ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Sâm Iun 23, 2018 6:14 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Deparazitarea
MesajScris: Lun Mai 06, 2013 11:53 pm 
Neconectat

eu folosesc Fypryst si ma gandesc sa-i iau si zgarda ... credeti ca este necesar totusi daca nu am probleme?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mar Mai 07, 2013 10:38 pm 
Neconectat

Din pacate Sasha va trebui sa inceapa tratamentul pentru dirofilarioza, cu toate ca la fiecare 3 saptamani, maxim 3 sapt si jumatate am folosit Advantix.

In eventualitatea in care aveti pareri despre cel mai bun tratament pentru dirofilarioza, va rog sa va postati opiniile.

Veterinarul nostru este foarte ok si nu am ce sa ii reprosez recomandandu-mi sa caut Immiticide, care la noi in tara nu se gaseste in comert, insa stiti cum se zice ca acolo ''unde's multi puterea creste'' asa ca orice idee este binevenita. De la veterinar am inteles ca initial va fi un tratament pe baza de Doxiciclina, urmat de Immiticide, iar la final Ivermectina, pentru larvele L3 si L4 (cele mai micute ce urmeaza sa devina adulti).

Sasha nu a avut niciun simptom provocat de dirofilarioza, testul la microscop fiind facut pentru a vedea daca a facut din nou babesioza sau nu de la o capusa gasita. Mai mult decat atat am avut ocazia sa vad personal la microscop lamela cu pricina, viermisorul fiind foarte agitat.

Eu m-am cam lamurit si de Advantix, avea o capusa agatata de ea la o saptamana dupa ce am dat-o cu pipeta, la fel de lamurit cum sunt si de Frontline care a fost atat de eficace incat Sasha a avut babesioza in octombrie anul trecut. Din fericire a trecut peste babesioza fara urmari la nivelul ficatului sau a altor organe, rezultatele analizelor ulterioare aratand parametrii normali.

In concluzie, Advantix si Frontline pot sa spun ca sunt la fel de bune ca si apa de ploaie pentru Sasha.

Sus

MesajScris: Mie Mai 08, 2013 8:19 pm 
Neconectat

Imi are rau sa vad ca intampini atatea probleme cu Sasha..
Eu am mai spus in uram cu 2 luni ca advantix nu este bun, kenzo a facut babesioza la 3 luni dupa 1 saptamana de la aplicarea pipetei...
de atuinci ii dau cu fiprex, fiprodag si zgarda scalibor. Pipeta o aplic la 3 saptamani si zgarda dupa 4 luni .
in ceea ce priveste dirofilarioza sper sa fie cineva pe forum cara sa stie mai multe. Abea cand ne lovim de probleme incepem sa ne documentam..din pacate :( .
Multa sanatate lui Sasha si sa treceti cu bine si pt asta.

Sus

MesajScris: Mie Mai 08, 2013 10:54 pm 
Neconectat

sender78 scrie:
Din pacate Sasha va trebui sa inceapa tratamentul pentru dirofilarioza, cu toate ca la fiecare 3 saptamani, maxim 3 sapt si jumatate am folosit Advantix.

In eventualitatea in care aveti pareri despre cel mai bun tratament pentru dirofilarioza, va rog sa va postati opiniile.

Veterinarul nostru este foarte ok si nu am ce sa ii reprosez recomandandu-mi sa caut Immiticide, care la noi in tara nu se gaseste in comert, insa stiti cum se zice ca acolo ''unde's multi puterea creste'' asa ca orice idee este binevenita. De la veterinar am inteles ca initial va fi un tratament pe baza de Doxiciclina, urmat de Immiticide, iar la final Ivermectina, pentru larvele L3 si L4 (cele mai micute ce urmeaza sa devina adulti).

Sasha nu a avut niciun simptom provocat de dirofilarioza, testul la microscop fiind facut pentru a vedea daca a facut din nou babesioza sau nu de la o capusa gasita. Mai mult decat atat am avut ocazia sa vad personal la microscop lamela cu pricina, viermisorul fiind foarte agitat.

Eu m-am cam lamurit si de Advantix, avea o capusa agatata de ea la o saptamana dupa ce am dat-o cu pipeta, la fel de lamurit cum sunt si de Frontline care a fost atat de eficace incat Sasha a avut babesioza in octombrie anul trecut. Din fericire a trecut peste babesioza fara urmari la nivelul ficatului sau a altor organe, rezultatele analizelor ulterioare aratand parametrii normali.

In concluzie, Advantix si Frontline pot sa spun ca sunt la fel de bune ca si apa de ploaie pentru Sasha.

Imi pare rau sa aud de necazul prin care treceti.
Tratamentul recomandat de medicul dvs este bun si are dreptate ca medicamentul Immiticide nu se gaseste in Romania :( Stiu ca exista mai multe filiere prin care medicamentul ajunge in Romania.Daca vreti ma interesez.Pretul medicamentului este insa din pacate mare :(
As mai recomanda efectuarea unei radiografii pentru a vedea daca viermii respectivii au ajuns si in inima (acolo este locul final unde ajung si unde in stadii avansate formeaza un ghem care efectiv blocheaza inima; de asemenea intra si in circulatia dintre inima si pulmoni si practic cainele ajunge in insuficienta respiratorie sau face stop cardiac).
Ati avut noroc sa se gaseasca viermele la microscop.De fapt ceea ce ati vazut la microscop este o microfilarie.Microfilariile pot fi detectate in circulatia periferica in general seara.
Voi incerca sa scriu un material despre Dirofilarioza la topicul deschis de Kenzo, dar nu mai sunt in stare sa ma concentrez la ora asta.
Multa sanatate!

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 1:07 pm 
Neconectat

:( imi pare tare rau pentru Sasha.. va tin pumnii sa gasiti ce trebuie si sa se faca bine repede..

Sus

MesajScris: Dum Mai 12, 2013 6:31 pm 
Neconectat

Multumim pentru mesaje si pot sa va dau si o veste buna mai precis am gasit toate medicamentele necesare, iar in cursul saptamanii viitoare le vom si primi, astfel incat suntem optimisti ca totul va fi ok si vom scapa de viermisori.

Sus

MesajScris: Dum Mai 12, 2013 7:38 pm 
Neconectat

Bv ma bucur ca ati reusit sa obtineti tratamentul...va asteptam cu vesti bune in continuare.

Sus

MesajScris: Mie Mai 15, 2013 7:00 am 
Neconectat

Super! Intr-adevar, buna vestea!

Sus

MesajScris: Vin Mai 17, 2013 4:26 pm 
Neconectat

Doamne ajuta sa treceti peste aceasta cumpana!

Sus

MesajScris: Sâm Mai 25, 2013 5:15 pm 
Neconectat

Stie cineva produsul: http://www.activyl.ro ?
Inteleg ca e nou, nu stiu insa daca se comercializeaza deja la noi, cat e de recomandat, raportul pret/calitate etc. Mie mi se pare ca fac mai mult reclama in ceea ce priveste combaterea puricilor, pentru capuse ( ca doar asta e problema noastra) nu inteleg daca e mai eficient decat altele, mai putin toxic sau alte avantaje.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]