ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Dum Iul 12, 2020 9:48 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lege despre vaccinul antiturbare?
MesajScris: Vin Dec 20, 2013 7:35 pm 
Neconectat

A aparut la usa mea un domn, ce pretindea ca este "veterinarul satului" si a trebuit sa-l cred pe cuvant pentru ca nu avea nimic la el sa-mi demonstreze, care mi-a adus la cunostinta ca trebuie sa-i fac cainelui meu din curte acest vaccin antiturbare dupa lege, ca cica daca intra cineva la mine in curte si cainele meu il musca, eu, pagubitul sunt tras la raspundere ca de ce hotul a turbat.
In fine sunt curios daca exista vreo lege care ma oblica sa-i fac acest vaccin ...

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Vin Dec 20, 2013 7:56 pm 
Neconectat
Site Admin

Pai eu il puneam sa-mi spuna nr de lege. Apoi ii spuneam ca cuvintele magice sunt "daca intra cineva la mine in curte si cainele meu il musca, eu, pagubitul sunt tras la raspundere".
Anyway, eu nu stiu nimic de o lege in sensul asta.

Sus

MesajScris: Vin Dec 20, 2013 11:10 pm 
Neconectat

eu stiu ca trebuie vaccinati antirabic anual.. de asta se dau acum acele taguri are se pot agata la lesa. Stiu ca la un eventual control pe strada ti se poate cere carnetul de sanatate al cainelui, si daca nu are antirabicul la zi poti lua amenda. :)

Sus

MesajScris: Sâm Dec 21, 2013 3:13 pm 
Neconectat

Da, dar antirabicul la noi se face anual. Si eu am tag de ala pe 2013 , o sa vorbesc cu veterinarul meu sa vad cand trebuie cel pe 2014.
Sa-i spui domnului acela veterinarul satului, ca tu ai medicul tau si daca se atinge de cainele tau fara acordul tau e o ilegalitate.

Sus

MesajScris: Sâm Dec 21, 2013 9:12 pm 
Neconectat

Avem legislatie in acest sens, iar veterinarul in cauza a venit tocmai in vederea aplicarii acesteia, foarte probabil cu mandat de la Autoritatea Sanitar Veterinara.

Cadrul legal aplicabil se transpune prin dispozitiile Ordinului 29/2008, emis de ANSV:

ART. 11
Proprietarii şi deţinătorii de câini şi pisici au următoarele obligaţii:
a) să se prezinte la sediile circumscripţiilor sanitar-veterinare de asistenţă în a căror rază îşi au domiciliul, în vederea luării în evidenţă şi a catagrafierii;
...........................
d) să prezinte animalele pentru efectuarea vaccinării antirabice;
e) să deţină un carnet de sănătate al animalului, în care să se evidenţieze acţiunile imunoprofilactice antirabice efectuate şi tratamentele;

iar veterinarul a venit in virtutea dispozitiilor art. 10, pct. 6, Ordin 29/2008 " (6) Direcţiile sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti raportează Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, trimestrial, situaţia centralizată a vaccinărilor antirabice."

Nu a facut nimic ilegal si de ce sa nu recunoastem ca ceea ce a facut este pana la urma spre binele tuturor, nu de alta dar animalele turbate sunt foarte periculoase.

Sus

MesajScris: Sâm Dec 21, 2013 9:59 pm 
Neconectat

Sa fim seriosi acum ... a venit la pont ... ceva de genul ... "vezi vecinul care s-a mutat anul asta are un animal de 50 de kg in curte" ... de altfel am intrebat vecinii care detin fel de fel de caini maidanezi si oneori cativa galagiosi deaia mici care mi-au ra in nas cand au auzit. Ma si sperie ideea astea pentru ca imi dau seama cat de rai sunt oamenii si din acesta cauza imi este si frica sa-l las liber prin curte nesupravegheat ... poate sa-i faca cineva rau.

Cu toate astea pentru mine nu e nici o problema am sa-i prezint carnetul de sanatate si o sa vada ca totul este in regula.

Sus

MesajScris: Sâm Dec 21, 2013 10:33 pm 
Neconectat

Nu pot sa te contrazic, insa pot sa iti spun ca la noi si la vecinii de pe trei strazi a venit veterinarul pentru exact acelasi lucru.

Sus

MesajScris: Dum Dec 22, 2013 3:14 pm 
Neconectat

:D noi nu am avut niciun veterinar in "sat" timp de ani buni. Acum avem 2.. dintre care unul are cabinet exact vis-a-vis.

Acum intrebare: are vreo importanta de ce firma este produs vaccinul? Sau mai precis: este ok daca un an facem de la firma x iar anul urmator de la firma y?

Sus

MesajScris: Joi Ian 02, 2014 9:25 pm 
Neconectat

si noi i-am facut la inceputul lui decembrie lui yaki vaccinul anual (am impresia ca e mai mult decat un simplu antirabic - este un vaccin hexavalent EURICAN, DHPPI2 LR de la Merial (pe web site scrie ca"e pt "Imunizarea activa impotriva jigodiei, a adenovirozelor, parvovirozelor, afectiunilor respiratorii cu virusul parainfluentei de tip 2, leptospirozelor produse de Leptospira canicola si Leptospira icterohaemoragiae si rabiei"" si pararea mea este ca merita)

Yaki facuse vaccin de la Nobivac cat a fost mic dar acum nu a fost vaccinul Nobivac disponibil si dr.vet. a spus ca nu e nicio problema daca se schimba producatorul.

yaki nu a avut nicio reactie adversa si a fost foarte cuminte cd a fost vaccinat

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]