceasta lista se poate vedea ca diferenta intre culori la shar-pei o face pigmentul negru.La cei cu culori diluate nu exista pigment negru, asta insemnand ca nasul, pernitele, unghiile sunt colorate in acord cu culoarea robei.Nu ai sa vezi nas roz sau negru la un shar-pei de culoare ciocolata sau albastru.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Dum Iun 10, 2012 4:45 pm 
Neconectat

Aici discutam despre ce spune genetica si standardele oficiale.

De la Little incoace, chiar denumirea “locus B” provine de la “brown”. De ce crescatorii, in speta de Shar Pei, numesc exemplarele homozigote pentru brown/maro b/b, chocolate/ciocolata; iar exemplarele fawn, sable sunt numite brown/maro; nu as putea spune.

“Bocephus is an interesting color that looks brown from a distance but is quite different in color than chocolate. He has a TYRP1 genotype of B/bs. It is typical that all dogs with black nose leather and pads have at least one B allele.

Chinese Shar-Pei breeders have called dogs that look brown with black noses, like Bocephus, brown and dogs that have a brown coat and brown nose, chocolate. However from a genetic standpoint, only the chocolate dogs would be classified as "brown" in coat color because they have a b/b genotype and therefore never have a black nose.

Bochephus is ay/ay and E/E. He is best described as a heavily sabled fawn, when sabling is used to mean black hairs interspersed among the fawn ones.”

Sursa: http://homepage.usask.ca/~schmutz/Shar-Pei.html

altamiravet scrie:
In timp ce cainii shar-pei de culoare maro au trufa pigmentata(culoare neagra), cainii shar-pei de culoare ciocolata au trufa nepigmentata(de aceeasi culoare cu culoarea robei)

Dupa cum am scris in posturile anterioare, homozigotii pentru brown(maro) b/b si/sau dilute(dilutie) d/d nu au deloc negru pe corp: roba, piele, trufa, buze, marginea pleoapelor, unghii, ochi etc.; dar asta nu insemna ca nu au pigment la nivelul pielii, trufei etc. Diferenta e ca pigmentul in cazul lor e maro, gri/albastru, isabel; in loc de negru.
Lipsa pigmentului determina alb/roz.

Sus

MesajScris: Dum Iun 10, 2012 9:09 pm 
Neconectat

Ami scrie:
Aici discutam despre ce spune genetica si standardele oficiale.

Mea culpa ca intr-una dintre postarile anterioare am scris trufa nepigmentata in loc de trufa diluata(fara pigment negru).La shar-pei diferenta intre culori de baza si culori diluate, asa cum am mai spus, o face pigmentul negru.Culorile diluate la shar-pei sunt clasificate astfel dupa culoarea nasului, asta insemnand ca niciodata un shar-pei de culoare diluata nu va avea nas de culoare neagra.

Standardul CSPCA, recunoscut de AKC, este cat se poate de oficial si atata timp cat cei care cresc rasa shar-pei au preluat aceasta clasificare a culorilor, eu cred ca este demna de luat in seama.
Foarte ok ca se vorbeste despre genetica, dar exemplificarea culorilor in fotografii trebuie facuta corect pentru ca altfel ne trezim ca apar in pedigree alte culori decat cele pe care le au in mod real respectivii caini.
Mi s-a intamplat sa gasesc in pedigree de shar-pei culoarea maro si de fapt cainele sa fie roscat.
Niciodata insa nu o sa vezi intr-un pedigree de shar-pei trecuta culoarea maro la un shar-pei care are culoarea ciocolata.Poate doar in cazul cuiva care se afla la primul cuib si nu a citit nimic despre capitolul culori.

In cazul altor rase chiar nu ma pronunt pentru ca nu am cunostinte atat de aprofundate incat sa-mi exprim o opinie, dar in cazul rasei shar-pei ma intereseaza ca si fenotipic culorile sa fie denumite corect, tocmai pentru ca cei cu mai putina experienta sa stie ce culori au puii dintr-un cuib.Atunci cand declari culoarea puilor nu stai sa scrii in declaratia de monta-fatare denumirile locusurilor genelor, ci scrii culoarea din punct de vedere fenotipic si mi se pare important sa stii sa scrii culoarea corecta.

