ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Iun 26, 2019 4:07 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pedigree + carnet de performanta
MesajScris: Vin Mai 31, 2013 12:21 pm 
Neconectat

stiu ca dupa 2 cac cainele primeste pedigree de tip c , intrebare de unde obtin carnetu de performanta?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Vin Mai 31, 2013 1:15 pm 
Neconectat

pai, tot la asociatie trebuie sa intrebi. eu stiu ca de acolo am cumparat carnetele de performanta cu mult inainte sa imi vina pedigreele de export. apoi, dupa nostrificare, au mai primit cate un carnet de performanta...dar ideea e ca poti lua de la asociatia chinologica din Sibiu.

Sus

MesajScris: Vin Mai 31, 2013 2:22 pm 
Neconectat

mersi, are pedigree de ungaria trebuie sa ma interesez ce demersuri sa fac sa pot face pedigree de ro.

Sus

MesajScris: Vin Mai 31, 2013 2:26 pm 
Neconectat

RicardoBrown scrie:
stiu ca dupa 2 cac cainele primeste pedigree de tip c , intrebare de unde obtin carnetu de performanta?

in cele doua expozitii trebuie sa fie arbitrat de doi arbitrii diferiti, iar daca ia calificativul "excelent" in fiecare obtine si drept de monta. (sper sa nu gresesc)

Sus

MesajScris: Vin Mai 31, 2013 2:27 pm 
Neconectat

Ricardo te referi la americanc ta, ea are pedigreeul de ungaria? Sa inteleg ca nu este pedigree de export?..Intreb pt ca si noi avem inca problem cu pedigreeul lui kenzo, nu pot sa ii scot pedigreeul pt ca tatal are pedigree de Ungaria (dar nu de export). Asta inseamna sa ii facem tatalui pedigreeul de export si abea apoi sa obtinem pt Kenzo un pedigree.

Sus

MesajScris: Vin Mai 31, 2013 2:32 pm 
Neconectat

nu , sara are ped de ro, mai am un mascul de 3 ani cu ped de ungaria
Imagine

Sus

MesajScris: Vin Mai 31, 2013 2:56 pm 
Neconectat

Daca are pedigree de MEOE, care vad ca e complet pe toate generatiile, e pacat sa-i faci certificat de tipicitate. Mai bine cere la MEOE pedigree-ul de export.

Pe de alta parte, am vazut ca s-a modificat regulamentul expozitiilor canine, la pct. 4, unde scria inainte ca la expozitiile CAC poti inscrie un caine fara pedigree, care era de fapt primul pas pentru obtinerea certificatului de tipicitate, acum scrie ca la expozitii pot participa caini care poseda certificat de origine. Nu stiu exact ce au vrut cu asta, daca sunt sau nu inchise cartile de origine la toate rasele.

Sus

MesajScris: Vin Mai 31, 2013 3:25 pm 
Neconectat

Cel mai bine intereseazate la asociatia chinologica din Sibiu sa iti explice in detaliu toate demersurile care trebuie facute. Din cate ne-am interest noi trebuie trimit pedigreeul cainelui la canisa de unde a fost luat (in ungaria) impreuna cu dovada platii pt pedigreeul de export, iar de acolo in 15 zile sa primesti pedigreeul de export.
Si noi suntem in acelasi caz pt ca doar procedand astfel putem obtine pedigreeul lui Kenzo. Deja are 6 luni si nu stiu daca poate participa la expozitii .
Multa bafta....

Sus

MesajScris: Vin Mai 31, 2013 3:41 pm 
Neconectat

Nu trebuie trimis pedigree-ul neaparat la cei de unde l-ai cumparat pe caine, se poate trimite direct la MEOE. Asteapta putin pana intra pe forum cineva care a facut aceasta procedura si o sa te lamureasca. Poate cei de unde l-ai luat nu vor sa se implice, se poate si direct. Daca cei de unde l-ai luat vor sa te ajute, e si mai bine. Din pacate eu nu stiu mai multe amanunte pt. ca am prenotat cainele cand avea doar cateva zile si am primit direct pedigree de export.

http://www.kennelclub.hu/info/index_en.html

La adresa de mai sus sunt cateva amanunte.

Kenzo, singur au spus cei de la asociatie ca se poate face pedigree lui Kenzo? Stiam ca un cuib trebuie declarat in cel mult 90 de zile de la fatare. Sa nu va puna sa dati bani degeaba pt. pedigree-ul de export al tatalui.

Sus

MesajScris: Vin Mai 31, 2013 4:03 pm 
Neconectat

Spuneau ca se poate rezolva ...speram sa nu fie totusi tarziu. Ce am explicat in mail anterior ..asta ne-a fost spus de la asociatie. Cer e ca nici cei de unde l-am luat nu au fost f cooperanti sa putem incepe demersurile necsare cu mult mai devreme...Acum nu ne ramane decat sa asteptam sa vedem poate mai avem un gram de noroc si asa va avea si Kenzo pedigreeul.

Alina

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]