ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Oct 16, 2019 6:42 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Deparazitarea
MesajScris: Mie Apr 04, 2012 6:25 pm 
Neconectat

Sper ca este de folos o discutie pe aceasta tema, atat deparazitari interne cat si externe. As fi vrut sa scriu la titlu "deparazitarea- o continua provocare" fiindca pentru mine asa este.
Am luat pt Suki o pipeta de Frontline. Ani de zile ma mers pe Advantix, recent am revenit la fipronil ( desi nu am avut probleme cu Advantix, ba chiar mi s-a parut ok). La cabinetul vet nu aveau Advantix pt greutatea ei, asa ca am luat Frontline si am styudiat niste pliante. Am vazut un produs nou ( cel putin pentru mine), Crescent parca, are amitraz si fipronil si se "lauda" a fi cel mai tare, conform studiilor. A incercat cineva? Pe mine vet-ul m-a speriat , a spus ca exista o capusa ce prefera zone uscate si nisipoase, se gaseste in Dobrogea dar recent a migrat si spre zona noastra, de cand cu caldurile extreme. Asadar, sa nu ma bazez pe faptul ca evitam zone umbroase, cu iarba deasa si umezeala, capusa sta si in nisip, la soare.
La acest capitol, pentru cei ce au curte, ce produse folositi pentru deparazitarea curtii?
Pe voi va protejati in vreun fel? E jale cu bolile transmise la om, sunt mii de cazuri, de acea deparazitarea curtii mi se pare obligatorie, mai ales pentru cei ce au copii ce se tolanesc in iarba toata ziua. Imi vine sa imi pun si eu o pipeta, dar nu stiu pt copii ce ar fi indicat. Am vazut parca in magazine spray-uri gen Autan pt tantari, erau pt capuse totusi, cred ca n-am visat. Nu e chiar ontopic dar zic eu ca merita discutat.

Ma intereseaza si antiparazitarele interne, daca au aparut noutati, ce e mai eficient, intervale de administrare( noi facem la 6 luni). In zona unde m-am mutat e plin de maidanezi, presupun ca parazitii ( interni si extenri) sunt la ei acasa.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Deparazitarea
MesajScris: Joi Apr 05, 2012 8:24 am 
Neconectat
Moderator

Daca e curtea mica poti sa deparazitati curtea si cand iesiti la plimbare dati doar cu un puf de frontline sau pusa zgarda. Noi foloseam romparasect pentru curte, o fiola la 5 litri de apa si ajunge cam pentru 400 de m patrati. Acum recent a luat altceva nelu, dar nu stiu cum ii zice.
Ca pipeta folosesc fiprex si e ok.

Sus

MesajScris: Joi Apr 05, 2012 10:59 pm 
Neconectat

Pentru deparazitarea externa, Certifect e mai recent, de la Merial (producatorul Frontline), din prospect: Fipronil, (S)-Methoprene, Amitraz. Nu am folosit.
http://www.certifect.com/Pages/default.aspx
Deparazitarea interna noi tot la 6 luni o facem.

Sus

MesajScris: Vin Apr 06, 2012 10:02 am 
Neconectat

Certifect am vazut si eu, nu stiu de ce am scris crescent, cred ca e alt produs. Vazusem pliantul si am citit niste studii in graba, pare cel mai eficient.
Deprazitarea interna cu ce? Noi am folosit Cestal, Drontal sau Pratel. Am citit pe un blog (cred) un articol referitor la cainii ce traiesc cu copii si bebei in casa, acolo scria ca trebuie obligatoriu o deparazitare cu rapel pe an, iar numele produselor " cele mai cele" nu imi sunau cunoscute.

Sus

MesajScris: Vin Apr 06, 2012 6:46 pm 
Neconectat

De obicei am folosit Cestal Plus, iar asta iarna Canidon, au compozitie asemanatoare.
Stiu posesori de patrupede care fac deparazitarea interna la fiecare 3 luni, lunar pana la minim 6 luni si deparazitarea externa la 3 saptamani cu pipeta si la fiecare iesire cu pudra/spray pe langa pipeta. Personal mi se pare prea mult.
Nu iau de bun pana nu verific temeinic ce scrie pe bloguri/site-uri/forumuri despre copii, majoritatea reactiilor de acolo sunt de-a dreptul paranoice. De ce nu scrie si despre studiile care au asociat cresterea incidentei afectiunilor sistemului imunitar cu lipsa parazitilor interni sau despre tratamentul alergiilor si bolilor autoimune prin infestarea cu paraziti intestinali?