Sus

MesajScris: Dum Iun 10, 2012 11:17 pm 
Neconectat

Pe scurt: b/b e brown(maro).
Intr-un articol despre culori si genele din spatele lor intereseaza culoarea reala a exemplarului, nu felul in care e denumita in pedigree-urile vreunei rase (mai multe variante de denumiri: http://homepage.usask.ca/~schmutz/dogbrown.html).

Cred ca ar fi mai corect si mai util sa fie trecuti in acte diversii loci.
Dar mai e mult pana acolo.

La rasa Akita, in majoritatea standardelor (FCI, KC, JACA) este o greseala chiar la culori, dar crescatorii informati nu o promoveaza pentru ca asa e scrisa in standard.

Sus

MesajScris: Lun Iun 11, 2012 8:10 am 
Neconectat

Pentru ca fenotipul si genotipul nu pot fi separate, mai ramane un singur lucru pe care ar fi pacat sa-l omiti, genotipul pentru respectivele culori si acolo in mod sigur nu va mai exista nicio urma de nelamurire.

Culorile de pe lista, mai trebuie sa completezi numai genotipul:
Basic Colors:
Cream
Fawn
Red
Brown
Sable
Silver
Black
Dilute Colors:
Cream (Dilute)
Apricot (Dilute)
Five-Point-Red (Dilute)
Chocolate (Dilute)
Sable (Dilute)
Silver (Dilute)
Not A Solid Colored Coat:
Albino
Brindle
Parti-Color
Spotted
Tan-Pointed Pattern

Sus

MesajScris: Lun Iun 11, 2012 10:02 am 
Neconectat

La pisicile inregistrate FIFe exista un cod EMS. Prin el sunt identificate separat toate rasele, culorile robei, ochilor, lungimea cozii. Se trece in pedigree si nu mai este loc de interpretare sau indoiala. Cred ca un astfel de cod ar fi binevenit si la caini.

Sus

MesajScris: Dum Iul 08, 2012 7:44 pm 
Neconectat

CULORILE RASEI SHAR PEI

Atat standardul FCI cat si cel AKC accepta toate culorile solide, in afara de alb, standardul AKC specificand si culoarea “sable”.
In functie de nomenclator, se numesc si culori primare, firele de par fiind pigmentate identic pe toata suprafata corpului; pot fi unicolore - firul de par este uniform colorat sau bicolore - pe acelasi fir de par sunt doua culori (“sable”).

Termenul “diluat” are un inteles aparte raportat la culorile rasei Shar Pei, in functie de prezenta pigmentului negru la nivelul pielii, trufei, limbii, cavitatii bucale, buzelor, pernitelor labelor - “culori de baza” sau absenta pigmentului negru - “culori diluate”.

Standard FCI
“Colour: All solid colours acceptable except white. Tail and rear part of thighs frequently of a lighter colour. Darker shading down the back and on the ears permissible.”

Standard AKC
“Color: Only solid colors and sable are acceptable and are to be judged on an equal basis. A solid color dog may have shading, primarily darker, down the back and on the ears. The shading must be variations of the same body color and may include darker hairs throughout the coat. The following colors are disqualifications: Albino; Not a solid color, i.e.: Brindle; Parti-colored; Spotted; Patterned in any combination of colors.”

Defecte eliminatoare:

Standard FCI
“Not a solid colour (albino, brindle, patches, spots, black and tan, saddled pattern).”

Standard AKC
“Albino; not a solid color, i.e.: Brindle; Parti-colored; Spotted; Patterned in any combination of colors”

Intrucat nu am gasit niciun articol complet despre culorile rasei Shar Pei in limba romana, voi folosi denumirile culorilor din limba engleza pentru a evita confuziile.
Pentru fiecare culoare precizez doar acei loci, alelele respective, care intereseaza pentru acea culoare, in cazul celorlalti putand fi prezente oricare dintre alelele posibile la rasa.

