ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Mar 21, 2019 7:27 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Feb 27, 2014 3:50 pm 
Neconectat

Buna ziua,

Am citit cu rabdare si drag multe din topicurile acestui forum dupa ce m-am hotarat sa "achizitionez" un pui de akita. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi:

- de unde imi recomandati sa iau un pui de akita american/ cine are de vanzare in momentul de fata ( gasisem la o "canisa" din Satu Mare un anume domn Mircea care mai are pui - 2 luni in momentul acesta si care este dispus sa aduca in Bucuresti pentru 1000 de lei, doar ca nu stiu cat de incredere este avand in vedere ca are foarte multe rase de caini pe care ii creste pentru vanzare...deasemenea discutasem cu cineva de pe langa Bucuresti - persoana fizica, ce si-a dat fata ( luata de la Wolf Point ) la monta cu un baiat adus din Ungaria si a ramas cu 6 puiuti....are toate vaccinurile, deparazitari, acte atat pentru puiuti, cat si pentru mama etc ...pretul unui puiut fiind 350 eur)
- care ar fi criteriile de baza in alegerea unei pufosenii akita
- de ce ar trebui sa mai tin cont + alte sfaturi

Mentionez ca nu doresc sa iau un akita pentru concursuri, expozitii samd. Doresc doar un nou membru in familie caruia sa ii ofer toata afectiunea.

Multumesc!

P.S Pana la urma poate fi si japonez ( nu tin neaparat sa fie american avand in vedere ca este aceeasi rasa la baza si sunt toti niste frumosi si niste caractere minunate )

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 3:52 pm 
Neconectat

Rog un moderator sa corecteze titlul topicului: din greseala am scris "cine" in loc de "cineva"

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 5:46 pm 
Neconectat

Sfatul meu e sa te feresti de cel din Satu Mare. Sunt samsari,canisa premium daca nu ma insel. Am avut mai multi caini si de fiecare data cand mi-am cautat catelul tipii din satu mare aveau toate rasele cunoscute in lumea asta, deci clar sunt importati. Plus ca pe ft multe forumuri se plange lumea ca li s-au imbolnavit cateii de parvo, desi vaccinati, posibil sa fi venit infectati inainte de imunizare

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 6:08 pm 
Neconectat

M-am mai documentat intre timp si asa este! In nici un caz nu o sa iau din Satu Mare, mai ales ca nu am posibilitatea sa vad puiutii live inainte de a-i lua. In plus, au nspe mii de specii si nu cred ca este tocmai ok.
Dar de unde imi recomandati sa iau? Cine are akita american de vanzare acum si este de incredere ( nu neaparat canisa ) si cam care ar fi pretul unui astfel de exemplar?

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 10:10 pm 
Neconectat

Nu cunosc personal de unde ai putea sa achizitionezi momentan un pui de calitate. Depinde si de bugetul pe care il ai. Poate te ajuta unii din membrii forumului,mai ales ca o parte din ei au si canise. Indiferent de unde ai lua e imperativ sa vezi puiutii dinainte, daca nu sunt la distanta prea mare chiar de mai multe ori,sa ii vezi parintii,cum sunt intretinuti etc.

Sus

MesajScris: Vin Feb 28, 2014 2:31 am 
Neconectat

vezi ca la craiova parca era unu cu o canisa de akita

parvo daca nu este dezinfectata ca lumea canisa si renovata nu se scapa de microb , ala se scoate foartee greu

Sus

MesajScris: Lun Mar 03, 2014 11:06 am 
Neconectat

Ma declar fericitul posesor al unui superb pui de akita american - Riko, in varsta de 2 luni si 5 zile ( o sa pun in curand si poze ). Acum insa o am nevoie de ajutorul vostru!

Din cate am inteles, trebuie sa ii dau petfos pana la varsta de 1 an ( pe fiecare zi - momentan ii dau un sfert de tableta pentru ca are 6 kg ). Azi trebuie sa ma duc sa ii cumpar mancarica si as vrea sa stiu ce bobite imi recomandati, cu ce alta mancare pot combina ( doctorul mi-a spus ca pot sa ii dau o data pe saptamana branza de vaci cu ou ), de cate ori pe zi si ce portii ( cantitatea ).
Am observat ca bea foarte foarte multa apa si nu stiu cat este de normal ( eu am avut un cocker care acum sta la parinti si care bea foarte putina apa cand era mic ). Pipi face continuu, dar asta este normal. Din pacate, ma chinui sa il invat sa faca pe paturica absorbanta ( sau cum s-o chema ).

Ce este este strict interzis sa ii dau? Astept sfaturile voastre legate de alimentatie, de educatie samd

P.S Am fost la veterinar si a spus ca este sanatos, ca este ok dar nu am cerut f multe sfaturi pentru ca nu era doctorul, ci o tanara ce nu imi exprima foarte mare incredere, asa ca prefer sa aud parerilor stapanilor de akita, care au experienta!

Multumesc

Sus

MesajScris: Lun Mar 03, 2014 12:57 pm 
Neconectat

Cu apa stai linistit, si a mea bea in cantitati industriale. Sunt caini care au nevoie de ft multa hidratare, mai ales in perioadele calde. Eu ii dau domnisoarei mele acana, desi sunt membri care considera ca are putin prea multa proteina. Purina pro plan iar e o mancare ft buna, orijen. Eu personal sunt impotriva royal canin

Sus

MesajScris: Lun Mar 03, 2014 1:26 pm 
Neconectat

De pro plan auzisem si eu. Eu i-am dat zilele astea cate 3 mese pe zi, dar vroiam sa stiu cat de mari sa fie portiile ( cantitatea ). In afara de bobite, ce as putea sa ii mai dau acum la inceput ( ma gandesc sa alternez totusi si cu altceva ). Deasemenea, daca imi poti spune ce NU are deloc voie

Sus

MesajScris: Lun Mar 03, 2014 3:14 pm 
Neconectat

Eu impart cantitatea zilnica in mod egal. Sunt unii care prefera ca masa de seara sa fie mai light. O parere comuna pe forum pe care o impartasesc si eu e ca nu e indicata carnea de porc deoarece e putin cam grasa. Evita dulciuri, chiar si in cantitati mici, exclus total ciocolata si NU oase pneumatice sau mici, gen oase de pui,peste, iepure. Unii le mai folosesc dar am avut un catel care a prins oase de pui si i-au perforat stomacul. Se aschiaza. DA branzica,iaurt,lapte,organe si carne cand poti

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]