ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Mar 20, 2019 9:44 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Este el prea sperios sau ...?
MesajScris: Sâm Iul 26, 2014 1:21 pm 
Neconectat

Salut!

Am niste intrebari in legatura cu alintatul meu. Momentan are 8 luni. De vre-o doua saptamani ne-am mutat intr-un alt cartier. Spre deosebire de vechea locatie unde avea spatiu sa zburde liber si sa se joace cu alti catei cu stapan, aici este plimbat in lesa si latrat de catre cateii de la blocuri.

Cateodata vin cate 3-4 care par gata sa atace...eu unul mai stau cu frica...el se zburleste tot pe spate...dar nu latra, nu da sa maraie, sa arate coltii sau alte lucruri de genul. Pare mai mult ca ar vrea sa faca pace...ba chiar pare sperios.

Dupa cum am spus...el e obisnuit sa socializeze cu alti catei si nu pare sa vrea sa se impuna (dupa cum spune in descrierea rasei). Cand era mic (3luni) nu era asa. A vrut sa se impuna in fata unui Amstaff de 1an si ceva. Nu a reusit si dupa aceea tremura si era speriat...

Nu stiu ce sa fac. Nu as vrea sa fie atacat si sa nu riposteze. NU zic sa fie el cel care latra alti caini dar macar sa nu para ca este speriat. Ce as putea sa fac??

Ba mai mult...e foarte sperios. Ii este frica de scutere(de zgomot) de oameni care bat covoare. Cred ca in special e speriat de zgomotele puternice. Noi nu l-am spus la asemenea conditii.
In trecut ii era frica de masini, dar incet, incet, impreuna cu dresorul, am rezolvat.
Aveti vre-o sugestie? solutie?

Va multumesc!

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Este el prea sperios sau ...?
MesajScris: Sâm Iul 26, 2014 6:14 pm 
Neconectat

LE: Am mai fost la o plimbare...aceeasi poveste...sperios nevoie mare! Mai nou baga si coada intre picioare cand este latrat :(

Sus

MesajScris: Joi Aug 14, 2014 12:40 pm 
Neconectat

e posibil ca teama de zgomote puternice sa vina din vreo experienta care l-a traumatizat - cum ar fi de exemplu artificiile de revelion...
Nu stiu ce sa spun cu ceilalti caini. Pentru el faptul ca merge in lesa e din start un motiv de a se simti in inferioritate.
El acum probabil si simte ca tie iti e teama si preia starea...
La ei cam de la 8 luni incolo incepe sa se manifeste mai puternic dorinta de.. "afirmare". Nu stiu ce sfat sa iti dau. Parerea mea e ca ar fi bine sa continui sa il socializezi, sa gasesti un tarc pentru catei unde sa intalneasca alti caini, cu care sa se joace. Cu cainii de cartier din pacate nu prea ai ce face.. si eu evit sa o iau pe Arisa cu mine cand stiu ca merg in locuri unde sunt atfel de haite. Ne-am intersectat cu una cand ea era inca pui, si a ramas marcata de intamplare...

Sus

MesajScris: Joi Aug 21, 2014 9:36 am 
Neconectat

Salut si multumesc de raspuns.

La zgomote puternice nu a fost expus poate doar pana sa intre in familia noastra. Eu il am de la 10 saptamani.

La inceput si mie imi era teama, teama sa nu pateasca el ceva si este probabil sa ii fi transmis starea. Insa, in ultima luna lucrurile s-au schimbat in bine si pt mine si pt el. Mie nu-mi mai este frica ca va pati ceva si sunt mult mai sigur pe mine. Iar el incearca sa socializeze cu toti cateii, numai ca daca atmosfera sa incinge nu ezita sa se apere si sa ma apere :x

Se pare ca ai dreptate cu pragul de 8 luni. S-a schimbat si e dornic de afirmare dupa luna ce-a trecut.

Multumesc

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]