ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Ian 22, 2019 7:11 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 10, 2014 3:53 pm 
Neconectat

Ce intra inauntru aia si iese. Gandeste-te ca stomacelu il are cat o manuta,tb sa faca loc. Si cu sughitatu e normal,stai linistit. Si cu mancatu de "snickers" e comun la cateii mici. Il certi cand il prinzi in fapt si cu timpu se dezvata

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Lun Mar 10, 2014 6:05 pm 
Neconectat

Ce parere aveti despre amestecarea boabelor uscate cu orez fiert(+ 1 morcov si ceva carnita de pui)?
Akitoaica mea nu mai mananca de cateva zile boabele simple.. decat foarte putin la fiecare masa, cat sa nu faca foamea drastic. Am lasat-o 3 zile cu "regimul" asta, dar nu a dat roade, si mi s-a facut mila; i-am pregatit orezul si l-am amestecat bine de tot cu boabele..rezultatul: a lins castronul pe toate partile.
Pot continua sa-i amestec fie cu o supa de pui, fie cu o supa de orez..cat sa-i schimbe gustul, sau trebuie sa caut alt tip de hrana?

Sus

MesajScris: Lun Mar 10, 2014 8:41 pm 
Neconectat

Al meu cand nu a mai mancat boabe le-am schimbat si am gasit unele care sa ii palca(De la Taste of the Wild la Royal Canin si acum la Acana) . Dar nici regimul cu orez si boabe nu e rau, daca mananca si e fericit, rau nu ii face din cate am auzit :)

Sus

MesajScris: Mar Mar 11, 2014 11:25 am 
Neconectat

A mea la fel, manaca acana pe nerasuflate. Si scaunul e ok. Si fata de pro plan nu am probleme cu "gazele lacrimohene"

Sus

MesajScris: Mar Mar 11, 2014 4:42 pm 
Neconectat

Pai Acana puppy large breed ii dau si eu acum amestecate cu orezul. Dar astazi m-a suparat: la 2 mese a ales numai orezul si boabele le lua in gura apoi le lasa jos. I-am aruncat mancarea gatita si o s-o las sa faca foamea cat vrea ea pana le mananca;la 4 luni si 1 saptamana are 20 KG, are de unde slabi:). Se pare ca nici sa le faci toate mofturile nu e prea bine, ca devin si mai alintati. Eu zic ca Acana este o hrana destul de buna si voi merge in continuare cu ea. Eram tentat sa incerc Taste dar daca zici ca nici al tau nu le mai agreeaza, raman pe Acana.

Sus

MesajScris: Mar Mar 11, 2014 8:04 pm 
Neconectat

Acana da si crescatoru de unde am pe al meu , in prima luna

Sus

MesajScris: Mar Mar 11, 2014 8:17 pm 
Neconectat

Imi spun si eu o parere, desi nu sunt un expert in mancarea de caine si nici nu am studiat acest aspect foarte mult. Atunci cand l-am luat pe Hiro de la crescator am intrebat daca pot sa-i dau Acana si mi s-a spus ca are prea multa proteina ptr. aceasta rasa. De atunci si pana anul trecut in vara a mancat exclusiv Purina (Performance - 31% proteina pe perioada iernii si Original - 22% proteina in rest). Niciodata nu a mancat cu placere, dar daca dimineata nu manca in 10 min ii luam bolul si primea iarasi mancare abia seara. De la problemele de sanatate din vara i-am dat boabele amestecate cu orez/paste si inima de vita/rinichi de porc. Acum linge bolul. E un pic mai greu, decat exclusiv boabe ptr. ca nu avem timpul necesar sa-i gatim decat 1 data pe saptamana si cantitatea mare de hrana trebuie depozitata undeva. Deci daca aveti timpul necesar sau spatiu suficient nu e rau sa manance mancare gatita.

Si inca ceva eu ii torn apa peste boabele amestecate cu orez si daca procedati asa o sa-i fie mai greu sa le separe, plus ca se plictiseste :D

Oricum eu n-am auzit inca de akita care sa manance cu placere boabe. Poate nu s-au inventat inca....akita ala care sa manance boabe sau boabe pe care sa le manance si akitzoii cu placere :lol:

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

MesajScris: Mar Mar 11, 2014 10:07 pm 
Neconectat

Acum poate ca suna a lauda, da' n-am ce sa va fac. ;)
Amandoi americanii nostri manaca boabele in maxim 2 min :D
Doar cand avem mancare care aproape se strica le dam gatita, in rest, doar boabe sau gaturi de pui crude , dar fara a le amesteca.
Pentru dantura, oase de vita. Rod la ele cu o placere..... :lol:

Sus

MesajScris: Mie Mar 12, 2014 1:24 am 
Neconectat

apa peste boabe si crescatoru pune , iar eu ii dau tot asa , daca nu e apa e lapte

Sus

MesajScris: Mie Mar 19, 2014 11:50 am 
Neconectat

Voi cand v-ati scos americanii prima oara afara? Veterinarul mi-a recomandat sa il mai tin CEL PUTIN o saptamana dupa al treilea vaccin.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]