ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Ian 17, 2019 9:44 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 15, 2012 8:23 am 
Neconectat
Moderator

De ceva vreme sunt in cautarea celei mai bune zone pentru locuit. As vrea sa gasesc ori un teren de marime decenta (500 m) sau teren cu casa la o distanta acceptabila de centru, cu oameni ok si infrastructura buna.

O zona preferata din punct de vedere al distantei este Bragadiru, unde stau Ana si Nelu cu cainii - km 7-8 din centru, dar trebuie mers pe Calea Rahovei, care se poate aglomera ingrozitor in ore de varf.

Alta posibilitate e Otopeni, unde am prieteni si sunt foarte multumiti de conditii, dar sunt cam 15-17 km de mers si mi-e groaza de DN1.

Popesti Leordeni pare a fi o posibilitate, dar nu stiu prea multe.

Voi pe unde stati si de ce ati ales zona respectiva?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Mar 15, 2012 4:21 pm 
Neconectat

E am ales Popesti, peste centura la 3km pt ca:
- este in afara Buc si este un aer mai curat
- cartierul are apa, canalizare, curent electric, gaz
- de acasa pana in Popesti la Mega Image fac 5 min
- pe centura pana in Otopeni 25-30min
- pana in Unirii 20 min
- acces la Carrefour Vitan si Hornbach Berceni in max 15 min
- si mai ales este o liniste pe care o visez zilnic dupa ce am stat o gramada de timp in Piata Victoriei
- copilul se joaca afara
- am un camp imens pt Hiruko si padure aproape

Dezavantaje
- tb sa duc copilul la gradinita in Buc
- afaltatul o sa mai intarzie
- iarna ai sansa sa blocheze DN-ul si sa ramai sinistrat, cum am ramas eu....noroc cu apartam din Buc :))))

Sus

MesajScris: Joi Mar 15, 2012 4:29 pm 
Neconectat

Exista case la gata (complet finisate) cu acces gata asfaltat pana in fata casei... in acelasi cartier cu mine

Vezi www.vile-popesti-leordeni.ro - le recomand pt ca sunt cunoscator al proiectului, le-am urmarit in constructie, sunt facute bine si cu materiale de calitate, iar dezvoltatorul raspunde promt in perioada de garantie, in cazul in care se intampla ceva....

Sus

MesajScris: Joi Mar 15, 2012 8:33 pm 
Neconectat
Moderator

Multumesc mult pentru informatii! Sunt foarte pretioase. Si in Otopeni au fost probleme asta iarna, colega mea a dormit la birou ca s-a inchis dn1 si nu a mai avut ce face.

Esti dependent de masina sau exista si RATB? Nu este in plan nicio gradinita in viitorul apropiat? Sau ati ales voi Bucuresti pentru ca e oferta mai larga?

Sus

MesajScris: Vin Mar 16, 2012 4:12 pm 
Neconectat

In cartier exista deja gradinita functionala....insa esti cam dependent de masina, prima statie de Ratb este la 2km

Sus

MesajScris: Vin Mar 16, 2012 8:14 pm 
Neconectat

Noi am ales Bacu (reper langa Ciorogarla):

- pretul casei la gata + teren in 2009 era cat un apartament cu 2 camere in Bucuresti
- pana-n Bucuresti sunt 15 km din care 8 km pe autostrada A1 (ca timp aprox 10-15 min), pana la centura sunt cam 7-8 km
- 3 posibilitati de a intra in Bucuresti
- cam 10 minute facem pana la Carrefour, Hornbach, Kika, Outlet si 15 minute pana la complexul Auchan Militari
- liniste, aer curat, camp si padure in apropiere
- avem gaz, curent electric, internet fibra optica (apa curenta se trage acum )
- pana la statia de maxi taxi distanta cam 500 m

Dezavantajele sunt cam aceleasi ca la Vlad ...

Sus

MesajScris: Sâm Mar 17, 2012 9:35 pm 
Neconectat
Moderator

Multumesc mult pentru informatii, sunt foarte pretioase. Incerc sa gasesc ceva unde sa existe la nevoie RATB, ca daca se intampla ceva si ramai fara masina, ce faci?

La bragadiru ma enerveaza ca e o bucata de cativa zeci de metri neasfaltati si se face ingrozitor de mocirla primavara si toamna. Pe de alta parte, daca vreau asfalt si civilizatie e prea scump sau prea aglomerat.

Cred ca nu le poti avea pe toate. :(

Sus

MesajScris: Vin Sep 27, 2013 9:07 pm 
Neconectat

sora mea este in popesti leordeni

eu am ales corbeanca , nu cartieru de duplexuri ca nu imi plac , stau chiar in comuna la o casa pe un singur nivel

Sus

MesajScris: Lun Sep 30, 2013 10:52 am 
Neconectat

Noi stam in Pipera. Avem doua microbuze care circula regulat. Fata mea merge singura la scoala. Da, daca ninge rau s-a intamplat ca o zi sa nu putem ajunge in Bucuresti, dar avem Mega 3 buc , Careefour expres in apropiere. Si pe aici se gasesc case la cheie, nu stiu cum arata. Este un complex chiar pe str.Drumul Potcoavei cu aleea de acces betonata.
Accesul in oras este facil, mai ales acum cand s-au terminat cele doua poduri ( peste calea ferata si peste Barbu Vacarescu).

Sus

MesajScris: Lun Sep 30, 2013 3:49 pm 
Neconectat

pai e cel mai bine asa

la noi sunt 2 bucati mega , unu in DN langa horbach , plus un mec acolo fac cam 30 min pana acolo pe jos , si mai este cel din comuna fac cam 10 min pe jos dus , in ritm lejer

Da pipera a avansat serios , tocmai am trecut anul asta prin ea , prin luna iunie , superrr

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]