Conform AKC:

Colors:
Apricot Dilute
Black
Black Sable
Blue
Blue Dilute
Brown
Chocolate Dilute
Cream
Cream Dilute
Cream Sable
Fawn
Fawn Sable
Five Point Red Dilute
Isabella Dilute
Lilac Dilute
Red
Red Fawn
Red Sable
Blue Sable
Brown Sable
White

Markings:
Brindle
Mask
Pointed
Sable
Saddle Pattern
Spotted On White
White Markings

Alele prezente la rasa Shar Pei

Locus A: ay, aw, at
Locus K: KB, kbr, ky
Locus E: EM, E, e
Locus B: B, b
Locus D: D, d
Locus I: I, i
Locus C: C
Locus G: g
Locus M: m
Locus H: h? (M absent)
Locus S: S, s
Locus T: T, t
Locus R: r

Basic Colors (culori de baza):

Black (negru)
KB/- E/- B/- D/- S/-
- negrul la rasa Shar Pei este dominant; alela a nu este prezenta la rasa, totusi un exemplar negru homozigot pentru negru recesiv a/a s-ar incadra in standard

Black
Imagine

Brown (maro)
ay/- ky/ky E/- B/- D/- S/-
- culoarea numita “brown” la rasa Shar Pei este de fapt culoarea sabled fawn, firele de par rosii si negre intercalate dand impresia culorii maro

Brown
Imagine

Red (rosu), Red Fawn (galben roscat) si Fawn (galben)
ay/- ky/ky E/- B/- D/- S/- sau
e/e B/- D/- S/-
- diferentele de nuanta sunt probabil determinate de alele de pe locus I, gena inca nu a fost identificata: I/I - culoare inchisa, I/i - culoare intermediara, i/i - culoare deschisa
- in timp ce la alte rase exemplarele homozigote pentru rosu recesiv e/e sunt crem sau albe, la Shar Pei, homozigotii pentru rosu recesiv pot avea nuante de galben/roscat sau crem; aceste exemplare nu au niciun fir de par negru, maro sau gri in cazul dilutiei pe corp
- genotipul e/e poate determina o culoare deschisa a trufei, afecteaza doar culoarea trufei; pielea din jurul trufei, buzele, marginea pleoapelor, pernitelor labelor etc. isi pastreaza culoarea

Red
Imagine

Red Fawn
Imagine

Fawn
Imagine

Cream (crem)
e/e B/- D/- S/-
- la rasa Shar Pei, toate exemplarele crem sunt homozigote pentru rosu recesiv

Cream
Imagine

Dilute Colors (culori diluate):

Chocolate Dilute (ciocolatiu - diluat)
KB/- E/- b/b D/- S/-
- culoarea numita “chocolate” la rasa Shar Pei este de fapt culoarea brown

Chocolate Dilute
Imagine

Blue si Blue Dilute (albastru - diluat)
KB/- E/- B/- d/d S/-
- albastru este intotdeauna o culoare diluata

Blue Dilute
Imagine

Lilac Dilute (lila - diluat)
KB/- E/- b/b d/d S/-
- culoarea numita “lilac” la rasa Shar Pei este de fapt culoarea isabel, respectiv pigment maro diluat la nivelul pielii, trufei, buzelor, marginii pleoapelor, pernitelor labelor etc. si firelor de par

Lilac Dilute
Imagine

Isabella Dilute (isabel - diluat)
ay/- ky/ky E/- B/- d/d S/- sau
e/e B/- d/d S/-
- culoarea numita “isabella” la rasa Shar Pei se refera la pigment negru diluat la nivelul pielii, trufei, buzelor, marginii pleoapelor, pernitelor labelor etc. si pigment rosu/galben diluat la nivelul firelor de par

Isabella Dilute
Imagine

Five Point Red Dilute (5 puncte rosu - diluat)
ay/- ky/ky E/- b/b D/- S/-

Five Point Red Dilute
Imagine

Apricot Dilute (caisa - diluat)
ay/- ky/ky E/- b/b S/- sau
e/e b/b S/-

Apricot Dilute
Imagine

Cream Dilute (crem - diluat)
e/e b/b S/-

Cream Dilute
Imagine

White (alb)
- culoarea alba nu este acceptata de niciunul dintre standarde
- albinismul este considerat defect eliminator; nu a fost identificata nicio gena pentru albinism la caine

