ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Ian 17, 2019 7:44 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Mar 04, 2015 6:33 pm 
Neconectat

Buna,

De duminica am un pui de akita in varsta de doua luni. Catelul e super sanatos si voios si deja extrem de loial. Vine dupa mine in fiecare camera si se culca la picioarele mele.

Din pacate - am descoperit ca sunt alergic la el. A inceput usor sa ma manance nasul, apoi am simtit ca mi se irita cerul gurii si gatul. Apoi azi dimineata a inceput sa imi curga nasul urat de tot si am expectorat in prima parte a zilei in continuu. Deci e grav.

Am citit ca ar fi ceva terapie eficienta pentru a deveni imun la particulele respective din piele si saliva care cauzeaza alergia. Dar pana ma vindec de asta - cred ca mai dureaza.

Sunt ingrijorat ca nu o sa ma pot ocupa de el cum mi-am dorit. Mi-i frica sa-l las singur afara pe vremea asta ca mi se pare prea mic si poate se imbolnaveste. Si chiar daca il invat sa stea afara - cand o sa ajung sa pot petrece timp cu el? Is foarte ingrijorat si pentru mine si pentru el...sincer.

Aseara am discutat cu vanzatorul despre posibilitatea de a-l da inapoi, mi-a zis ca e o problema faptul ca deja s-a facut cerere de pedigree pe numele meu. Apoi m-am razgandit eu si am zis ca mi-ar parea rau toata viata daca l-as da...intre timp m-am trezit azi dimineata ca bolnav de tbc...

A mai fost cineva in situatia asta?
Nu stiu ce naiba sa fac...ajutati-ma cu un sfat...

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Mar 05, 2015 5:25 am 
Neconectat
Site Admin

Salut

Problema cu pedigree-ul e una falsa. Si ce daca s-a facut pe numele tau? Proprietarul poate fi schimbat. Stiu ca e greu sa te desparti, spun doar ca asta nu e un impediment.
Dupa 3 zile nu e inca loial :D Vine si doarme la picioarele tale pt ca ii lipseste mama, fratii, cuibul.
Daca e asa cum spui, problema ta s-ar putea agrava, si n-ar fi bine nici pt tine, nici pt catel. Pentru catel ca s-ar atasa de tine. E o situatie delicata, intr-adevar. Dar daca decizi ca nu poti tine cainele, sfatul meu e sa ii cauti alt stapan cat mai repede, pt a nu deveni "dependenti" unul de celalalt. Daca o faci mai tarziu veti avea amandoi de suferit.
De unde ai luat cainele?

Sus

MesajScris: Joi Mar 05, 2015 8:25 am 
Neconectat

L-am luat de la un domn din Satu Mare.
Acesta e cuibul: http://www.akitapedigree.com/testmating ... sire=68266

Eu nu am curte, avem un depozit la vreo 500 de m de apartament. Mi-i mila sa-l abandonez undeva intr-o cusca. I-am propus aseara sa i-l duc inapoi, sa-i las 100 de euro "petru deranj" si sa ii platesc mancarea si cheltuieli medicale in fiecare luna pana cand ii gaseste alt stapan. Macar sa fie cu mama-sa si cu cuibul. A zis ca se gandeste...

O sa incerc si eu sa ii caut un stapan. Daca se agraveaza situatia mea pana atunci, ar fi o problema sa-l las afara? Ma gandesc ca daca ii fac o cusca izolata cu polistiren - ii fac vreo 15 grade.

Sus

MesajScris: Joi Mar 05, 2015 7:34 pm 
Neconectat

Update: M-au contactat proprietarii din Satu Mare si s-au aratat dispusi sa ma ajute sa ii gasim impreuna un stapan. Ma ajuta mult si faptul ca sunt de acord sa tina catelul la ei pana la momentul respectiv.

Sus

MesajScris: Joi Mar 05, 2015 8:23 pm 
Neconectat

Bine ca ai reusit , nu mi se parea normal din partea propietarilor sa nu te ajute .

Sus

MesajScris: Sâm Mar 07, 2015 2:45 pm 
Neconectat

Ma bag si eu in discutie...daca ai luat puiul si il vrei mult, te-ai gandit sa iei antihistaminice, gen Xyzal sau Claritine sau Aerius? Eu am avut timp de 6 ani un motan la care eram alergica, reactionam exact ca tine.. si am luat medicamente si imi mai trageam un pic nasul, dar nu voiam sa ma despart de el. A trebuit totusi sa il las la parintii mei in momentul in care sub nici o forma nu voiau proprietarii unde stateam in chirie la vremea respectiva, sa ma accepte cu el, dar sanatatea nu a fost niciodata un impediment. Poate te ajuta "sfatul", dar daca tu crezi ca puiului ii va fi mai bine cu alti stapani, atunci stii ce trebuie facut. Numai asigura-te ca ajunge pe maini bune si responsabile.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 07, 2015 3:05 pm 
Neconectat

Salut. Am discutat cu un alergolog si mi a recomandat Xyzal. Dar mi a zis sa nu iau mai mult de o luna. Plus ca mi a zis sa il iau doar seara pt ca da somnolenta si poate afecta capacitatea de gandire. Deci, sincer, nu mi s a parut o solutie.

In schimb, am citit putin despre terapia bowen care se lauda ca are 97% rata de succes in tratarea definitiva a simptomelor. Acuma caut pe cineva cu remandari bune ca sa incep sa ma tratez. Ma bucur ca exista speranta sa am catel. Ca de 2 ani astepam sa imi gases un prieten patruped. Si cand mi am dat seama ce se inatampla...am fost chiar dezamagit.

Puiutul l am dus ieri inapoi in cuib. Sper sa ii gasim pana la urma un stapan potrivit.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]