Sus

MesajScris: Sâm Apr 07, 2012 11:03 am 
Neconectat

Asa e, de fapt alergiile si bolile autoimune sunt problemele lumii civilizate, tocmai datorita igienei uneori exagerate.

Sus

MesajScris: Mar Apr 10, 2012 12:25 am 
Neconectat

deea112 scrie:
Sper ca este de folos o discutie pe aceasta tema, atat deparazitari interne cat si externe. As fi vrut sa scriu la titlu "deparazitarea- o continua provocare" fiindca pentru mine asa este.
Am luat pt Suki o pipeta de Frontline. Ani de zile ma mers pe Advantix, recent am revenit la fipronil ( desi nu am avut probleme cu Advantix, ba chiar mi s-a parut ok). La cabinetul vet nu aveau Advantix pt greutatea ei, asa ca am luat Frontline si am styudiat niste pliante. Am vazut un produs nou ( cel putin pentru mine), Crescent parca, are amitraz si fipronil si se "lauda" a fi cel mai tare, conform studiilor. A incercat cineva? Pe mine vet-ul m-a speriat , a spus ca exista o capusa ce prefera zone uscate si nisipoase, se gaseste in Dobrogea dar recent a migrat si spre zona noastra, de cand cu caldurile extreme. Asadar, sa nu ma bazez pe faptul ca evitam zone umbroase, cu iarba deasa si umezeala, capusa sta si in nisip, la soare.
La acest capitol, pentru cei ce au curte, ce produse folositi pentru deparazitarea curtii?
Pe voi va protejati in vreun fel? E jale cu bolile transmise la om, sunt mii de cazuri, de acea deparazitarea curtii mi se pare obligatorie, mai ales pentru cei ce au copii ce se tolanesc in iarba toata ziua. Imi vine sa imi pun si eu o pipeta, dar nu stiu pt copii ce ar fi indicat. Am vazut parca in magazine spray-uri gen Autan pt tantari, erau pt capuse totusi, cred ca n-am visat. Nu e chiar ontopic dar zic eu ca merita discutat.

Ma intereseaza si antiparazitarele interne, daca au aparut noutati, ce e mai eficient, intervale de administrare( noi facem la 6 luni). In zona unde m-am mutat e plin de maidanezi, presupun ca parazitii ( interni si extenri) sunt la ei acasa.

Nu am timp sa scriu mai mult acum, dar sfatul meu este sa nu folosesti CERTIFECT(acesta e numele produsului nou aparut)!!!!!Un mare NU!!!

Sus

MesajScris: Mar Apr 10, 2012 7:24 pm 
Neconectat

Din cauza amitrazului cumva? Deocamdata ramanem la fipronil si vedem cum se prezinta zona.

Sus

MesajScris: Mar Apr 10, 2012 9:34 pm 
Neconectat

Astea sunt specificatiile:
[url]http://www.merial.com/PressRoom/PressRelease/Pages/10-08-2011-Merial-Introduces-CERTIFECT™-A-New-Standard-in-the-Fight-Against-Ticks-That-May-Carry-Disease.aspx[/url]
Nu stiu cat e de recomandat.

Sus

MesajScris: Mie Apr 11, 2012 11:29 am 
Neconectat

deea112 scrie:
Din cauza amitrazului cumva? Deocamdata ramanem la fipronil si vedem cum se prezinta zona.

Am participat la lansarea produsului insa prezentarea lui ca pe un produs miraculos cum altul nu mai exista, m-a pus pe ganduri.Este imposibil ca un produs sa aiba numai calitati si niciun punct slab si asta m-a pus pe ganduri.Apoi suspiciunea mi-a fost intarita si de parerile celor din sala care au apucat sa-l foloseasca si care au inceput sa puna intrebari organizatorilor.Bineinteles ca raspunsurile au fost evitate sau au fost date raspunsuri evazive.Ulterior, am cautat informatii despre produs, am citit marturiile celor care l-au folosit, atat proprietari, cat si medici veterinari si am luat decizia de a nu-l folosi nici la cainii mei, dar nici la ai altora.
Prezenta Amitrazului in produs nu este ok si aceasta este substanta care a dat nenumarate reactii adverse atunci cand a fost folosit produsul.
Tot din cauza Amitrazului produsul nu trebuie folosit la cainii diagnosticati cu diabet si probleme de inima.
Este indicat a se folosi cu precautie la cainii aflati sub tratament, la cei obezi sau batrani.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]