Markings (marcaje):

Sable (nisip)
aw/- ky/ky E/- S/-
Black Sable, Red Sable, Fawn Sable, Cream Sable, Brown Sable, Blue Sable
- culorile numite “sable” la rasa Shar Pei sunt de fapt aguti

Sable
Imagine

Mask (masca)
ky/ky EM/- S/-
- masca neagra, maro sau gri in cazul dilutiei
- masca nu este vizibila la un exemplar complet negru

Black Mask
Imagine

Brown Mask
Imagine

Gray Mask
Imagine

Brindle (tigrat)
kbr/- E/- S/-
- dungile nu sunt vizibile la un exemplar complet negru sau homozigot pentru rosu recesiv

Brindle
Imagine

Pointed si Saddle Pattern (pete de foc si sa)
at/at ky/ky E/- S/-
- marcajele nu sunt vizibile la un exemplar complet negru sau homozigot pentru rosu recesiv
Tricolor
at/at ky/ky E/- s/s
- “Tan points” sau “saddle” cu marcaje albe ("flowered")

Tan Points
Imagine

Saddle
Imagine

Tricolor
Imagine

Imagine

White Markings si Spotted On White (marcaje albe si pete pe fond alb)
- la rasa Shar Pei marcajele albe se prezinta astfel: homozigotul dominant S/S si heterozigotul S/s - culoare solida pe toata suprafata corpului, fara marcaje albe sau cu pete albe de mici dimensiuni pe piept si/sau la extremitatile membrelor; homozigotul recesiv s/s - “piebald spotting”, marcaje albe extinse, raspandite pe corp, numit “flowered
Flowered - ticked
s/s T/-
- pete mici de culoare pe fond alb
- alela T poate fi prezenta la exemplarele de culoare solida, dar petele nu sunt vizibile
Flowered - not ticked
s/s t/t
- fara pete mici de culoare pe fond alb

Solid color
Imagine

Flowered - ticked
Imagine

Flowered - not ticked
Imagine

Mai multe imagini:
http://www.sharpei.org.za/photo_intro_color.htm

Comunitatea iubitorilor de Shar Pei din Romania, unde pot fi admirati cutati autohtoni:
http://forumsharpei.freeforums.org/

Sus

MesajScris: Dum Iul 08, 2012 8:30 pm 
Neconectat

Bravo Ami! Te-a preocupat rau de tot subiectul cu culorile de la shar-pei.Oricand vei vedea un shar-pei vei stii cu siguranta sa-i faci fisa in ceea ce priveste culoarea, ca fenotip si genotip cu precizarea clara a genelor alele care o determina, etc.
Pentru a-mi completa si eu cunostintele, te-as ruga sa fi amabila sa-mi explici si mie ce inseamna Blue si Blue Dilute si sa-mi exemplifici cu imagini diferenta.
Multumesc!

Sus

MesajScris: Dum Iul 08, 2012 9:32 pm 
Neconectat

Cu multa placere, din fericire principiile sunt aceleasi indiferent de rasa :)
E un nonsens. Blue e prin definitie dilute, negru + d/d, daca ar fi si b/b ar deveni lila; ce ar putea arata ca un albastru nediluat (par gri/albastru si trufa, piele etc. negre) e progressive graying, nu apare la Shar Pei.
Pe site apare un exemplar ca “Blue NON-Dilute Horse Coat dog”, pe care l-am vazut si in alte poze si nu are deloc negru pe corp, deci nu vad de ce e trecut ca non-dilute.

Sus

MesajScris: Lun Ian 14, 2013 3:43 pm 
Neconectat

Recent am mai avut o discutie ref la culori. Pentru cei interesati, un studiu axat pe rasa Akita:

https://www.jstage.jst.go.jp/article/jv ... -0439/_pdf

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]